Термінальне господарство

Термінали є основними елементами транспортного обслуговування в системі комбінованих перевезень, а їх належне розташування — істотна умова розвитку комбі­нованого транспорту.

Підйомно-транспортне устаткування терміналів багато в чому ви­значає продуктивність вантажно-розвантажувальних операцій. На контейнерно-контрейлерних терміналах застосовуються як козлові крани, так і фронтальні навантажувачі. Основні параметри кранів і навантажувачів визначаються з урахуванням технології переробки великотоннажних кон­тейнерів.

При перевантаженні контейнерів козловими кранами використовуються захоплювачі (спредери), які взаємодіють з контейнер­ними фітінґами. Контрейлери (напівпричепи) не пристосовані до традиційного перевантаження контейнерними кранами. Тому фітінгові спредери не можуть використовуватися для кранового перевантаження контрейлерів.

Для козлових кранів перспективних конструкцій висоту підйому рекомендується приймати не менше 13,5 м, розмір прольоту — до 40 м, робочий виліт консолі — до 9,2 м, боковий проліт — 14... 16 м і більше. Вантажопідйомність кранів повинна складати: на спредері для ко­нтейнерів — до 35 т, на кліщовому захоплювачі для контрейлерів — 41 т. При цьому навантаження на колесо не повинно перевищувати 300 кН.

За кордоном перевантаження кранами контрейлерів на заліз­нич­них терміналах здійснюється з використанням комбінованих захоплюва­чів. Подібні захоплювачі обладнані шарнірними цангами, виконаними у вигляді кліщів. Кліщові захоплювачі використовуються також на фрон­тальних навантажувачах для перевантаження як контрейлерів, так і великотоннажних контейнерів.

Фронтальні навантажувачі широко застосовуються на переванта­жувальних терміналах. При оцінці ефективності устаткування терміналів фронтальними навантажувачами необхідно враховувати такі положення:

— розмір складської площі контейнерної площадки;

— параметри покриття площадок;

— умови розміщення вантажних одиниць;

— вартісні показники;

— готовність до оперативного виконання вантажно-розвантажу­вальних операцій;

— фахові навички обслуговуючого персоналу при виконанні ван­тажних операцій, технічного обслуговування та ремонту;

— забезпечення запасними частинами та матеріалами;

— стійкість роботи в зимових умовах.