Вантажні одиниці

В системі комбінованих перевезень найбільш використовуваною вантажною одиницею є контейнер — це спеціальний укріплений ящик для переве­зення вантажу, придатний для штабелювання і горизонтального або вер­тикального навантаження-перевалювання.

Контейнер це універсальний транспортний засіб, оскільки його однаково зручно перевозити морським, річковим, залізничним і автомобільним транспортом. В даний час експлуатується декілька типів великотоннажних кон­тейнерів. У табл. 2.3 наведено основні параметри типових контейнерів.

Друге за значенням місце у системі комбінованих перевезень за­ймають вантажні одиниці у вигляді знімних кузовів і автомобільних на­півпричепів. Використання цих вантажних одиниць для перевезень ванта­жів потребує застосування спеціального рухомого складу з додатковим устаткуванням для їх закріплення. Оскільки знімні кузови, як пра­вило, не можна складувати штабелюванням, то для накопичення необхід­ної партії таких вантажних одиниць з метою завантаження на маршрутний поїзд необхідні більші за площею складські приміщення. Внаслідок зни­женої міцності конструкцій знімних кузовів і широкого використання тен­тів знижується захищеність вантажів у процесі транспортування. Крім то­го, інфраструктура, рухомий склад й обладнання, що використовуються для роботи з великотоннажними контейнерами, не можуть механічно за­стосовуватися для організації перевезень вантажів знімними кузовами і напівпричепами.

Водночас, використання знімних кузовів надає низку переваг, се­ред яких: більш раціональне співвідношення вантажопідйомності і власної маси (знімний кузов вдвічі легший, ніж контейнер); краще використання об'єму при перевезеннях вантажів на європіддонах; незначне збільшення габариту завантаження. Останніми роками створено конструкції знімних кузовів, які можуть штабелюватися і підніматися з зачепленням зверху. Деякі знімні кузови оснащено відкидними опорами, на які вони спира­ються, коли не перебувають на транспортному засобі.