Теоретичні відомості по темі

Вища освіта базується на Законі «Про вищу освіту», який спрямований на врегулювання суспільних відносин у галузі навчання, виховання, професійної підготовки громадян України. Він встановлює правові, організаційні, фінансові та інші засади функціонування системи вищої освіти, створює умови для самореалізації особистості, забезпечення потреб суспільства і держави у кваліфікованих фахівцях. В Україні вища освіта визнана однією з провідних галузей розвитку суспільства, тому в Законі є статті, які визначають обов’язки осіб, які навчаються у ВНЗ. В першу чергу, студенти мають дотримуватися законів, статуту та правил внутрішнього розпорядку ВНЗ. Обов’язковим для студентів є виконання графіків навчального процесу та вимог навчального плану. За невиконання навчального плану особи, що навчаються у ВНЗ, відраховуються з числа студентів.

В січні 2010 року були внесені зміни до Закону України «Про вищу освіту» щодо питань студентського самоврядування. Цими доповненнями у Законі надаються широкі права у вищих навчальних закладах студентам, які навчаються у ВНЗ. В органи студентського самоврядування обираються особи з числа студентів шляхом таємного голосування.

Органи студентського самоврядування можуть мати різноманітні форми, такі як парламент, сенат, старостат, студентська навчальна (наукова) частина, студентські деканати, ради тощо.

У своїй діяльності органи студентського самоврядування керуються законодавством, рішеннями спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, в підпорядкуванні якого знаходиться вищий навчальний заклад, статутом вищого навчального закладу.

Студентське самоврядування забезпечує захист прав та інтересів осіб, які навчаються у вищому навчальному закладі, безпосередньо та через органи студентського самоврядування.

Органи студентського самоврядування приймають акти, що регламентують їх організацію та діяльність; проводять організаційні, наукові, культурно-масові, спортивні, оздоровчі та інші заходи; сприяють працевлаштуванню осіб, які навчаються у вищому навчальному закладі; розпоряджаються коштами та іншим майном, що знаходиться на їхньому балансі та банківських рахунках.

За погодженням з органом студентського самоврядування у ВНЗ приймається рішення про: відрахування осіб, які навчаються у вищому навчальному закладі та їх поновленням на навчання; переведення осіб, які навчаються у вищому навчальному закладі за державним замовленням на навчання за контрактом за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб; переведення осіб, які навчаються у вищому навчальному закладі за контрактом за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб на навчання за державним замовленням; призначення заступника декана, проректора, які відповідають за роботу зі студентами; поселення осіб, які навчаються у вищому навчальному закладі в гуртожиток та виселення з гуртожитку; затвердження рішень з питань студентських містечок та гуртожитків для проживання осіб, які навчаються у вищому навчальному закладі.

Студентське самоврядування здійснюється на рівні студентської групи, факультету, гуртожитку, вищого навчального закладу. Вищим органом студентського самоврядування є загальні збори (конференція) осіб, які навчаються у вищому навчальному закладі і ухвалюють Положення про студентське самоврядування, обирають виконавчі органи, визначають структуру, повноваження та порядок обрання виконавчих органів та заслуховують їх звіти. Керівник вищого навчального закладу всебічно сприяє створенню належних умов для діяльності студентського самоврядування.

Для цього ВНЗ у розпорядження студентського самоврядування надає приміщення, меблі, оргтехніку, забезпечення телефонним зв’язком, постійним доступом до мережі інтернет, а також за рішенням Вченої Ради вузу виділяє кошти в розмірі не менше 0,5 відсотка спеціального фонду вищого навчального закладу.