Загальні положення

Правила комерційного огляду поїздів (Правила) затверджено наказом Укрзалізниці від 24 березня 2000 р. № 110-Ц і встановлюють порядок виконання комерційного огляду поїздів на залізницях України, який здійснюється для виявлення та усунення всіх комерційних несп-равностей працівниками станції.

Комерційний огляд поїздів провадиться на пунктах комерційного огляду (ПКО), які розміщуються на залізницях таким чином, щоб був забезпечений огляд всіх поїздів, що надходять на залізницю і відправляються з неї.

Пункти комерційного огляду поділяються:

За своїм розташуванням на:

· внутрішні — розташовані на залізницях України і обслуговують рух поїздів в межах своїх залізниць;

· міжзалізничні — розташовані на стикових або передстикових станціях і обслуговують рух поїздів між своєю і суміжними залізницями України;

· міждержавні — розташовані на залізницях України в зоні, суміжній з іншими державами, і обслуговують рух поїздів у міждержавному сполученні.

За організацією роботи на:

¨ об'єднані (міжзалізничні або міждержавні) — із спільним оглядом поїздів працівниками залізниці, що здає поїзди, і залізниці, яка їх приймає;

¨ суміщені — із спільним комерційним і технічним оглядом поїздів, який провадиться працівниками пункту технічного обслуговування (ПТО) або іншими працівниками станції, які пройшли відповідне навчання і здали екзамени встановленим порядком.

Порядок комерційного огляду поїздів на залізничних станціях, де ПКО відсутні, встановлюється начальником відділка залізниці (державного підприємства по перевезенню вантажів і пасажирів, регіонального підприємства з перевезення — НОД) згідно з положеннями цих Правил і з забезпеченням при цьому обов'язкового комерційного огляду кожного вагона, що відчепляється або причепляється від (до) поїзда.

Об'єднані ПКО організовуються спільно суміжними залізницями за погодженням з Укрзалізницею.

Допускається організація спільного комерційного та технічного огляду із залученням до комерційного огляду працівників пунктів технічного обслуговування вагонів, які пройшли відповідне навчання, перевірку знань, а також працівників інших служб (перевезення, воєнізованої охорони тощо). Порядок такого огляду встановлюється начальником залізниці.

Робота ПКО організовується за технологічним процесом роботи пункта комерційного огляду поїздів, який є частиною технологічного процесу роботи станції, розроблюється на підставі Типового технологічного процесу з урахуванням технічного оснащення та умов роботи станції. Технологічний процес роботи ПКО затверджує НОД. При організації на ПКО спільного комерційного огляду технологічний процес його роботи узгоджується з керівниками причетних служб.

Технологічний процес роботи об'єднаного ПКО погоджується суміж-ними НОД і причетними службами та затверджується начальниками суміжних залізниць.

Технологічний процес роботи пункта комерційного огляду повинен передбачати якісний огляд вагонів і контейнерів у комерційному відношенні, а також своєчасне усунення комерційних несправностей .

Виробнично-технічні приміщення ПКО мають бути обладнані необхідними засобами зв'язку, технічними засобами контролю, забезпечені матеріалами, інструментами і пристосуваннями для виявлення та усунення комерційного браку.

Робочі місця повинні бути забезпечені нормативними документами, в т.ч. Технологічним процесом роботи ПКО, Правилами перевезення вантажів, Технічними умовами навантаження і кріплення вантажів (далі – ТУ), Правилами комерційного огляду поїздів, посадовими інструкціями, наказами, розпорядженнями тощо, які стосуються роботи ПКО.

Для огляду правильності кріплення вантажів на відкритому рухомому складі, перевірки справності покрівлі вагонів і контейнерів, стану люків вагонів і цистерн, наявності залишків вантажів і сміття, незнятих реквізитів кріплення на ПКО повинні бути оглядові вишки, обладнані телефонним і радіозв'язком, установками промислового телеба-чення, іншими технічними засобами.

Засоби зв'язку повинні забезпечувати під час огляду поїзда можливість отримання необхідної інформації з перевізних документів.

Для перевірки габариту вантажів на відкритому рухомому складі застосовуються габаритні ворота з дистанційним контролем.

Для пломбування вагонів та контейнерів ПКО забезпечується необхідною кількістю запірно — пломбувальних пристроїв (пломб) та пристосувань для їх навішування і знімання.

У разі необхідності для перевірки маси вантажу у вагонах, що приймаються від суміжних залізниць, на станціях можуть встановлюватися вагонні ваги.

Місця установки оглядових вишок, габаритних воріт, ваг та інших стаціонарних технічних засобів визначає начальник станції.

Для забезпечення на електрифікованих дільницях безпечних умов роботи, пов'язаних з перевіркою люків цистерн і критих вагонів, стану автотехніки на другому ярусі платформ, технологічний процес роботи ПКО повинен передбачати виконання таких операцій тільки після попереднього зняття напруги з контактної мережі у зоні огляду відповідно до технічно-розпорядчого акта (ТРА) станції і проведення заземлення контактної мережі на місці робіт у встановленому порядку.

Освітлення місць проведення комерційного огляду і усунення комерційних несправностей повинне відповідати чинним нормам.

ПКО перебуває у віданні начальника станції.

Керівництво роботою ПКО здійснює бригадир, підпорядко­ваний начальнику станції або його заступнику.

Безпосереднє керівництво роботою ПКО у кожній зміні здійс­нює старший прийомоздавач, якому оперативно підпоряд­ковані працівники, що здійснюють комерційний огляд і усунення комерційних несправностей.

Штат працівників ПКО розраховується згідно з нормативами.

Робота міждержавного ПКО організується з урахуванням вимог міждержавних угод про передачу вагонів (контейнерів) та вантажів на кордоні.