Факторів

Деякі спадкові захворювання супроводжуються зміненою реакцією організму на введення лікарських препаратів. Так, печінкові порфірії детерміновані автосомно-домінантними генами, які обумовлюють підвищення активності мітохондріального ферменту печінки синтетази альфаамінолевулінової кислоти.

Прийом барбітуратів при­зводить до різкого збільшення вмісту в печінці і сечі цієї кислоти і порфобіліногену, що спричинює напад хвороби. Основні симптоми — різкі абдомінальні болі, поліневрит, розлади психіки, епілептиформні припадки. Напад хвороби провокується не тільки бар­бітуратами, але і сульфаніламідами, естрогеном, мепробаматом, грізеофульвіном. При­значення таким хворим барбітуратів з метою терапії може призвести до смерті.

 

Незвичайні реакції на лікарські препарати у хворих із спадковими захворюваннями

 

Захворювання Препарат Реакція
МОDY Хлорпропамід (гіпоглікеміч­ний препарат) в поєднанні з алкоголем Почервоніння обличчя (може використовуватися як тест для ви­значення спадкової схильності)
Подагра Саліцилати Хлортіазид Загострення захворювання
Первинна глаукома Ефедрин Парадоксальна дія
Порфірія Барбітурати Гострий напад захворювання
Метгемоглобінемія Аскорбінова кислота, нітро­гліцерин, хінін та ін. Ціаноз
Недосконалий остеогенез Дитилін, фторотан Гіпертермія
Синдром Дауна Атропін Підвищена чутливість

 

 

При спадкових метгемоглобінеміях у крові хворих концентрація метгемоглобіну під­вищена до 30 % замість 1 % в нормі. Причини метгемоглобінемії — аномалії гемоглобі­ну (автосомно-домінантний тип спадкування) або зниження активності метгемоглобін-редуктази (автосомно-рецесивний тип спадкування). При метгемоглобінеміях слабкі окислювачі (метиленовий синій, аскорбінова кислота, сульфаніламіди, нітрогліцерин, ПАСК, хінін та ін.) спричинюють перетворення нормального гемоглобіну на метгемог­лобін. У хворих виникає виражений ціаноз, метгемоглобінемія зберігається до 12 год.

Одне із наслідків мегемоглобінемії — виражена стійкість до дії синильної кислоти і її со­лей. Хворі можуть без особливих наслідків прийняти дозу ціаніду К, яка в 40 разів пере­вищує смертельну.