Теоретичні відомості по темі

У процесі винахідництва інженеру доводиться перемагати пізнавально-психологічні бар’єри і технічні протиріччя між швидкістю і вантажопідйомністю транспортного засобу, між потужністю і економічністю двигуна, між надійністю і вартістю технічного об’єкта. Коли техніка створена, то протиріччя вирішені. Якщо ж технічні протиріччя не вирішені, техніка виявляється непрацездатною. Слід відмітити, що у природи немає технічних протиріч. Здатність до винахідництва властива практично кожному інженеру.

Емоційний момент винахідництва включає такі елементи: впертість, цілеспрямованість у пошуку ідеї, отримання максимального числа можливих рішень.

Існує 4 способи емоційного настрою при пошуку ідеї.

1-й спосіб – насилля над собою, встановлення жорсткого терміну знаходження рішення.

2-й спосіб називається «висиджуванням», рішення тягнеться до тих пір, поки нарешті не з’явиться ідея, що вирішує задачу;

3-ий спосіб вирішення – «мозковий штурм», у якому беруть участь по дві групи людей по 6-10 чоловік. Перша група висуває ідеї; друга група – експерти-критики, які уважно аналізують всі ідеї. В результаті можна одежати практичне застосування ідей;

4-ий спосіб емоційного настрою – систематичний, який полягає в тому, що складається таблиця можливих рішень, які почергово обмірковуються. Якщо ідея є перспективною, її починають розробляти.

Наукові передбачення – це вихідні положення наукових теорій, які вивчаються у ВНЗ. Знайомтво інженера з реальним світом – це емпіричні знання, накопичені за певною схемою дослідження даних про машини, механізми, процеси, які передбачають роботу інженера в реальних умовах на основі особистого досвіду. Кожен раз як інженер стикається з технічною задачею, що не має очевидного логічного вирішення і знаходить для неї несподіване, оригінальне рішення, він винаходить.

Винаходом називається нове, що має суттєві відмінності, технічне рішення, яке дає позитивний ефект.