рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

МЕДИЧНА ГЕНЕТИКА

МЕДИЧНА ГЕНЕТИКА - раздел Медицина,   Медична Генетика ...

 

МЕДИЧНА ГЕНЕТИКА

(самостійна підготовка студентів)

 

 

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ

ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Присвячується 10-річчю

Кафедри медичної генетики

Харківського національного

Медичного університету

МЕДИЧНА ГЕНЕТИКА

(самостійна підготовка студентів)

О.Я. Гречаніна, Ю.Б. Гречаніна, Л.С. Озерова, О.П. Здибська, Л.В. Молодан, О.В. Бугайова, О.В. Васильєва

як навчальний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів IV рівня акредитації та лікарів-інтернів

ЗМІСТ

ВСТУП  
СПИСОК УМОВНИХ ЗКОРОЧЕНЬ
Змістовий модуль 1 Спадковість і патологія. Роль спадковості в патології людини
Тема Предмет і завдання медичної генетики. Роль спадковості в патології людини.
Змістовий модуль 2 Методи медичної генетики
Тема Клініко-генеалогічний метод. Цитогенетичні і молекулярно-генетичні методи. Біохімічні методи.
Змістовий модуль 3 Пропедевтика спадкової патології
Тема Семіотика спадкових захворювань. Особливості проявів спадкових хвороб. Морфогенетичні варіанти розвитку. Вади розвитку.
Змістовий модуль 4 Моногенні хвороби
Тема Загальна характеристика моногенної патології. Клініка і генетика окремих форм моногенних хвороб.  
Тема Спадкові захворювання нирок.  
Тема Системні скелетні дисплазії.  
Тема Спадкові хвороби обміну. Принципи лікування спадкових хвороб, реабілітації і соціальної адаптації.  
Змістовий модуль 5 Хромосомні хвороби  
Тема Загальна характеристика хромосомних хвороб. Клініка основних форм хромосомних хвороб.    
Змістовий модуль 6 Мітохондріальні хвороби  
Тема Загальна характеристика мітохондріальної патології. Клініка, діагностика, лікування.  
Змістовий модуль 7 Хвороби зі спадковою схильністю  
Тема Загальна характеристика мульти-факторіальних захворювань. Визначення генетичної схильності. Заходи профілактики.  
Тема Основи екологічної генетики, фармакогенетики    
Змістовий модуль 8   Профілактика спадкової патології. Медико-генетичне консультування та пренатальна діагностика  
Тема Рівні та шляхи проведення профілактики спадкових хвороб. Медико-генетичні консультування. Пренатальна діагностика. Скринуючі програми.  
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ  
УЧБОВО-МЕТОДИЧНА ЛІТЕРАТУРА, РЕКОМЕНДОВАНА ПРИ ВИВЧЕННІ КУРСУ „МЕДИЧНА ГЕНЕТИКА”    

Присвячується 10- річчю

кафедри медичної генетики

Харківського національного

медичного університету

 

ВСТУП

Шановні студенти та курсанти!

Знання лікарів сімейної медицини з клінічної генетики ще залишаються мінімальними, вони не дозволяють відносити спадкові захворювання для… Цей посібник допоможе Вам у зручній та доступній формі оволодіти основами… Ми проводимо пошуки спадкових захворювань на всіх етапах отогенезу, тому в цьому посібнику зупинились на пре- і…

Спадковість і патологія.

Роль спадковості в патології людини.

  Медична генетика– це наука, яка вивчає закономірності передавання спадкових… Медична генетика досліджує:

Методи медичної генетики

Цитогенетичні і молекулярно-генетичні методи. Біохімічні методи.  

Молекулярно–генетичні методи діагностики.

ДНК залишається практично не змінною протягом життя організму, починаючи з моменту запліднення яйцеклітини, що дозволяє проводити дослідження на… Молекулярно-генетичні методи - велика і різноманітна група методів, які… В основі цих методів лежать генно-інженерні маніпуляції з ДНК і РНК. Вихідним етапом усіх молекулярно-генетичних…

Пропедевтика спадкової патології

Особливості проявів спадкових хвороб. Морфогенетичні варіанти розвитку. Вади розвитку.

