При підготовці до практичного заняття

Дисципліна Пропедевтика внутрішньої медицини
Модуль № 1 Основні методи обстеження хворих в клініці внутрішніх хвороб
Змістовний модуль № 3 Фізикальні методи дослідження серцево-судинної системи
Тема заняття Серцеві шуми при аортальних, трикуспідальних вадах
Курс
Факультет медичний

Актуальність теми:У зв'язку з можливостями кардіохірургії, що розширяються, зростає необхідність точної діагностики клапанних уражень серця; велика роль в цьому аускультації: уміння вислухати і правильно трактувати інтракардіальні шуми, в тому числі при аортальних і трикуспідальних пороках серця, визначає не тільки швидку і своєчасну діагностику, але і лікувальну тактику.

Загальна мета: Уміти визначити при вислухуванні і на ФКГ шуми при аортальних і трикуспідальних пороках серця, аналізувати їх фазовий характер, епіцентр, направлене проведення і аускультативно - ФКГ особливості.

Конкретні цілі:

1. Визначити при вислухуванні і на ФКГ зміни І і II тонів, систолічний шум при аортальному стенозі, протодіастолічний шум недостатності аортального клапана, епіцентри їх, направлене проведення, тембр, аускультативно - ФКГ особливості.

2. Визначити при вислухуванні і на ФКГ зміни I і II тонів, додаткові тони, систолічний шум при недостатності тристулкового клапана, діастолічні шуми (пресистолічний, мезодіастолічний) при трикуспідальному стенозі, епіцентри їх, направлене проведення, посилення при вдиху, аускультативно - ФКГ особливості.

3. Відрізнити однойменні по фазі шуми при пороках двох і більше за клапани: систолічний шум недостатності мітрального клапана від однойменного шуму при недостатності 3-х стулкового клапана і аортальному стенозі; пресистолічний і мезодіастолічний шуми при мітральному стенозі від однойменних шумів при трикуспідальному стенозі; мезодіастолічний шум при мітральному стенозі від протодіастолічного шуму при недостатності аортального клапана, - по характеру наростання або убування на лінії епіцентрів, тембру, відношенню шумів до I і II тонам, конфігурації і на ФКГ, впливу дихання.

4. Зобразити графічно (у вигляді ФКГ схеми) звукову симптоматику у відповідних точках у обстежених хворих аортальними і трикуспідальними пороками серця.

 

Цілі вихідного рівня:

1. Інтерпретувати роль дихання (вдих, видих) у кровонаповненні порожнин правого і лівого серця в нормі і патології (кафедра фізіології)

2. Розрізняти основні параметри серцевого циклу - систолу і діастолу, їхньої фази, у яких виникають серцеві шуми в патології (кафедра фізіології).

 

Завдання для самоперевірки вихідного рівня знань