Тарно-складське господарство

Тарно-складське господарство являється важливою і невід’єм­ною частиною кожного підприємства. Його завдання – це збереження запасів сировини і матеріалів, готової продукції. Воно відіграє важливу роль в процесі руху матеріальних цінностей.

Через склади підприємства проходить вся кількість сировини, матеріалів, топлива, інструментів, обладнання, запчпстин, спецодягу і інших виробів, а також готової продукції, напівфабрикатів, відходів в-ва.

Складське господарство – це сполучна ланка між службою МТЗ і виробничими підрозділами, між цехами, які випускають продукцію і збутовими органами, а також між підрозділами підприємства. Його діяльність впливаєна безперебійну і ефективну роботу основного в-ва, на ритмічний випуск і відгрузку товарної продукції.

Складське господарство виконує функції:

· прийом матеріальних цінностей з їх кількісною і якісною перевіркою, включаючи перевірку тари і упаковки, облік і оформлення документів, створення необхідних умов для зберігання грузів, розвантаження, перетарювання, переміщення і розміщення на складах;

· підготовка і випуск матеріальних засобів в-ва і відправка за межі підприємства;

· підготовка складських приміщень і площадок, внутрішньоскладське переміщення вантажів з метою більш раціонального використання площ складів;

· прийом від виробничих підрозділів готової продукції по кількості, асортименту і сортах, оформлення документів, розміщення на складах продукції і забезпечення її збереження, підготовка продукції до відгрузки споживачам;

· відпуск продукції споживачам по номенклатурі, асортименту, якості і кількості з оформленням відповідної документації;

· розробка і реалізація міроприємств по вдосконаленню тарно-складського господарства, навантажувально-розвантажувальних робіт, по механізації і автоматизації складів.

Класифікація складів:

по призначенню зберігаючого вантажу, склади: сировини і матеріалів; палива; напівфабрикатів; запчастин; інструментів і оснастки; готової продукції; відходів;

по номенклатурі: спеціалізовані (для одного виду); універсальні;

по ролі складів у виробничому процесі: постачання; виробничі; збутові;

по масштабу діяльності: загальнозаводські; участкові; цехові;

по типу приміщення: відкриті (площадки); напівзакриті (навіси, легкі побудови); закриті; спеціальні (резервуари, бункери).

Організація складського господарства складається у виборі і обгрунтуванні виду і складу складів, їх розміщення, розміри, обладнання, а також у визначені порядку роботи складів в залежності від функцій, які вони виконують.

Склад і види складів залежать від виробничої потужності, спеціалізації підприємства, номенклатури випускаючої продукції, видів і об’ємів матеріальних запасів.

Раціоналізація транспортного і складського господарства.

Основними напрямками розвитку і вдосконалення транспортно-складського господарства на сучасному етапі являються:

· централізація і спеціалізація;

· комплексна механізація навантажувально-розвантажувальних робіт;

· організація контейнерних перевозок;

· використання універсальної тари;

· впровадження нових форм внутрішньо-виробничого госпрозрахунку в усі ланки цього господарства.

Централізовані перевезення вантажів обумовлюють централізацію внутрішніх і зовнішніх перевезень, що вимагає чіткої організації вантажопотоків на підприємстві, спеціалізація кожного виду транспорту і реалізації його використання в кожний визначений період часу.

Комплексна механізація навантажувально-розвантажувальних робіт – це організація безперервно-поточної механізованої переробки вантажів, а це досягається широкою конвеєризацією вантажних ліній і застосування різних підйомно-транспортних механізмів. Тому склади забезпечуються різного роду лінійними, ланцюговими транспортерами з дистанційним або програмним управлінням, іншими вантажо-погрузчиками.

Для зменшення затрат на утримання внутрішньозаводського транспорту, необхідно забезпечити повну комплексну механізацію і використовувати малогабаритні і маневренні засоби транспортування в конвеєрах, збільшувати оборотність тари, не допускати зустрічних перевезень, скорочувати порожні пробіги рухомого складу і покращувати показники роботи, впроваджувати нові методи наукової організації праці і в-ва.

Основним шляхом раціоналізації транспортно-складського господарства має стати комплексність розвитку всіх його складових:

¨ транспортних засобів, навантажувально-розвантажувальних пристроїв;

¨ складських комплексів;

¨ багатообробної виробничої тари;

¨ внутрішніх транспортних шляхів;

¨ зв’язку;

¨ виробничо-технічної бази для технічного обслуговування і поточного ремонту транспорту і навантажувально-розвантажу­валь­них пристроїв.

На сучасних етапах розвитку економіки транспортно-складські господарства забезпечують стійку систему поточного і оперативно-виробничого планування, облік, аналіз і самостійність трудового колективу.

¨ ¨ ¨ ¨ ¨