Класифікація вроджених вад розвитку

· розповсюджені (> 1 на 1 000 немовлят) · помірковано часті (0.1-0,99 на 1 000 немовлят) · дуже рідкі (< 0.01 на 1000 немовлят)

Моногенні хвороби

Клініка і генетика окремих форм моногенних хвороб.  

Спадкові нефритоподібні захворювання

Це спадкові нефрітопатії, що нагадують по клінічній картині придбаний інфекційно-алергійний гломерулонефрит і ведучі до ХПН. Класифікація: 1. Гематуричний варіант спадкового нефриту:

Гематуричний нефрит

Гематуричний нефрит, у тому числі й синдром Альпорта, успадковується по домінантному типі, зчепленому з Х-хромосомою. Тому чоловіки хворіють частіше… Зміни нирок неспецифічні. У частини хворих зміни в клубочках і канальцах…

Синдром Шаффера

Синдром Шаффера по клінічній картині подібний із синдромом Альпорта. Успадковується по аутосомно-рецесивному типу. Зустрічається як в осіб жіночої,… У дітей внаслідок ензимного дефекту - недостатності проліоксідази печінки -… Клініка. Синдром характеризується різним ступенем гематурією, неврогенною глухотою, відставанням у розумовому…

Нефронофтіз Фанконі

Нефронофтіз Фанконі характеризується передчасним зношуванням нефронів. Патогноманічним є порушення функції аммоніогенеза. На аутопсії виявляються збільшення нирок; поверхня їх нерівна, засіяна… Клініка:

Тубулопатії

Тубулопатії – цезахворювання або синдроми, в основі, яких лежать порушення обміну ферментних систем в організмі, що приводять до ушкодження… Існує п'ять основних груп тубулопатій: 1. тубулопатії із провідним синдромом поліурії;

Ниркова глюкозурія

Клініка. Загальний стан хворих, як правило, не страждає. При значних втратах глюкози відзначається ниркова поліурія, поліфагія, полідіпсія, ознаки… Диференціальна діагностика заснована на наступних критеріях: у хворих нирковою… Лікування. Патогенетичного лікування немає. Симптоматична терапія полягає в додатковому введенні глюкози при тенденції…

Фосфат-діабет

Фосфат-діабетпов'язаний з дефіцитом фосфату в організмі та супроводжується затримкою росту дітей.Цемоногенне захворюванням, що відрізняється… Класичний тип фосфат-діабету має X-зчеплений домінантний тип спадкування. Ген… Клініка відрізняється вираженим клініко-генетичним поліморфізмом. Маніфестація на 2 році життя, однак можливий й…

Ахондрогенез.

Це летальна хондродістрофія, характеризується украй вираженою мікромелією, коротким тулубом і непропорційно крупним черепом. Виділяють 2 типи… 1 тип - хвороба Паренті-Фраккаро, є порушенням як ендохордальної, так і… 2 тип - Лангера-Салдіно представлений порушенням тільки ендохордального окостеніння, менш важкий, ніж тип 1, і…

Танатоформна дисплазія.

Частота 0,69 на 10000 новонароджених. ТД є летальною формою СД, що характеризується украй вираженою різомелією,… Відомі випадки з АР типом успадкування серед сибсів, деякі автори припускають полігенну передачу з ризиком 2 %. При…

Асфіксична дистрофія грудної клітини (синдром Жена).

Від цього захворювання в неонатальному періоді гинуть 80 % дітей через дихальну недостатність і інфекційні ускладнення. Повідомляється про тривале…  

Діастрофічна дисплазія

"Діастрофічний" - похідне від грецького, означає - "скрючений". Ген, відповідальний за ДД, картований на 5 хромосомі. В основі… Існує 2 варіанти захворювання: летальний і діастрофічний (легка форма). Різко виражена форма ДД виявляється з народження. Клінічні ознаки в дитинстві майже такі ж, як в старшому віці:…

Гетерозіготна ахондроплазія.

