Організація перевезень вантажів річковим транспортом

В Україні нормативно-правові основи про річкові перевезення не урегульовані. Серед документів, що діють чільне місце займає інструкція "Умови і правила здійснення внутрішніх і міжнародних перевезень пасажирів і вантажів морським та річковим транспортом та контроль за їх дотриманням" (1994 р.), де в загальних рисах регламентується транспортна діяльність.

Міжнародні перевезення річковим транспортом регламентуються Белградською конвенцією угодою при плаванні по р. Дунай та Манхаймеровськими документами при плаванні по р. Рейн.

Для управління судноплавством і реалізацією нагляду за виконанням конвенції була створена Дунайська комісія. Її метою є забезпечення вільного судноплавство на Дунаї у відповідності з інтересами і суверенними правами придунайських країн. Комісія займається вирішенням навігаційних, гідрологічних, гідрометеорологічних, статистичних, юридичних та видавничих питань.

Регулярне судноплавство по Дунаї здійснюється від гирла до м. Регенсбурга (Німеччина). Згідно з Белградською конвенцією про режим судноплавства, у 1948 р., навігація на Дунаї вільна і відкрита для всіх держав на основі рівності щодо портових і навігаційних зборів та умов торговельного судноплавства. Найбільші порти на Дунаї Регенсбург (Німеччини), Лінц, Відень(Австрія), Братислава(Чехія), Будапешт(Угорщина), Новий сад, Белград (Югославія), Лом, Русе (Болгарія), Брела (Румунія), Ізмаїл (Україна). Крім Цього Україна має порти Кілія, Рені, Вилкове.

Міжнародні та внутрішньобасейні перевезення в Україні виконує акціонерна судноплавна компанія. Місцеві перевезення виконує флот портів.

Транспортні судна річкового флоту (самохідні і несамохідні) розраховані на перевезення масових вантажів вагою до 2000 тонн.

Рух річкового транспорту організується за двома принципами - наскрізному та ділянковому. Наскрізний рух використовується на лініях, де умови плавання та характер вантажопотоків дозволяють доставляти вантаж від відправника до адресата без перевалки. Рух за ділянками організують там, де окремі ділянки річкового шляху мають різні умови плавання або різний вантажопотік.

Буксири і штовхачі використовують за принципом наскрізної тяги без зміни на всьому шляху сполучення або за системою тягових плечей. Поїзди для буксирування формують за декількома схемами секційними або напівсекційними. Перші доцільно використовувати при стійких вантажопотоках, що не потребують переформування поїзду, інші — при розпорошених вантажопотоках.

Рух вантажо-пасажирського флоту організується за лінійною та рейсовою формами. Лінійна форма передбачає виконання регулярних рейсів кораблями, які приписані до цієї лінії. Рейсова форма — призначення спеціальних рейсів кораблів на лініях нерегулярного руху.

Рух по річках можливий в навігаційний період, що визначається залежно від місцевих кліматичних умов. На Дніпрі він складає 220 - 270 діб. Термін накопичення вантажів — 2 доби, проходження шлюзів — 10 годин. Термін доставки на самохідних суднах — 220 км/добу проти течії і 300 км/добу за течією. При перевезенні вантажів, що швидко псуються — 330 км/добу.

¨ ¨ ¨ ¨ ¨