Організіція перевезень вантажівзалізничним транспортом

Розвиток міжнародних економічних відношень призвів до встановлення постійного зв'язку між залізничним транспортом різних країн. Оскільки у світі існує кілька систем залізничного сполучення, які відрізняються між собою шириною колії, габаритами локомотивів і вагонів, умовами перевезень і т.д., то регулювання міжнародних залізничних перевезень здійснюється кількома незалежними одна від одної міжнародними конвенціями, кожна з яких застосовується конкретно до якоїсь зі систем і регламентує форму залізничної накладної.

Європейські країни керуються Конвенцією про міжнародні залізничні перевезення (КОТІФ), учасниками якої є більшість країн Європи, а також ряд країн Азії та Північної Африки. КОТІФ містить умови перевезення вантажів. Зокрема, встановлює, що ставки перевізних платежів визначаються національними та міжнародними тарифами. Передбачено граничні строки доставки вантажів. Так, за правилами КОТІФ, загальні строки доставки вантажів складають для вантажів великої швидкості 400 км, а для вантажів малої швидкості – 300 км за добу. Разом з тим за залізницями зберігається право встановлювати для окремих сполучень спеціальні строки доставки, а також додаткові терміни при виникненні суттєвих ускладнень у перевезеннях та інших особливих обставин.

Граничний розмір відповідальності залізниць у разі нецілісності вантажів, що перевозяться, у КОТІФ визначений у розрахункових одиницях Міжна­род­ного валютного фонду — СПЗ* (17 СПЗ чи 51 старий золотий франк за 1 кг маси брутто). Передбачено також, що спричинені простроченням у доставці збитки відшкодовуються вантажовласникові у межах трикратних провізних платежів.

Хоч СРСР і не був учасником КОТІФ, проте її положення, службові інструкції та інші нормативні документи використовувались і продовжують використовуватися під час перевезень наших зовнішньоторгових вантажів у країни Західної Європи і з цих країн в Україну. Перевезення вантажів між Україною і іншими державами здійснюються за угодами, укладеними з цими країнами.

Відношення, що виникають при перевезеннях вантажу по залізницям України, регулюються Статутом залізниць України (1998р.). В його окремих розділах розглядаються: загальні положення; вантажне господарство і пристрої для обслуговування пасажирів; планування і організація перевезень вантажів; залізничні під'їзні колії; перевезення вантажів у прямому змішаному сполученні за участю залізниць та інших видів транспорту; перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти; відповідальність залізниці, вантажовідправників, вантажоодержувачів і пасажирів; акти, претензії, позови.

На основі Статуту залізниць Міністерство транспорту затверджує: правила перевезення вантажів; технічні умови навантаження і кріплення вантажів; інші нормативні документи.

Статут залізниць містить ряд спеціальних норм, що мають істотні відступи від норм, які вміщені в цивільному і процесуальному кодексах. На відзнаку від загальних норм цивільного права, матеріальна відповідальність відправників вантажу і залізниці за невиконання зобов'язань по плану обмежується штрафами, а за втрату або псування вантажу обов'язком дороги відшкодувати дійсну вартість вантажу. Для пред'явлення претензій і позовів Статут залізниць передбачає особливі терміни давності. Порядок пред'явлення і розгляди претензій по спорам, що виникають при перевезеннях по залізницям, і підвідомчість цих суперечок регулюються не загальними нормами цивільного права, а спеціальними нормами Статуту залізниць. Отже, до відношень, що виникають при залізничних перевезеннях, не можна застосувати загальні норми цивільного права в тих випадках, коли вони регулюються спеціальними нормами Статуту залізниць і положеннями нормативно-правових актів, що доповнюють його. Загальні норми цивільного права можуть застосовуватися до правових відношень при залізничних перевезеннях в тих випадках, коли в Статуті залізниць не міститься спеціальної норми, що регулює дану подію.

Вантажі можуть перевозитись по залізницям двох і більше країн по одному перевізному документу — міжнародній накладній. Такі перевезення називають прямим міжнародним сполученням. Воно діляться на прямі залізничні і прямі змішані перевезення, в яких, крім залізниць, беруть участь інші види транспорту різних країн. Вантаж між країнами перевозять на основі угод. Їх укладають від імені урядів або міністерств, які відають залізничним транспортом. У залежності від кількості учасників вони бувають багатосторонніми і двосторонніми. Угоди про міжнародні залізничні сполучення регулюють правові взаємовідносини між, дорогами різних країн, а також між дорогам і підприємствами, фірмами, організаціями і поодинокими особами.