Синонім: хондродистрофія. Тип успадкування – аутосомно-домінантний. Це захворювання є вітальним, одне з самих вивчених форм спадкової… Причиною захворювання вважається аномальний тип зростання хрящової тканини з подальшою патологічною ендохондральною…

Недосконалий остеогенез

Є гетерогенною групою колагенових хвороб, що характеризуються підвищеною ламкістю кісток, голубим забарвленням склер, недосконалим дентиногенезом. В… D. Sillence et ol (1979р.) запропонував класифікацію недосконалий остеогенез,… Тип 1 - успадковується по аутосомно-домінантному типу (с-м Хеве). Характеризується підвищеною ламкістю кісток,…

Гіпофосфатазія

1. Неонатальна (природжена або летальна) 2. Ювенільна - перша симптоматика в перші тижні або місяці життя. 3. Доросла - в юнацькому віці або у дорослого.

Лікування

Лікування дітей із спадковими захворюваннями скелета – це дуже складна і багатопланова проблема, успішне вирішення якої можливо тільки сумісними… Для реадаптації даної категорії хворих необхідний комплексний підхід –… Основою успіху в лікуванні є його ранній початок з моменту виявлення. Передопераційне консервативне лікування повинне…

Прояв дефіциту незамінних амінокислот

Класифікація гіперфенілаланінемій (ГФА)

Лабораторні дослідження при підозрі на СХО

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 5.

Хромосомні хвороби

Клініка основних форм хромосомних хвороб.   Основні питання:

Види хромосомних аномалій

2. Анеуплоідії – збільшення чи зменьшення кількості хромосом в наборі, не кратне гаплоідному. 3. Структурні перебудови (сбалансовані – весь набір генів в каріотипі… 4. Підвищений рівень хромосомної нестабільності.

Синдром Патау

Синдром Патау зустрічається в основному в двох цитогенетичних варіантах: в виді простої трисомії і робертсоновських транслокацій. Співвідношення між… Популяційна частота з врахуванням мертвороджень складає 1:6000.Хлопчики та… Діти з синдромом Патау народжуються з істинною пренатальною гіпоплазією – 2545 ± 56 г. Характерним ускладненням…

Синдром Едвардса

Цитогенетично основною формою синдрома Едвардса являється проста трисомія 18. Рідше зустрічається мозаїцизм і як виключення – транслокаційна… Частота синдрома Едвардса – 1:7000. Дівчатка вражаються значно частіше, чим… Діти з трисомією 18 народжуються з різкою пренатальною гіпоплазією ( маса тіла в середньому 2177.5 г). Вагітність…

Синдром трисомії 22

Діти з трисомією 22 народжуються з вираженною пренатальною гіпотрофією (середня маса тіла 27510). Діти з трисомією 22 глибокі олігофрени. Клінічні ознаки: · мікроцефалія (71 %),

Синдром Дауна

  1866 рік – Langdon Down описав фенотипові ознаки хворих; 1932 рік –… З великої кількості цитогнентичних форм синдрома Дауна найбільш розповсюдженими є проста трисомія, мозаїцизм,…

Синдром Шерешевсьеого-Тернера

  Синдром Шерешевського-Тернера (агенезія гонад, моносомія Х) зустрічається…  

Мітохондріальні хвороби

патології. Клініка, діагностика, лікування мітохондріопатій.  

