Алгоритм дій при аускультації хворих з різними шумами й мітральними вадами серця

1 ЕТАП. Визначите на ФКГ фазовий характер різних шумів, їхнє відношення до тонів, тривалість і форму.

2 ЕТАП. Визначите на ФКГ особливості шумів при мітральним стенозі (відношення до 1-го тону пресистолічного шуму й до 2-го тону щиглика відкриття мітрального клапана, мезодиастолічного шуму, їхню форму), при мітральній недостатності (відношення шуму до I тону, форму, тривалість).

3 ЕТАП. Аускультація серця: визначите 1-й й 2-й тони на верхівці й відношення до них шумів. Зверніть увагу на характер шумів, епіцентр, напрямок проведення.

4 ЕТАП. Аускультація хворих з недостатністю мітрального клапану: зверніть увагу на зв'язок шуму з 1-м тоном, на його епіцентр, на його проведення вліво, уздовж лівого краю грудини по 2-му - 3-му міжребір'ї, на тембр шуму. Потім вислухайте шум на вдиху, у положенні на лівому боці. Зверніть увагу на зміни гучності й тривалості шуму.

5 ЕТАП. Аускультація хворих з мітральним стенозом: зверніть увагу на тонну мелодію, наявність додаткового тону в протодиастолі (щиглика відкриття мітрального клапану), визначите відношення шуму до 2-го тону, наявність між ними тимчасового інтервалу (мезодіастоличний). Зверніть увагу на шум, що передує 1-му тону й закінчується 1-м тоном (пресистолічний). Визначите епіцентр, гучність, проведення, тембр шумів. Вислухайте хворих при глибокому видиху й у положенні на лівому боці, звернувши увагу на зміну гучності шумів.

Ситуаційні завдання.