Міністерство транспорту України укладає також прикордонні залізничні угоди. В них визначаються прикордонні станції, на яких передаються вантажі; умови, що регулюють роботу прикордонних станцій; порядок руху поїздів між ними, передачі вантажу і вагонів; порядок переходу кордону залізничниками і перебування їх на іноземній території; умови використання телефонного і телеграфного зв'язку, тощо.

Між країнами СНД і колишніми соціалістичними країнами Азії була укладена багатостороння транспортна конвенція — Угода про міжнародне вантажне сполучення (УМВС). В УМВС визначаються строки доставки вантажів, встановлюються провізні платежі на дорогах країн відправлення та призначення за ставками внутрішніх тарифів, а під час слідування дорогами транзиту – за транзитними тарифами. Відповідальність залізниць за нецілісність вантажу настає при наявності вини перевізника, яку часто повинен довести вантажовласник. На відміну від КОТІФ, максимум відповідальності в УМВС не встановлений і відшкодування виплачується перевізником у межах дійсної вартості вантажу, вказаної у рахунку постачальника, чи оголошеної його цінності. Порушення та нецілісність вантажу мають бути підтверджені комерційним актом. У разі прострочення у доставці залізниця сплачує штраф у процентному відношенні до провізної плати.

Укладення договору міжнародних перевезень вантажів відпо­відно до положень УМВС оформляється накладною вказаної форми. Накладна УМВС має п'ять аркушів:

1. Оригінал накладної (супроводжує вантаж до станції призначення і видається одержувачу разом із п'ятим аркушем і вантажем);

2. Дорожня відомість (є документом залізниці, залишається у пункті призначення; видасться стільки відомостей, скільки доріг бере участь у перевезенні);

3. Дублікат накладної (видається відправникові після укладення договору перевезення);

4. Аркуш передачі вантажу (супроводжує відправлення до станції призначення, залишається у пункті призначення);

5. Повідомлення про прибуття вантажу до станції призначення (видається одержувачу разом з оригіналом і вантажем).

Форма залізничної накладної за УМВС відрізняється від аналогічного документа за КОТІФ. Тому під час оформлення перевезення з СНД, коли частина дороги проходитиме через європейські країни, накладна УМВС оформляється до прикордонної станції залізниці країни, що межує із СНД, де накладна УМВС буде переоформлена в накладну КОТІФ. Така ж процедура відбувається на прикордонних станціях і під час відправлення товарів у країни СНД. При міжнародних перевезеннях розрахунковою валютою тари­фів є швейцарський франк. Окрім накладної, з вантажем слі­ду­ють відповідні товаросупроводжувальні товаророзпорядчі документи.

Основним документом у перевезенні товарів залізницею країни в країну є залізнична накладна (Railway Bill). Вона виконує функції договору про перевезення, товаророзпорядчого документ та підтвердження про прийом вантажу до перевезення. Цей документ не є зворотнім. Вантаж віддається у розпорядження названої вантажоодержувача після пред'явлення ним документа, що засвідчує його особу.

Відстань між рейками в Україні становить 1524 мм, на вузьколійках — переважно 750 мм. Безпечний рух по залізниці визначає габарит з висотою — 5300 мм, шириною — 3600 мм.

До рухомого складу залізниці відносять: локомотиви [тепловози (4400-6000 квт) і електровози (5000-6500 квт)], самохідні одиниці (мотор вагони, електропоїзди) та вагони. Вантажний вагонний парк включає 5 основних типів: криті, платформи, напіввагони, цистерни, ізотермічні вагони.

Криті вагони призначені для перевезень, збереження та захисту від атмосферних опадів тарних, штучних, насипних та цінних вантажів. Осно­вний тип: 4-ний вагон, вантажопідйомністю 64 т, об'ємом кузова 120 м3.

Платформи використовуються для перевезень важковагових, громіздких, довговимірних вантажів, контейнерів тощо.

