Нформаційні технології на транспорті

 

Інформаційна взаємодія видів транспорту повина забезпечува­ти сумісність інформації за змістом та формами подання, швидкос­ті та своєчасній видачі інформації одним видом транспорту для приняття рішень на іншому.

Інформаційне забезпечення важливе у будь-якому виді вироб­ництва, але на транспорті воно відіграє особливу роль. Тому що, транспортний процес здійснюється на великих просторах, він включно динамічний, у ньому беруть участь багато ізольованих ро­бітників, для координації діяльності яких потрібна велика кіль­кість відомостей прогнозного, планового, обліково-статистичного та іншого характеру. При організації взаємодії видів транспорту виникають труднощі з обмеженними можливостями у одержані інформації про вантажі для перевалки. Якщо морські порти мають точні дані про прибуття кораблів за 10 і більше діб, то залізничні станції отримують інформацію не більш як за 2-3 доби. Глибина інформації про надходження порожніх вагонів на залізниці вимірюється 2-а годинами, а про відвантаження перевалюємих ван­тажів у пунктах відправлення в межах 4-8 годин.

Досвід великих транспортних вузлів показує, що з моменту початку збору інформації до її обробки витрачається до 8 годин, а сама обробка потребує всього 20 хвилин машинного часу. У зв'язку з цим, постає необхідність автоматизації процесів збо­ру та передачі Інформації каналами зв'язку.

Аналіз результатів обстежень показує, що інженерно-технічні працівники до 60% свого рабочого часу витрачають на збір та об­робку інформації. Паралелізм при зборі даних, надлишок відомос­тей, велика повторність одних і тих же показників у різних ана­лізах, довідках – звичайне явище. Система обліку, що існує в Ук­раїні не забезпечує передачі даних у облікову мережу з перевіз­них документів при їх заповнені. Значні витрати ручної праці на перенесення реквізитів первинних документів у різні допоміжні бланки та книжки. Використання взаємодіючими видами транспорту різних класифікацій вантажів та супроводжувальної вантаж доку­ментації, потребує багато часу та ручної праці для формування документів при передачі вантажу з одного транспорту на інший.

Закордонні інформаційні системи, що діють, включають наступні функціональні задачі та підсистеми:

· інформаційну модель номерного обліку, розміщення та стану транспортних засобів, які беруть участь у перевезеннях;

· підсистему автоматизованного оформлення транспортної до­кументації і складання вантажної, експлуатаційної та касово-фі­нансової звітності;

· підсистему аналізу фінансової ефективності перевезень;

· задачу аналізу впливу рівня тарифів на перевезення та до­даткових зборів за різні операції;

· задачу комплексного аналізу залежності між фінансовими та експлуатаційними показниками систем перевезень вантажів у змі­шаному сполучені.

Подальший розвиток інформаційних систем видів транспорту відбувається в напрямку росту матеріально-технічної бази та з'є­днання всіх систем в єдину інформаційну систему, з наступним впровадженням безпаперової технології передачі інформації.

Технологія управління на всіх видах транспорту в значній мірі залежіть від розвитку систем інформації. У країнах з розви­неною економікою, для безпосереднього автоматизованого обміну даних стандартного формату між ЕОМ різноманітних комерційних партнерів, з мінімумом ручних операцій, використовується система обміну інформацією ЕОІ. Сфера використання ЕОІ досить широка і охоплює всі види перевезень різними видами транспорту, виробничі підприємства, банки, фінан­си, митниці, тощо.

Основними задачами ЕОІ є скорочення обсягів обробки паперо­вих документів і прискорення операцій. Для цього використовуєть­ся стандартна мова ЕОІ РАСТ, що прийнята у міжнародному обміну даними.

Основними видами повідомлень, використовуємо ЕОІ при про­ведені операцій між партнерами є фактура (рахунок) і замовлення. У число інших стандартизованих повідомлень входять: зміна замов­лення, відповідь на запит, попередній вибір, формування груп то­варів, тощо.

Широке застосування електронно-обчислювальної техніки, вик­ликає ще одну технічну проблему – узгодження засобів зв'язку та інформаційної техніки.

Сучасні інформаційні системи базуються на широкому викорис­танні автоматичних засобів ідентифікації (розпізнавання) транс­портних вантажних одиниць. Це дозволяє створювати інформаційні системи, що працюють у реальному маштабі часу, з великою точніс­тю, сумісні на всіх видах транспорту.

Так, Міжнародна організація по стандартизації (ІСО) схвали­ла міжнародний стандарт на автоматичну систему ідентифікації вантажних контейнерів і рухомого складу транспорту. У основу ць­ого стандарта було покладено стандарт ідентифікації контейнерів, розроблений у 1990р. Інститутом національних стандартів США, а також промислові стандарти на системи автоматичної ідентифікації на залізничному і автомобільному транспорті. Ці системи іденти­фікації засновані на технології АМТЕХ, є сумісними та частково збігаються і можуть у майбутньому забезпечити автоматичну іден­тифікацію для великої кількості транспортних засобів.

Технологія АМТЕХ заснована на посиланні та прийомі сигналів високої частоти, віддзеркалених спеціальними табличками-маркерами, що встановлюють на залізничних локомотивах, вагонах, вантаж­них автомобілях, тягачах, напівпричепах, контейнерах і шасі для комбінованих перевезень. На табличку-маркер наносять дані, що включають основні характеристики транспортного обладнання, такі, як номер, тип, розмір, вантажопідйомність. Стандарти встановлю­ють розміри табличок-маркерів, обсяг записаної інформації, місце їх розташування на транспортному засобі, а також вимоги до об­ладнання для зчитування інформації, її швидкості і точності.

За допомогою випромінювально-приймальної антени, віддзерка­лений від маркера сигнал приймається і надходить у пристрій для розгадування. Маркер стійкий відносно помилкових спрацювань. Об­мін інформацією у системі проводиться на мікрохвильовому діапа­зоні, завдяки чому вона може функціювати при будь-яких погодних умовах, видимості у тумані, при обледенінні та забрудненні сті­нок контейнерів або транспортних засобів. Зчитування інформації можливе при швидкості руху транспортних засобів до 130 км на го­дину.

Зчитуючий пристрій встановлють на вхідних воротах терміна­лів, зважувальних пристроях, паливних станціях, вздовж залізнич­них колій, а також у інших ключових пунктах для одержання необ­хідної інформації і передачі її на центральну ЕОМ для наступної обробки та видачі необхідних даних про місце знаходження і стан транспортних засобів, а також вантажів, які перевозять.

На основі цієї технології удосконалюють системи інформації транспортних вузлів і цілих регіонів.

 

 

¨ ¨ ¨ ¨ ¨

 

8. Транспорт і логістика