Підвищення ефективності функціонування портів

Формування вантажної бази портів. Національна вантажна база, яка формується зовнішньоекономічними вантажами, здатна забезпечувати лише 56-60 % вантажообігу портів. За оцінками спеціалістів Асоціації портів України, у найближчі 5 років національна вантажна база навіть за умови позитивних тенденцій у розвитку економіки не здатна забезпечувати повне використання потужностей портів.

Удосконалення тарифної політики, яка не сприяє мінімізації транспортної складової у вартості товарів, що перевозяться через Україну і не забезпечує сприятливого конкурентного середовища. Як показує аналіз, фактор зниження тарифів як стимул для залучення додаткових транзитних вантажопотоків в основному себе вже вичерпав. Слід робити акцент не на зниженні тарифів, а на застосуванні конкурентоспроможних ставок тарифів на конкретних напрямках перевезень. Залишаються у 2-3 рази вищими ніж в портах більшості європейських країн ставки зборів при обслуговуванні суден-контейнеровозів, наприклад, в Одеському, Іллічівському портах.

Поліпшення системи митного контролю. Основні проблеми – невпорядкованість системи прикордонного контролю, зловживання, високі ставки зборів за проведення контролю та супутніх операцій, довготривалість та складність процедури контрольно-перевірочних операцій, оформлення документів на транзитні вантажі (насамперед це стосується автомобільних та контейнерних перевезень), слабка технічна оснащеність, плата за митне супроводження та охорону вантажів.

Необхідність технічного оновлення елементів портової інфраструктури, подолання технологічного відставання у забезпеченні основних портових операцій, незначні інвестиції у модернізацію портової інфраструктури.

Відсутність коштів для модернізації. Фіскальна політика держави спрямована на вилучення коштів портів до бюджету без врахування потреб портів акумулювати фінансові резерви для модернізації портової інфраструктури і техніки.

Різний рівень ефективності функціонування портів. Так, порт Маріуполь для переробки 14 млн.т вантажів використовує 15 причалів та має штат близько 5 тис. чол., Іллічівський порт переробляє такий самий обсяг вантажів, але на 26 причалах і має чисельність персоналу 9,2 тис.осіб. Завантаженість порту Маріуполь становить 72 %, порту Іллічівськ – 43 %.

Основні напрями розвитку портів

Програма соціально-економічного розвитку морських торговельних портів виходить з основних принципів, які закладені в Концепції розвитку транспортно-дорожнього комплексу України до 2020 року.

Мета програми: зростання обсягів перевалювання вантажів в українських морських портах на 30 відсотків (до 115 млн. тонн у 2010 р.) шляхом введення в експлуатацію спеціалізованих перевантажувальних комплексів в морських портах загальною потужністю 30 млн. тонн на рік.

Основні завдання Програми:

Створити надійну матеріально-технічну базу морських портів, яка відповідає у кількісному відношенні вимогам розвитку української економіки і зовнішньої торгівлі, у якісному відношенні – найвищим світовим стандартам.

Зміцнити взаємодію морських торговельних портів із суміжними видами транспорту і вантажовласниками у межах логістичних товаропровідних систем і міжнародних транспортних коридорів, які проходять по території України.

Підвищити рівень навігаційної і екологічної безпеки в морських торговельних портах.

Підвищити ефективність державного регулювання роботи і розвитку морських торговельних портів, що забезпечить реалізацію інтересів держави без обмеження господарчої самостійності під­приємства.

Програма містить комплекс заходів, які передбачають:

· створення і модернізацію термінальних комплексів, впровадження прогресивних транспортно-технологічних систем, їх від­повідність світовим стандартам і європейській транспортній системі;

· створення умов, що сприяють збільшенню обсягів міжнародних транзитних перевезень через порти України, доведення до міжнародних стандартів якості транспортних послуг;

· розробка і створення нормативно-правової бази транспортного і транспортно-технологічного забезпечення роботи портів у взаємодії із суміжними видами транспорту, приведення діючого законодавства в цій сфері діяльності у відповідність з міжна родним транспортним правом; створення Закону “Про морські порти України”;

· реформування методів управління і форм господарської діяльності портів з метою приведення їх у відповідність з вимогами розвитку ринку транспортних послуг і світової практики управління портами шляхом структурних перетворень і відокремлення адміністративних і господарських функцій;

· регулювання діяльністю портів на державному і регіональному (муніципальному) рівнях з урахуванням їх значимості у загальній системі економіки України, міжнародних і місцевих транспортних шляхах;

· створення інформаційно-керуючих систем, що дозволить підвищити конкурентоспроможність портів України, а також створення умов інформаційної і технологічної взаємодії і координації роботи різних видів транспорту.

 

 

¨ ¨ ¨ ¨ ¨

 

¨ ¨ ¨ ¨ ¨