Напіввагони призначені для перевезення навальних вантажів (вугілля, руди, коксу, флюсів, будматеріалів), а також штабельних та довговимірних вантажів (ліс, труби). Перевага відкритого даху - зручність вантажних робіт. У підлозі вподовж бокових стінок передбачені люки для розвантаження (7 люків з кожного боку), через які насипний вантаж самопливом розвантажується. Торцеві двері вагонів відчиняються. В останній час залізниця отримувала 8-осні напіввагони вантажністю 125 тонн. Основні типи: 4-осний напіввагон, вантажністю 69 т, обсягом кузова 74 м3; 8-осний вагон, вантажністю 130 т, обсягом кузова 150 м3.

Цистерна призначена для перевезень наливних вантажів. Основні типи: 4-осна, вантажністю 67 т, об'ємом кузова 73 м3; 8-осна, вантажністю 125 т, об'ємом 159.

Ізотермічні вагони використовують для перевезень вантажів, які швидко псуються і потребують додержання визначеного температурного режиму. Ізотермічні вагони бувають з машинним охолодженням і електричним опаленням, вагони-льодовики, в яких вантажі охолоджуються льодово-соляною сумішшю, і вагони термоси. Основні типи: рефрижератор вантажністю 40-42 т, вагон-льодяник вантажопідйомністю 32 т.

До спеціалізованих вагонів відносять вагони-самоскиди, платформи для перевезень автомобілів, великотоннажних контейнерів тощо.

Для перевезень насипних та пилевидних вантажів використовуються думпкари і хопери. В думпкарах перевозиться руда та будівельні матеріали на короткі відстані. В критих хоперах транспортують зерно, цемент, мінеральні добрива.

Планування перевезень вантажів здійснюється на підставі заявок вантажовласників, які не пізніше ніж за 14 днів до початку наступного місяця подають в управління залізниць відправлення розгорнуті плани перевезень вантажів з розподілом по видах вантажів, станціях відправлення і залізницях призначення. Управління залізниць на підставі розгорнутих планів перевезень розробляють і подають в Укрзалізницю для складання зведеного плану перевезень залізницями України. Після розгляду і узгодження планів Укрзалізниця за 4 дні до початку місяця встановлює залізницям обсяги загальних перевезень вантажів по видам вантажів, видам рухомого складу і залізницях призначення.

Вантажовідправники за два дні до початку декади, подають начальнику станції заявку на відвантаження за календарним розкладом обсягів відвантаження по днях декади.

Начальник залізниці і начальник відділку залізниці або підприємства залізничного транспорту мають право:

· дозволяти відвантаження понад план. Для відвантаження понад або поза планом вантажовідправник повинен подати начальнику відділку або підприємства залізничного транспорту заявку не пізніше ніж за 5 днів до дня відвантаження. Про прийняте рішення вантажовідправнику повідомляють у триденний строк;

· заміняти за клопотанням вантажовідправника і за згодою вантажоодержувача передбачений планом критий рухомий склад відкритим, а також один вид відкритого рухомого складу на інший.

Начальник станції має право за клопотанням вантажовідправників:

¨ дозволити заміняти один вид вантажу іншим у межах окремих груп вантажів, передбачених номенклатурою плану;

¨ за заявками вантажовідправників, що подаються не пізніше ніж за три дні до дня навантаження, змінювати передбачені планом перевезень залізниці і станції призначення в обсягах до 35 відсотків від планової норми навантаження підприємства або організації, яка дала розгорнутий план по кожному вантажу.

Зміни плану по залізницях і станціях призначення більше 35 відсотків, розглядаються як додаткова послуга і виконуються за окремою домовленістю з відповідною оплатою.

Залізниця за неподачу вагонів і вантажовідправник за непред'явлення вантажів до перевезення несуть матеріальну відповідальність, установлену за невиконання плану перевезень вантажів.

Серед перевезень залізницями розрізняють прямі сполучення, за якими перевезення між станцією відправлення і призначення виконуються на основі одного перевізного документа складеного на весь шлях слідування; безперевантажні, коли вантаж слідує від станції відправлення до станції призначення без перевантаження на прикордонній станції в вагон з іншою шириною колії; перевантажні; транзитне, коли перевезення виконуються через територію одного або декількох держав в треті країни. Особливим видом є сполучення між станцією відправлення і призначення однієї країни транзитом по території другої країни, воно має назву наскрізного.

Організація перевезень вантажів маршрутами базується на концентрації вантажопотоків та укрупненні навантаження, за адресуванням вантажів у визначені дні за призначенням. Маршрутні перевезення виконуються маршрутними поїздами. Маршрутом називається склад поїзду, встановленої ваги або довжини, що формується вантажовідправником або залізницею з вагонів, навантажених одним або декількома відправниками на одній або декількох станціях, назначеному на одну станцію призначення або розпилення.