Класифікація мітохондріальних захворювань

Загальні характерні риси мітохондріальних захворювань:   · Полісиндромність поразок, з більш частим залученням нервової системи, органа зору, серця і соматичної мускулатури. …

Синдром MERRF

  Вперше описаний N.Fukuhara і співавторами в 1980 році. Синдром MERRF… Захворювання успадковується із внутрісімейним поліморфізмом, що може бути обумовлено різним співвідношенням між…

Синдром MELAS

  Синдром був уперше виділений у нозологічно самостійну форму S.G. Pavlakis і… Перші ознаки захворювання з'являються, як правило, у 6-10 років (можливі варіанти від 2 до 40 років). До маніфестації…

Синдром Кернса-Сейра

Як і всі мітохондріальні хвороби, має неменделюючий характер успадкування, високу частоту спорадичних випадків. Це пояснюється двома моментами: 1) великі перебудови мтДНК відбуваються після запліднення яйцеклітини і… 2) ооцити, що містять делеції мтДНК, у більшості випадків нездатні до розвитку ембріона.

Синдром Пірсона

Клінічні прояви: · часті зригування, · діареєю,

Синдром MNGІЕ

Синдром MNGIE – це мультисистемне ураження м'язів, периферичної і центральної нервової системи, а також органiв травлення. Етіологія обумовлена… Клінічні прояви: · прогресуюча зовнішня офтальмоплегiя,

Підгостра некротизуюча енцефаломієлопатія Лея

Вперше описана D.Leigh в 1951 році. Це хвороба першого-другого року життя (рідко маніфестує до 7 років). Тип успадкування – аутосомно-рецесивний,… Критерії діагнозу: · маніфестація з другого тижня до 7 років;

Хвороби зі спадковою схильністю

захворювань. Визначення генетичної схильності. Заходи профілактики.  

Мультифакторіальні хвороби

З полігенною спадковою схильністю

    Згідно з «пороговою» моделлю розвитку мультифакторіальних захворювань, сукуп­ність генетичних і середовищних факторів…

Спадково обумовлені патологічні реакції на дію зовнішніх

Факторів

Прийом барбітуратів при­зводить до різкого збільшення вмісту в печінці і сечі цієї кислоти і порфобіліногену, що спричинює напад хвороби. Основні…   Незвичайні реакції на лікарські препарати у хворих із спадковими захворюваннями

МЕХАНІЗМИ РОЗВИТКУ ХВОРОБ ЗІ СПАДКОВОЮ СХИЛЬНІСТЮ

 

Розвиток молекулярної генетики спричинив ідентифікацію генів найчастіших мультифакторіальних захворювань. У різних етнічних групах поширеність алелей генів схи­льності і їх внесок у розвиток захворювань можуть відрізнятися.

 

Шемічна хвороба серця

Розвиток ішемічної хвороби серця (ІХС) пов'язаний, в першу чергу, з гіперхолестеринемією. Генетичні причини гіперхолестеринемії різні, виділено… Неліпідний фактор, пов'язаний з високим ризиком ІХС, — підвищення рівня… Порушення функції МТНFR пов'язане також з дефектом закриття нервової трубки. Матері з функціонально неповноцінним…

Гіпертонічна хвороба

Гіпертонічна хвороба є полігенним захворюванням, в розвитку якого беруть участь кілька генетичних локусів і мають значення особливості дієти… Із всіх компонентів системи найбільший інтерес нині привертає ангіотензин,… Ренін є ключовим ферментом в утворенні ангіотензину І і розглядався як один із генів-кандидатів при пошуку генетичних…

Тромбофілія

Тромбофілія – це схильність до підвищеної зсілості крові і тромбозів. Генетично обумовлена програма тромбозів запускається середовищними факторами,… Антитромбін III є первинним природним інгібітором зсідання крові, на частку… Протеїни С і S є вітамін К-залежними глікопротеїнами плазми. Недостатність цих протеїнів успадковується…

Цукровий діабет

Інсулінзалежний цукровий діабет (ІЗЦД) Тип 1 юнацького ві­ку є аутоімунним захворюванням, при якому відбувається деструкція бета-клітин… Встановлено тісне генетичне зчеплення ІЗЦД з генами НLА. Більше 90 % пацієнтів… Інсуліннезалежний цукровий діабет тип 2 (ІНЗЦД) починається в зрілому віці і пов'язаний з резистентністю клітин різних…

Хронічний панкреатит

Генетичну схильність до розвитку хронічного панкреа­титу пов'язують з мутацією гена катіонічного трипсиногену (РRSSІ) і гена серинпротеазного…

