Міжнародні комбіновані перевезення

Розвиток міжнародних транспортних коридорів (МТК) тісно пов'язан з комбінованими перевезеннями. На основі Європейської Угоди про найважливіші лінії міжнародних комбінованих перевезень і відповідних об'єктів (АGТС) у рамках ОСЖД підписано Угоду про органі­заційні й експлуатаційні аспекти комбінованих перевезень у сполученні Європа-Азія. В Угоді підкреслюється важлива роль комбінованих пе­ревезень для поліпшення якості транспортних послуг, безпеки перевезень вантажів і зменшення несприятливих наслідків для навколишнього сере­довища. Зазначається, що для підвищення ефективності міжнародних комбінованих перевезень у напрямку Європа-Азія та їх принадності для споживачів істотне значення має встановлення правових норм, які ви­значають узгоджений план розвитку комбінованих перевезень й інфра­структури на основі міжнародних параметрів і стандартів.

Актуальність упровадження технологій комбінованих перевезень для України посилюється завдяки вигідності географічного розташування. З найважливіших залізничних ліній міжнародних комбінованих переве­зень (МКП) через Україну пролягають такі:

 

АСЕ-30 (Медика, Польща) - Мостиська - Львів;
А-30 Київ - Харків - Куп'янськ - Тополі - (Соловей, Росія);
АСЕ-40 (Чієрна над Тісоу, Словаччина) - Чоп;
АСЕ-50 (Захонь, Угорщина) - Чоп - Львів - Красне -Тернопіль - Жмеринка - Фастів - Київ - Конотоп -Зерново - (Суземка, Росія);
А-50 Фастів - Дніпропетровськ - Червоноармійськ -Дебальцеве - Червона Могила - (Гуково, Росія);
А-50/1 Жмеринка - Котовськ - Роздільна - Одеса -Іллічівськ - (Варна, Болгарія);
А-50/2 Фастів - Дніпропетровськ - Червоноармійськ -Ясинувата - Квашино - (Успенська, Росія);
А-50/3 Дніпропетровськ - Лозова - Червоний Лиман -Харків;
А-54 Чоп - Дяково - (Хелмеу, Румунія);
А-95 (Бендери, Молдова) - Роздільна - Козятин;
А-95/1 Жмеринка - Могилів Подільський - (Волчинець, Бєларусь);
АСЕ-851 Львів - Вадул-Сирет - (Вікшани, Румунія).
   

Європейська економічна Комісія ООН (ЕСЕ) за­пропонувала консолідовану міжрегіональну мережу комбінованого транс­порту. Згідно з цією пропозицією виділяються три головні залізничні мар­шрути Азія-Європа.

Північний маршрут:
(а) А-207 (ОСЖД) з Корейського півострова - А-20 (Транссиб) через Хабаровськ, Іркутськ, Новосибірськ, Москву -
  (І) С-Е 10 (АОТС) у Фінляндію,
  (II) С-Е 20 (АОТС) у Польщу,
  (ІІІ) С-Е 50 (АОТС) в Угорщину;
(б) А-205 (ОСЖД) з Пекину – А-20 (Транссиб) через Кари­мську, Іркутськ, Новосибірськ, Москву -
  (І) С-Е 10 (АОТС) у Фінляндію,
  (II) С-Е 20 (АОТС) у Польщу,
  (ІІІ) С-Е 50 (АОТС) в Угорщину;
(в) А-204 (ОСЖД) з Тяньцзіня, Пекину через Улан-Батор - А-20 (Тра­нс­сиб) через Заудинський, Іркутськ, Новосибірськ, Москву -
  (І) С-Е 10 (АОТС) у Фінляндію,
  (II) С-Е 20 (АОТС) у Польщу,
  (III) С-Е 50 (АОТС) в Угорщину;
(г) А-50 (ОСЖД) із Ляньюньгана -
  (І) Алмати - Астрахань - Єкатеринбург - Дніпропетровськ -Фастів -
    С-Е 50 (АОТС) в Угорщину,
  (II) А-203 через Акмолу - Єкатеринбург - А-20 через Москву -
    (-) С-Е 10 (АОТС) у Фінляндію,
    (-) С-Е 20 (АОТС) у Польщу,
    (-) С-Е 50 (АОТС) в Угорщину.
Центральний маршрут (Шовковий шлях):
  А-50 (ОСЖД) з Ляньюньгана - Алмати - А-500/1 через Ташкент, Бухару-
  (І) А-503 через Ашгабат - поромна лінія - А-701 через Баку -
    (-) Тбілісі - А-701/1 або А-701/2 через Батумі або Поті - поромна лінія - С-Е 562 (АОТС) до Констанци,
    (-) Єреван або Тбілісі - С-Е 97 (АОТС) через
    (=) С-Е 70 через Стамбул в Європу,
    (=) С-Е 70 і С-Е 74 через Ізмір в Європу,
    (=) С-Е 70, С-Е 97 і С-Е 562 через Самсунг - поромна лінія до Констанци;
  (II) А-503 через Сарахс, Машад, Тегеран - С-Е 70 (АОТС) через
    (-) С-Е 70 через Стамбул в Європу,
    (-) С-Е 70 і С-Е 74 через Ізмір в Європу,
    (-) С-Е 70, С-Е 97 і С-Е 562 через Самсунг - поромна лінія до Констанци.
Південний маршрут:
    Читтагонг/Дака - Делі - Лахор - Тегеран, Рази-
  (І) С-Е 70 через Стамбул в Європу,
  (II) С-Е 70 і С-Е 74 через Ізмір в Європу,
  (III) С-Е 70, С-Е 97 і С-Е 562 через Самсунг - поромна лінія до Констанци