Дорога зобов'язана повідомити одержувача про надходження вантажу не пізніше 12 годин наступного дня, вказав при цьому найменування і кількість вантажів, а також рід і число вагонів. Вантажоодержувач зобов'язаний забезпечити цілодобове отримання повідомлень.

Всі вантажі, що прибули повинні бути вивезені на протязі доби. Вантаж, що прибув, безкоштовно зберігається 24 години. Правилами перевезень встановлені граничні терміни зберігання вантажів. Для більшості вантажів цей термін складає 3-5 діб. Якщо одержувач не вивезе вантажі у встановлені граничні терміни, то дорога має право реалізувати їх у встановленому порядку. Термін граничного зберігання вантажу відраховується з моменту вивантаження вантажу засобами дороги, або з моменту подачі вагона під вантажні роботи засобами одержувача.

Процес перевезень закінчується видачею вантажу одержувачу. Оформлення цієї видачі називається розкредитуванням перевізних документів.

Основним перевізним документом є накладна. Кількість вантажу, що перевозиться за однією накладною (один договір перевезень) називається відправкою. Розрізняють: повагонні, дрібні, малотоннажні, групові і маршрутні відправки.

Повагонною вважається партія вантажу достатня для повного завантаження окремого вагону і пред'явлена за однією накладною.

Дрібною — партія вантажу, для перевезення якої не потрібно надання окремого вагону. Кількість вантажу не повинна перевищувати за об'ємом 1/3 місткості чотирьохвісного вагону, а за вагою бути не менше 20 кг і не перевищувати 5 т (з дозволу начальника станції — 10т) при прийнятті від відправників, що не мають плану перевезень і 10 т — при наявності плану перевезень. Дрібними відправленнями перевозяться тільки тарні і штучні вантажі. Малі відправлення перевозяться в збірних вагонах. Дрібні відправлення приймаються до перевезень через склади станції за календарним розкладом, в якому вказується дні прийому до перевезень по кожному напрямку (не менше 1 разу за 5 днів). Виключення встановлено тільки для домашніх речей, які завжди приймаються до перевезень в день пред'явлення.

Малотоннажною відправкою вважається партія вантажу, що перевозиться за однією накладною вагою від 10 до 20 т, і місткістю не більше 1/2 об'єму вагона. Перевезення виконуються тільки за планом перевезень, при цьому від кожного відправника на адресу одного одержувача може бути прийнято не більше двох малотоннажних відправок на місяць.

Групова — партія вантажу, для перевезень якої потрібно більше одного вагону, але менше маршруту.

Маршрутна — партія вантажу, що відповідає ваговій нормі, що встановлена для маршруту.

Термін доставки вантажів складається з трьох частин: терміну на виконання відправлення і прибуття вантажу, терміну перевезень вантажу і терміну на виконання операцій по шляху переміщення.

Встановлено єдиний для всіх відправлень термін на виконання операцій, пов'язаних з виконанням відправлення і прибуття (1 доба).

Вантажною швидкістю вантаж повинен бути доставлений за добу на відстань від 180 до 550 км, з великою швидкістю від 330 до 660 км. (маршрутна відправка — 550 км, повагонна — 330 км, дрібна — 180 км.)

Термін на виконання операцій на шляху руху встановлюється в залежності від характеру операцій (перевантаження з широкої колії на вузьку, сортування малих відправлень, ветеринарний огляд тощо) і визначається терміном затримки.

Термін доставки розраховується з 24 години дня прийняття вантажу до перевезень.

При перевезенні вантажів з високою швидкістю тариф за перевезення, що приймається при перевезеннях з вантажною швидкістю, збільшується в 2 рази.

Договір перевезень як правило — плановий, оскільки заключається на основі планових завдань , що обов'язкові для залізниці і відправника. Реальний, так як для його укладання недостатньо угоди залізниці і відправника, необхідна ще і передача вантажу дорозі. Тому договір вважається укладеним тільки з моменту, коли вантаж прийнято залізницею до перевезень.

При залізничних перевезеннях використовуються наступні документи: накладна (супроводжує вантаж від станції відправлення до одержувача); дорожній лист (супроводжує вантаж від станції відправлення до станції призначення і складається з трьох бланків: дорожньої відомості, дорожньої накладної і квитанції прийняття вантажу до перевезень); вагонний лист (вміщує перелік всіх відправок, що завантажені в вагон).

Залізниця повинна повідомити одержувача про прибуття вантажу в день його прибуття але не пізніше 12 години наступного дня.

Вантажовідправник має право змінити записаного в накладній одержувача без зміни станції призначення. У виключних випадках дозволяється зміна станції призначення, що називається переадресуванням вантажу. При цьому потрібна буде згода залізниці. Термін при переадре­суванні збільшується на 0,5 доби.

 

¨ ¨ ¨ ¨ ¨

 

3.2. Правила перевезення вантажів

 

Відповідно до пункту 4 Положення про Міністерство транспорту України, затвердженого Указом Президента України від 11.05.2000 № 678/2000, та статті 5 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.98 № 457 накакзом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644 із змінами від 20.08.2001 № 542, від 28.05.2002 № 334 і від 09.12.2002 № 873 затверджені таки Правила перевезення вантажів:

Правила приймання вантажів до перевезення;

Правила видачі вантажів;

Правила оформлення перевізних документів;

Правила розрахунків за перевезення вантажів;

Правила обчислення термінів доставки вантажів;

Правила зберігання вантажів;

Правила перевезення вантажів з оголошеною вартістю;

Правила перевезення вантажів у супроводі провідників відправників (одержувачів);

Правила реалізації вантажів;

Правила перевезення вантажів, які змерзаються;

Правила перевезення вантажів залізничними лініями вузької колії;

Правила перевезення вантажів у спеціальних та спеціалізованих контейнерах відправників і одержувачів;

Правила перевезення вантажів, які підлягають фітосанітарному контролю;

Правила перевезення вантажів у транспортних пакетах;

Правила обслуговування залізничних під'їзних колій;

Правила пломбування вагонів і контейнерів;

Правила переадресування вантажів;

Правила перевезення вантажів навалом і насипом;

Правила перевезення вантажів у вагонах відкритого типу;

Правила перевезення вантажів дрібними відправками;

Правила перевезення вантажів в універсальних контейнерах;

Правила перевезення вантажів маршрутами відправника;

Правила перевезення вантажів у прямому змішаному залізнично-водному сполученні;

Правила складання актів;

Правила заявлення та розгляду претензій;

Правила планування перевезень вантажів;

Правила перевезення швидкопсувних вантажів;

Правила перевезення тварин, птиці та інших вантажів, які підлягають державному ветеринарно-санітарному контролю.

Відповідно наказу потрібно організувати вивчення причетними праців­никами залізниць цих розділів Правил, прийняти їх до керівництва та забезпечити виконання.

 