Бронхіальна астма

Бронхіальна астма — захворювання, в розвитку якого велику роль відіграє іму­нологічна і запальна компоненти. При бронхіальній астмі картовано більше… Серед хворих пере­важають повільні ацетилятори і особи з нульовими алелями… Іншими генами, задіяними у розвиток бронхіальної астми, є гени антитрипсину (ААТ), а-фактора некро­зу пухлини,…

Епілепсія

Мутація генів калієвих каналів призводять до доброякісних сімейних неонатальних судом; ризик розвитку генералізованої епілепсії згодом дорівнює 16… Ідентифікація генетичного дефекту важлива з клініч­ної точки зору, оскільки…  

Шизофренія

Шизофренія, ймовірно, є групою захворювань з різними генетичними дефекта­ми і загальної симптоматологією. Визначено кілька головних… Ген катехол-О-метилтрансферази (СОМТ) бере участь в деградації катехоламінів,… Другий ген-кандидат — ген серотонінового рецептора 5-НТ2А (13q32). Відмічено зв'язок між шизофренією і поліморфізмом…

Приклади екогенетичних патологічних реакцій

▪ Недостатність α1-антитрипсину. Класичним прикладом екогенетичної реакції є реакція на забруднення атмосферного повітря при… Локус сімейства генів антитрипсину представлений генами альфа-1-антитрипсину і…  

Екогенетичні реакції на продукти харчування

Найяскравішим прикладом ге­нетичних розбіжностей в реакції на харчові продукти є гіполактазія у дорослих. У всіх дітей в кишечнику є фермент… При вживанні в їжу молока або інших продуктів, які містять лактозу, люди не… Мігрень може спричинятися "катехоламінами сиру у осіб із зниженою кон'югацією тираміну.

Фармакогенетика

Доля ліків в організмі обумовлена їх всмоктуванням, розрозподілом по клітинах, вза­ємодією з рецепторами, перетворенням і виведенням з організму.… Унікальність гено­типу кожного організму обумовлює розбіжності між індивідами… Більшість ліків є малими ліпофільними молекулами, які для виведення з сечею і жов­чю піддаються біотрансформації…

Приклади фармакогенетичних реакцій

Відомо близько 400 варіантів Г6ФГД, але розвиток патологічних реакцій обумовлюють лише деякі з них. При аномальному варіанті фер­менту порушується… Перший опис гострого гемолізу еритроцитів серед американських негрів в… Хвороба, як правило, починається раптово, виникає озноб, різка адинамія кількість еритроцитів падає до (1-2)-1012 г/л,…

Профілактика спадкової патології.

Медико-генетичне консультування та пренатальна діагностика

спадкових хвороб. Медико-генетичне консультування. Пренатальна діагностика.

Фактори ризику, що впливають на характер репродуктивних процесів родини

 

Сучасний період розвитку цивілізації характеризується високим темпом і об’ємом змін зовнішнього середовища і, водночас, ростом факторів індукованого мутагенезу.

 

Фактори індукованого мутагенезу

  Природжені вади розвитку (ПВР), як ізольовані так і їх комплекси складають… Окрім наведених причин значну роль у репродуктивних втратах сім’ї відіграють: відсутність планування вагітності та…

Функції лікаря-генетика

1. допомагає колегам поставити діагноз, використовуючи при диференціальній діагностиці спеціальні генетичні методи; 2. визначає прогноз здоров'я майбутнього потомства (або вже народженого). При цьому завжди перед лікарем виникають лікарські, генетичні й деонтологічні проблеми; на різних етапах…

Показання до проведення преконцепційної та пренатальної медико-генетичної консультації

§ Занепокоєння щодо можливого репродуктивного ризику у будь-якому віці. § Позитивний результат маркерного скринінг-тесту сироватки крові вагітної… § Кровна спорідненість чи інцест.

