Регулюючі обертові заслінки.

Для зміни витрат газоподібних середовищ і пари в трубопроводах великих діаметрів, повітря чи вихідних газів в коробах як регулюючі органи застосовуються обертові заслінки. Принцип дії регулюючих заслінок базується на зміні їх пропускної здатності при поверненні диску (затвору) на певний кут φ.

  Всередині корпусу заслінки крутиться диск (затвор) зафіксований на півосях. Одна з півосей виведена з корпусу назовні з допомогою сальникового ущільнювача. Положення диску відносно площини, перпендикулярної до потоку, визначає

величину прохідного перерізу заслінки. При куті повернення φ = 90 О заслінка повністю відкрита, а при куті повернення φ = 0 О прохідний переріз мінімальний, але не рівний нулеві, оскільки диск (затвор) не забезпечує повного перекривання потоку.

Застосовуються також багатолопасні або багатовісьні заслінки, коли в каналі газоподібної речовини або пари у перпендикулярній до потоку площині розташовані не одна, а декілька дисків (затворів), які одночасно повертаються на один і той самий кут φ. При куті повернення φ = 90 О всі диски знаходяться в паралельному до руху потоку положенні, заслінка повністю відкрита і витрата речовини максимальна, а при куті повернення φ = 0 О прохідний переріз мінімальний і відповідно витрата речовини також мінімальна.

Залежно від конфігурації зазначеного каналу бувають заслінки з дисками (затворами) круглої або прямокутної (квадратної) форми.