 

Для технічного забезпечення міжнародних комбінованих переве­зень головну увагу приділено двом групам інфраструктурних об'єктів — залізничним лініям і терміналам. Для комбінованих перевезень міжнарод­ними транспортними коридорами важливого значення набувають технічні характеристики залізничних ліній. Ці лінії, як правило, мають бути двоко­лійними або багатоколійними з автоматичним блокуванням. При невели­ких розмірах пасажирського сполучення комбіновані перевезення можуть здійснюватись і на одноколійних лініях. В усіх випадках резерв наявної пропускної спроможності повинен не менше як удвічі перевищувати не­обхідну для комбінованих перевезень кількість поїздів. Таким чином, лінії МКП повинні мати достатню пропускну спроможність і забезпечувати то­чне дотримання графіків руху.

Організація маршрутних поїздів за напрямками з великим ванта­жопотоком надає можливість істотно скоротити обсяг робіт, а отже, й ви­трати на формування і розформування поїздів. При цьому необхідно спро­стити процедуру прикордонного та митного контролю, а на прикордонних переходах, де стикуються залізниці з різною шириною колії — удосконали­ти складну технологію пропускання поїздів.

У тих випадках, коли неможливо організувати курсування поїздів прямого сполучення, припускається формування поїздів з груп вагонів, які прямували б до одного пункту призначення. Необхідно також намагатись якомога максимально скоротити простої прямих поїздів на маршрутах проходження, у тому числі на прикордонних переходах.

Рухомий склад має відповідати зазначеним вище стандартам щодо швидкості руху та навантаження на вісь, а також забезпечувати можливість перевезення усіх вантажних одиниць з урахуванням вагових норм і дотриманням габаритних вимог.

Поїздам комбінованих перевезень необхідно надавати максималь­ного пріоритету. Графік їх руху варто складати так, щоб він відпові­дав вимогам споживачів стосовно надійності та регулярності перевезень.

Пропускна спроможність ліній МКП повинна задовольняти потре­би відправлення, прибуття і пропускання транзитних комбінованих поїздів на станціях формування поїздів і обміну групами вагонів. Розрахунки пропускної спроможності під'їзних, прийомовідправних, маневрових і сор­тувальних колій необхідно здійснювати, виходячи з умови практично по­вної відсутності непродуктивних простоїв вагонів і поїздів.

Сутність вимог до технічних параметрів терміналів вантажних станцій пов'язана, головним чином, з їх розташуванням на мережі транспортних комунікацій і полягає в тому, щоб забезпечувався безпере­шкодний доступ до них як залізницею, так і автомобільними шляхами. Технологія роботи кожного терміналу має бути погодженою з технологією залізничних станцій, які опрацьовують швидкісні поїзди для комбінованих перевезень.

Для завантаження і розвантаження контрейлерів, автомобільних напівпричепів і причепів термінали необхідно обладнувати перевантажу­вальними засобами залежно від типу застосовуваного спеціалізованого рухомого складу. У межах залізничної мережі термінали треба забезпечи­ти стійким зв'язком з магістральними лініями, а у випадку перевезень гру­пами вагонів — доступом до швидкісних поїздів комбінованих перевезень.

Термінали як об'єкти, що мають важливе значення для МКП, роз­міщено в таких пунктах на території України: Батєво (Чоп), Біла Церква, Бердянськ, Вінниця, Дарниця (Київ), Дніпропетровськ, Житомир, Запоріж­жя, Іллічівськ, Київ, Луганськ, Маріуполь, Нікополь, Одеса, Полтава, Ру­біжне, Скнилів (Львів), Усатове (Одеса), Харків, Херсон, Хмельницький, Черкаси, Чернігів, Ясинувата (Донецьк).

Технологічні зупинки поїздів комбінованих перевезень на проміж­них станціях слід використовувати для одночасного проведення робіт, що потребують стоянок (наприклад, прикордонний, митний і санітарний кон­троль).

На пунктах перестановки і перевантаження вагонів необхідно впроваджувати ефективні, з огляду на витрати часу і засобів, технології. Тривалість зупинок на таких пунктах повинна бути якомога меншою. Для цього треба також мати достатню кількість наявних технічних засобів для замінювання ходових частин або перевантаження вантажів різної номенк­латури.

На залізнично-поромних переправах у портах тривалість зупинок при комбінованих перевезеннях повинна бути мінімальною. Цього можна досягти створенням відповідної інфраструктури залізничних станцій у по­ромних портах і, крім того, шляхом удосконалення методів організаційно-розпорядчої роботи.

Поромні судна, використовувані для комбінованих перевезень, за своїми типами і розмірами повинні відповідати вантажним одиницям і ва­гонам, що перевозяться, а також забезпечувати швидке завантаження і розвантаження, схоронність вантажних одиниць і вагонів. Габаритні об­меження, навантаження на вісь та інші нормовані параметри залізничних поромів мають відповідати показникам для ліній МКП.