Показання до проведення медико-генетичного консультування в ранньому дитинстві та дитинстві

· Малі аномалії або неспецифічні незвичні риси, що є ознаками потенційно розпізнаного синдрому чи мальформації невизначеного типу (наприклад,… · М’язова гіпотонія невизначеного генезу, особливо в неонатальний період. · Кома, блювота, летаргія, метаболічний ацидоз невизначеного генезу, гіперамоніємія, кетоз, судоми, гіперглікемія,…

Показання до преконцепційного лікування та профілактики

· Вроджені пороки розвитку у подружжя, дітей чи близьких родичів. · Розумова відсталість. · Хронічні репродуктивні втрати (спонтанні аборти, мертвонарождення).

ПРЕКОНЦЕПЦІЙНЕ ЛІКУВАННЯ

 

Об’єм медикаментозної терапії для преконцепційної профілактики подружжя

3 місяці   2. Фолієва кислота по 0,4 мг в день

Перелік препаратів, які слід уникати під час вагітності

ПРЕНАТАЛЬНА ДІАГНОСТИКА

1) Рання діагностика вагітності. 2) Проведення інвазивних методів діагностики, за показаннями: генетичні… 3) Дослідження крові матері з метою виявлення маркерів спадкової патології.

Програма обстеження родини при плануванні вагітності

Граф логічної структури "Медико-генетичне консультування (МГК)"  

– Конец работы –

Используемые теги: МЕДИЧНА, Генетика0.052

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: МЕДИЧНА ГЕНЕТИКА

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Генетика человека. Генетика и медицина
Генетика человека Генетика и медицина Основные вопросы теории Формирование медицинской... Родословная семьи с аутосомно доминантным типом... короткопалость...

Генетика – наука о наследственности и изменчивости. Предмет, объекты и задачи генетики
Генетика наука о наследственности и изменчивости Предмет объекты и... Генетическая информация е свойства...

Лекция 1 Предмет ветеринарная генетика и ее задачи. Генетика популяций
Эукариотическая клетка клетка грибов растений и животных является основной... Цитоплазма находится внутри цитоплазматической мембраны но вне ядра и представляет собой гиалоплазму жидкую часть и...

Законы генетики. Развитие генетики в России
Научный подход к изучению этого явления сформировался лишь в ХIХ столетии. Впервые он был предложен английским психологом и антропологом Френсисом… Их “одинаковость” проявляется и в уровне умственного развития, и в личностных… Уже в 1902 году английский врач Арчибальд Гаррод сообщил, что заболевание алкаптонурия передаётся в соответствии с…

Дисциплина Генетика Вопрос 1. Предмет и методы генетики Вопрос 2. Определение пола. Виды половых признаков
Факультет энергомашиностроения... Кафедра Водные биоресурсы и аквакультура... Дисциплина Генетика...

Медична генетика вивчає закономірності успадкування і мінливості ознак співвідносно до патології людини
кування і мінливості ознак співвідносно до патології... людини... Основні завдання медичної генетики...

История развития генетики. Значение генетики для медицины
Кировская государственная медицинская академия... Кафедра медицинской биологии и генетики...

Генетика және оның биологияда алатын орны. Генетика пәнінің мақсаты мен міндеттері
Т ым уалау тірі организмдерді аса ма ызды ерекшеліктеріні атарына жатады Т ым... Гентотип фенотип аллель Ген... Генотип терминін жылы даниялы генетик В Иогансен сын ан О ан барлы геном...

Генетика человека с основами медицинской генетики
Атлас... Для подготовки к семинарским занятиям по дисциплине... Генетика человека с основами медицинской генетики...

РАБОЧАЯ ТЕТРАДЬ - ГЕНЕТИКА ЧЕЛОВЕКА С ОСНОВАМИ МЕДИЦИНСКОЙ ГЕНЕТИКИ
Для студентов... ГЕНЕТИКА ЧЕЛОВЕКА С ОСНОВАМИ МЕДИЦИНСКОЙ ГЕНЕТИКИ... Для специальностей Сестринское дело...

0.033
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам