Деякі глобальні інженерні завдання машинобудування і створення принципово нових двигунів

У ХХ столітті впевнено заявив про себе автомобіль. Можна сміливо сказати, що до недавнього часу голубенька імла, ніби джин, що виривається із вихлопних труб автомобілів, була символом міці і багатства держави. Звичайний автомобіль, призначений на думку пішоходів для мирного перевезення людей і вантажів, прийняв «грізні обриси братовбивчого снаряда».

І справа навіть не в тому, що автомобіль може вбити чи покалічити людину. Виявилось, що вада автомобіля закладена у його двигуні.

Невинний азот із атмосфери, який попадає у камеру згорання, при високій температурі перетворюється в отруйні окиси азоту.

Вуглець і водень, із яких складається паливо, дають при згоранні не тільки воду і вуглекислий газ, але й отруйний чадний газ СО.

Отже камера згорання сучасного автомобільного двигуна - це хімічний реактор, що синтезує отруйні речовини, які через вихлопну трубу попадають в атмосферу.

Автомобіль порушив рівновагу хімічних процесів у природі, природничі процеси самоочищення атмосфери, які встановились мільйони років тому.

Наша земна куля виявляється не така велика і якщо в Лондоні чи у Нью-Йорку автомобілі працюють на етилованому бензині (тобто з добавками тетраетил свинцю), то отруйні сполуки свинцю виявляються навіть у Гренландії. Як показали аналізи льоду, у верхніх шарах цього острова вміст свинцю у 10 разів більше, ніж у глибинних шарах. Не кажучи вже про великі міста. Так, підраховано, що на головних вулицях Парижа можна було б зібрати до 100 кг свинцю - цілі поклади!

В Україні автомобільний транспорт є одним з найбільших забруднювачів атмосферного повітря. За орієнтовними оцінками у 2003 році автомобільним транспортом було викинуто понад 2,0 млн. тон забруднюючих речовин, що становить 33% їх загального обсягу. Автомобільний парк України зростає, зростають і викид отруйних газів.

У світі більш як 400 млн. автомобілів! Вони викидають у повітря тисячі тон свинцю і до 400 млн. тон чадного газу.

А саме головне: автомобіль, наїздивши 300 км, витратить стільки ж кисню, скільки треба 1 людині на рік.

Підраховано, наприклад, що у США на долю автомобілів приходиться більше як 60% атмосферних забруднень, на долю промисловості і енергетичних підприємств - 30 %, на опалювальні та інші системи - 10 %.

В загальному забрудненні атмосферного повітря токсичними викидами доля карбюраторних двигунів складає 96 %, а доля дизельних двигунів - 4 %.

Весь світ облетіла крилата фраза: «Або люди зроблять так, щоб диму на землі стало менше, або дим зробить так, що на землі людей стане менше».