Планування роботи транспорту

 

Взаємодія в області планування охоплює наступне коло пи­тань: визначення обсягів перевезень, прогнозування розподілу об'ємів перевезень між видами транспорту, визначення тенденцій перспективного розвитку видів транспорту, розробка єдиної но­менклатури вантажів, обгрунтування сфер діяльності видів транс­порту .

При довгостроковому плануванні виходять з концепції розвит­ку транспорту. Розробка концепції передбачає визначення місця та ролі транспорту в плануємому періоді, вивчення потреб у переве­зеннях та способів їх задоволення (виконується на основі прогно­зу змін розвитку суспільного виробництва та його впливу на обся­ги перевезень), формування мети розвитку транспорту та її обг­рунтування, оцінку потреб у матеріальних, фінансових та енерге­тичних ресурсах, заключення про рівень та динаміку розвитку га-лузі.

Загальними принципами планування є повне задоволення транс­портних потреб підприємств суспільного виробництва та населення, ефективне використання технічних засобів та різних видів ресур­сів, розгляд роботи всіх видів транспорту в комплексі.

Розрізняють програмно-цільовий, балансовий та нормативний методи планування.

Програмно-цільовий - використовується, в основному, в дер­жавних програмах і розробляється по схемі мета - засоби досяг­нення - етапи в її досягнені.

Балансовий - полягає, у визначенні об'ємів виробництва та споживання в галузевому та територіальних розрізах за видами продукції. Матеріальний баланс регіона відбиває наявність ресур­сів та їх розподіл. Аналіз дозволяє виділити райони надлишку та дефіциту продукції, що в свою чергу дає змогу прогнозувати ван­тажопотоки. На основі матеріальних балансів розробляють транс­портно-економічні баланси, які уявляють систему показників, що відбивають за плановий період потреби у ресурсах за номенклату­рою підприємств (галузей, регіонів) та обсягах перевезень. Ці баланси мають виключну цінність для транспортних підприємств, але процес їх отримання трудомісткий, тому використовується дуже рідко.

Нормативний метод полягає у виконанні розрахунків з вико­ристанням встановлених норм.

Існують наступні найважливіші види планів.

План перевезень. Вміщує завдання за обсягом та географією перевезень. Він визначає потребу в розвитку технологічної бази, обсязі ресурсів та порядок оперативної експлуатації транспортних засобів. Основні форми плану: перспективний (до 5 років), поточний (місяць-рік), оперативний (доба). На сучасному етапі, для більшості підприємств України, плануванню характерні неузгодже­ність та інформативна несумістність планів виробництва, поста­чання і перевезень. Погодження планів перевезень між видами транспорту заключається у визначенні спільних обсягів переве­зень. Питання розміщення вантажопотоків за видами транспорту, обсягами та напрямками перевезень вантажів у змішаному сполучені вирішується сьогодні вантажовласниками.

Розклад руху. Має вигляд таблиць, що регламентують розміри руху за добу кількістю рейсів, точний час відправлення та при­буття кожної транспортної одиниці на кожний пункт за маршрутами руху. Дає уявлення про рівень регулярності та безперервності ру­ху.

Графік руху. Це графічний документ (осі шлях-час), який вмі­щує всі види руху.

План формування (маршрутизація). Це періодично розроблюємий документ, що визначає в яких за типом (призначенням) транспорт­них .засобах та маршрутах повині перевозитись вантажі, щоб забез­печити мінімальний термін доставки та витрати.

Контактний графік. Уявляє собою графічне зображення роботи взаємодіючих видів транспорту. Суть його полягає в забезпеченні поєднання в просторі, часі та обсязі технологічних процесів (операцій), що виконуються у транспортному вузлі.

При плануванні спільної роботи взаємодіючих видів транспор­ту найбільш складною ділянкою є оперативне планування. Його функції заключаються у встановлені погоджених обсягів роботи взаємодіючих видів транспорту та їх підрозділів на найблищий час, маршрутизації перевезень, організації узгодженої роботи транспортних та галузевих підприємств.

Найбільш досконалою формою взаємоузгодженого планування ро­боти є безперервне планування. Терміни безперервного взаємоуз­годженого планування встановлюють з урахуванням особливостей ро­боти видів транспорту та можливості формування необхідної інфор­мації і складає, як правило, 3-14 доби. Роботою керує координа­ційна група, яка два рази на тиждень проводить робочі наради. По два рази на тиждень на обчислювальний центр передається інформа­ція про залишки, планове надходження вантажів, про переробну спроможність вантажних фронтів та наявність рухомого складу. На ЕОМ розроблюють безперервний план роботи. Координаційна група розглядає його (при необхідності коригує) та затвержує. Потім доводить план до виконавців. Згідно з одержаним планом, у вироб­ничих підрозділах розробляють змінно-добові плани та супутні їм документи, які передають для виконання на відповідні ділянки ро­боти.

¨ ¨ ¨ ¨ ¨