Алгоритм дій при проведенні порівняльної перкусії.

1 КРОК. Спочатку проведіть статичний і динамічний огляд грудної клітки за вертикального розташування хворого; визначте форму грудної клітки, симетричність (асиметричність) її, участь обох половин в акті дихання. Порівняльну перкусію починайте зі здорової сторони; за однакової участі обох сторін грудної клітки в акті дихання сторона початку перкусії обирається довільно.

2 КРОК. Суворо дотримуючись правил, проведіть порівняльну перкусію попереду; порівняйте характер перкуторного звука на верхівках легенів, в підключичній ділянці, в других міжреберних проміжках. Праворуч нижче цього рівня співставте ділянки в кожному міжреберному проміжку на відстані 5-6 см.

3 КРОК. Попросіть хворого покласти руки на голову, щоб провести порівняльну перкусію бокових відділів грудної клітки; співставте симетричні ділянки кожного міжреберного проміжку (починаючи з 4–го) по пахвових лініях; ліворуч в нижньо-боковому відділі переконайтесь в тимпанічності перкуторного звука, обумовленого простором Траубе.

4 КРОК. Поверніть хворого спиною до себе, знайдіть зручне розташування, перехрестив руки на груді (для розведення лопаток) і нахиливши тулуб і шию вперед. Співставте характер перкуторного звука в симетричних ділянках, притримуючись міжреберних проміжків по лопатковій та колохребтовій лініям.

5 КРОК. За допомогою викладача оцініть діагностичне значення наявних змін характеру перкуторного звука.