¨ ¨ ¨ ¨ ¨

3.3. Планування перевезень вантажів
на залізничному транспорті Загальні положення
Ці правила затверджуються наказом Міністерства транспорту України і визначають порядок планування перевезень вантажів залізницями в усіх видах сполучень, а також обліку виконання планів.Перевезення вантажів залізницями здійснюються на підставі договорів про організацію перевезень за місячними планами, за пред'явленням, за окремими замовленнями відправників (вантажовласників або за їх дорученням – експедиторських організацій). Планування військових перевезень здійснюється за спеціальними інструкціями.У разі систематичного здійснення перевезень вантажів між залізницею та відправником укладається договір про організацію перевезень вантажів (далі – договір) за встановленою формою. Одноразове перевезення може здійснюватися також за окремим замовленням без укладення договору на умовах, погоджених залізницею і відправником.На підставі укладених договорів та замовлень вантажовідправників залізницями розробляються та подаються до Укрзалізниці для затвердження проекти місячних планів перевезення в цілому для залізниці. Укрзалізниця після розгляду, коригування і затвердження місячних планів доводить їх до відома залізниць для виконання.За домовленістю сторін замовлення на перевезення та їх узгодження може надаватися в електронному вигляді. Місячне планування перевезень вантажівМісячне планування перевезень вантажів у межах України, на експорт у треті країни та країни СНД, у Латвійську Республіку, Литовську Республіку та Естонську Республіку (далі – країни Балтії) здійснюється на підставі замовлень відправників у встановленомупорядку. Для експортних вантажів, що перевозяться через морські (річкові) порти, вказуються станція перевантаження із залізничного на морський (річковий) транспорт та країна призначення. Для вантажів, що перевозяться через сухопутні прикордонні переходи у треті країни, вказуються передаточна прикордонна станція та країна призначення. Для експортних вантажів, що перевозяться у треті країни, вказується одержувач або експедитор. Для вантажів, що перевозяться у країни СНД та Балтії, вказується, крім того, експедитор для транзитних держав СНД та Балтії. Для перевезень у прямому змішаному залізнично-водному сполученні (далі – пряме змішане сполучення) вказуються найменування залізниці і станції перевалки та пункт призначення. Для перевезень за участю ліній вузької колії зазначаються залізниця та станція перевантаження.Перевезення завантажених контейнерів у вагонах плануються за номенклатурною групою "Вантажі у контейнерах". Перевезення вантажів у контейнерах Укрзалізниці за межі України здійснюються за погодженням вантажовідправника з підприємством, на балансі якого перебувають контейнери.Порожні контейнери належності залізниць країн СНД і Балтії, які повертаються залізничній адміністрації-власниці після розвантаження, перевозяться поза планом.Залізниця може відмовити у прийманні замовлення на перевезення вантажів за відсутності у неї технічних або технологічних можливостей для здійснення перевезень з повідомленням про це відправника через начальника станції. Зміна запланованих перевезень у вагонах парку залізниць на перевезення у власних вагонах здійснюється з дозволу залізниці на підставі заяви відправника, наданої не пізніше трьох діб до дня навантаження, за погодженням з власником вагонів. Перевезення домашніх речей у контейнерах дозволяється начальником станції за заявою відправника, наданою за 3 дні до навантаження.Контейнери для перевезення вантажів у межах України (крім домашніх речей) приватним (фізичним) особам надаються за дозволом начальника Дирекції залізничних перевезень.Плани перевезення маршрутами у цілому для залізниці і за родами вантажів затверджуються начальником залізниці з повідомленням начальників дирекцій залізничних перевезень, які в свою чергу доводять ці плани до відома станцій, а станції – до відома відправників.У разі неподання вантажовідправником плану перевезень вантажів маршрутами у встановлений термін або надання плану у занижених (у порівнянні з місячними обсягами) розмірах кількість планових маршрутів встановлює начальник станції.В окремих випадках за заявами вантажовідправників начальник дирекції може дозволити напередодні дня навантаження зміну станції призначення маршруту у межах передбаченого планом перевезень залізниць призначення, крім експорту.Начальник залізниці та уповноважені ним посадові особи за заявами відправників можуть змінювати передбачені планом залізниці та станції призначення, станції відправлення вантажів у межах залізниць відправлення, надавати дозвіл на перевезення вантажів понад план, а також на внутрістанційні перевезення.Зміна передбачених планом обсягів перевезення на залізниці та станції призначення, а також зміна вантажоодержувачів (крім експортних та тих, що одержують вантажі в портах) провадиться за заявою відправника начальником станції відправлення з наступним повідомленням про це Дирекції. Начальник станції за заявою відправника дозволяє позапланове навантаження на залізниці України (крім призначенням у морські та річкові порти, на прикордонні переходи та маршрутами) у порядку, встановленому начальником залізниці, за наявності рухомого складу і за умови сплати відправником належних платежів та зміни в місячних планах згідно зі Статутом залізниць України.Планування перевезень експортних, імпортних і транзитних вантажівЕкспортні вантажі – це вантажі, які вивозяться з території України за її межі, у т.ч. через морські (річкові) порти, термінали. Імпортні вантажі – це вантажі, які ввозяться на територію України чи надходять з під'їзних колій, розташованих на території іншої держави, або через морські (річкові) порти, термінали.Транзитні вантажі – це вантажі, перевезення яких (у т.ч. за участю інших видів транспорту) розпочинається і закінчується за межами території України. 3.2. Відправники експортних вантажів за 16 днів до початку місяця, в якому передбачається перевезення, надають залізницям відправлення замовлення на перевезення вантажів.У замовленні на перевезення, що будуть здійснюватися транзитом через країни СНД і Балтії, вказуються найменування експедиторів, які сплачують вартість перевезення транзитним залізницям.Залізниці, які передають експортні вантажі з залізничного на морський (річковий) транспорт, погоджують з відповідними портами місячні обсяги перевантаження вантажів з урахуванням вагонів, які очікують вивантаження, і не пізніше 8 днів до початку планового місяця повідомляють Укрзалізниці пропозиції щодо проекту плану.Укрзалізниця погоджує план перевезень експортних вантажів з морськими та річковими портами, а у разі перевезення через порти іноземних держав – з залізничними адміністраціями цих держав і не пізніше 4 днів до початку планового місяця доводить його до залізниць відправлення.Після узгодження Укрзалізницею із залізничними адміністра­ціями країн призначення або з портами обсягів та умов прийому вантажів додатковий план перевезення доводиться до відома залізницям відправлення для виконання. Перевезення вантажів у порти та треті країни погоджуються із залізницями, які передають ці вантажі в порти та треті країни. Начальники залізниць або уповноважені ними особи за проханням відправників дозволяють такі зміни в місячних планах перевезення експортних вантажів:· норми вагонів для навантаження немасових вантажів у межах запланованої місячним планом номенклатури, які не використовуються одними відправниками за їх згодою, передаються іншим відправникам, якщо ці вантажі перевозяться через ті ж прикордонні станції в одні й ті самі країни призначення; · здійснювати перевезення в межах України, країн СНД та Балтії в рахунок установленої для відправників норми навантаження експортних вантажів відповідної номенклатурної групи. Начальник станції за заявою відправника та за погодженням порту дозволяє зміни країни призначення, а також одержувача (експедитора) в порту, передбачені планом перевезення експортних вантажів через морський або річковий порт. Для планування перевезень імпортних і транзитних вантажів, що надходять із третіх країн через прикордонні станції України, іноземні залізниці в узгоджені терміни надсилають Укрзалізниці та залізничним адміністраціям країн – учасниць перевезень місячні заявки на перевезення вантажів за загальними обсягами у тоннах і вагонах згідно з узгодженою номенклатурою із зазначенням прикордонного переходу та способу передачі вантажів.Укрзалізниця розглядає можливість здійснення перевезення і в узгоджені строки інформує іноземну залізницю про прийняте рішення. Для здійснення перевезень транзитних вантажів із країн СНД та Балтії через прикордонні станції України у треті країни залізничні адміністрації відправлення надають замовлення в порядку, встановленому Правилами. Укрзалізниця розглядає можливість приймання та пропуску вантажів і в узгоджені строки інформує іноземну залізницю про прийняте рішення.Перевезення імпортних та транзитних вантажів у контейнерах та швидкопсувних, що надходять через морські (річкові) порти, здійснюються за пред'явленням за заявками, наданими станції відправлення за три дні до дня навантаження; інших вантажів – за заявками відправників (вантажовласників, експедиторів), наданими залізниці відправлення за 10 днів до прибуття судна. Замовлення на перевезення у треті країни транзитних вантажів, які надходять через морські (річкові) порти України, приймаються у терміни та в порядку, що встановлені для планування перевезень на експорт.Планування перевезень у прямому змішаному сполученніПланування перевезень вантажів у прямому змішаному сполученні за участю залізниць та річкових портів України здійснюється у такому порядку:· для вантажів, які передаються із залізничного на водний транспорт, відправники подають залізниці відправлення проекти· планів за 20 днів до початку планового місяця за встановленою номенклатурою у вагонах та тоннах із зазначенням пункту перевалки та пункту призначення;· для вантажів, що надходять через порти та перевозяться в межах України у прямому змішаному сполученні, порти надають залізниці перевалки проекти планів за 12 днів до початку місяця за номенклатурною групою "Перевалка вантажів з водного транспорту на залізничний".Перевезення вантажів за пред'явленнямПеревезення овочів, фруктів та іншої сільськогосподарської продукції, що відвантажується заготівельними організаціями і споживчою кооперацією, державними та колективними сільськогоспо­дарсь­кими підприємствами, фермерськими господарствами та громадянами, здійснюються як за планами, так і за заявками, поданими залізниці відправлення за 3 дні до дня навантаження.Перевезення продовольчих, промислових та інших вантажів, що відвантажуються з державного резерву, здійснюються як за планами, так і за пред'явленням. Заяви на перевезення за пред'явленням надаються за 3 дні до початку перевезення.Перевезення експортних, імпортних вантажів (крім країн СНД та Балтії) та у прямому змішаному сполученні за пред'явленням не дозволяється.

 

¨ ¨ ¨ ¨ ¨