Як конспектувати лекцію

В навчальному процесі особливе місце відводиться лекції. Від якості лекції багато залежить якість навчання вцілому.

Лекція вносить основний вклад у розвиток інтелекту студента, надає йому те, що називається освітою. Лекції необхідно вміти правильно конспектувати. Конспектувати слід лише саме суттєве: основні положення, їх докази, найважливіші факти і приклади, що приводяться до обґрунтування положень, висновків, формул.

При механічному веденні записів зі слів лектора присутність на лекції перетворюється на даремне витрачання часу.

Уточнимо, що і як слід записувати на лекції. Є загальні положення. Зупинимось на них. Записувати лекції завжди треба в одному загальному записі, на одній сторінці листка, залишаючи поля з тим, щоб в подальшому можна було робити зауваження, записати щось додатково, зробити виписки із лекції.

Неприпустимо вести записи лекцій нерозбірливим почерком.

Дуже ефективно використовувати на лекціях кольорові фломастери або стержні.

Виділення частини рисунку кольором допомагає швидко зрозуміти його зміст, іноді без пояснень.

Кольором треба виділяти підзаголовки.

Слухачам лекції необхідно відразу готувати питання по незрозумілих місцях і надсилати їх у вигляді записок лектору.

Об`єм конспекту лекції при оптимальному темпі викладення 80-90 слів за хвилину складає в середньому 20% об`єму слів лектора.

Перевірте себе: Ви повинні писати не менше 120 літер за хвилину, при добрих навичках – 150 літер.

Досягніть того, щоб ведення конспекту стало цікавою роботою, а зовнішній вигляд конспекту давав би задоволення.

У більшості випадків хороші контакти лектора з аудиторією, що виникають на перших лекціях, через 4-5 лекцій втрачаються. Виникає така ситуація, при якій аудиторія слухає і записує, але вже помітно, що більша частина студентів перестає слідкувати за ходом думок лектора. При цьому порушився зворотній зв`язок лектора і слухачів.

Основна причина такого становища в тому, що постійно слідкувати за лекцією тільки «з голосу» дуже складно. Тут стає необхідна додаткова робота слухачів. Необхідно регулярно перед лекцією 20-30 хвилин переглядати матеріал попередніх лекцій. Це дозволяє відновити в пам`яті попередній матеріал і змусити на лекції тримати свій мозок у мобілізованому стані.