ПАКЕТ МОДЕЛЮВАННЯ ДИНАМІЧНИХ СИСТЕМ SIMULINK

Пакет моделювання динамічних систем Simulink, що входить до складу системи Matlab, призначений для моделювання динамічних систем. Ввід характеристик систем що досліджуються виконується у діалоговому режимі, шляхом графічної зборки схеми з’єднань елементарних стандартних ланок. Елементарні стандартні ланок знаходяться у бібліотеці Simulink. У результаті такої зборки утворюються модель системи, яка досліджується. Вона зберігається у файлі з розширенням .mdl. В ході моделювання є можливість спостерігати за процесами що відбуваються у системі.

Бібліотека Simulink - це набір візуальних об'єктів, використовуючи які можна досліджувати практично будь-яку систему автоматичного керування. Практично для всіх блоків існує можливість настройки параметрів. Параметри відображаються на панелі вікна налаштування обраного блоку.

Пакет Simulink можна запустити як показано на рис. 1

Вся бібліотека Simulink розбита на розділи (див. рис. 2).

 

 

 

Рисунок 2 - Бібліотека Simulink і додаткові пакети

 

Зміст розділу знаходиться в правому полі вікна бібліотеки, наприклад, це розділ Sources на рис. 2, в якому, у свою чергу, виділений блок Step).

Меню File (файл) містить команди роботи з mdl-файлами, меню Edit (правка) - команди редагування блок-схеми і роботи з бібліотекою, меню View(вид) - команди зміни зовнішнього вигляду вікна.

При виконання лабораторних робіт для дослідження неперервних систем автоматичного керування використовуються наступні ланки розділу Сontіnuous(безперервні блоки):

Integrator - безперервний (аналоговий) інтегратор;

Derivate - ланка диференціювання;

State-Space - лінійна безперервна система, встановлена у вигляді рівнянь стану, тобто системою рівнянь, представленої у формі Коші;

Transfer Fcn - лінійна безперервна ланка, яка задається своєю передатною функцією;

Transport Delay - блок пам'яті, що виконує тимчасову затримку, встановлюється в полі налаштування.

Зауважимо, що замість звичного позначення «р» для оператора Лапласа в Matlab використовується позначення «s».