З алгоритмами і трикуспідальними пороками серця

1 КРОК. Визначте на ФКГ особливості шумів при аортальному стенозі, (відношення до I і II тонам шуму взагалі і його максимуму, форма), аортальної недостатності (відношення до II тону форма, тривалість), трикуспідальному стенозі (відношення до I тону пресистолічного, до II тону і ЩВ мезодіастолічного шумів, форма, зміна амплітуди і тривалості на вдиху), трикуспідальної недостатності (відношення шуму до I тону, зміна амплітуди до II тону і на вдиху).

2 КРОК. Аускультація хворих з аортальним стенозом: зверніть увагу на наявність інтервалу між I тоном і шумом, епіцентр, направлене проведення, тембр шуму.

3 КРОК. Аускультація хворих з аортальною недостатністю: зверніть увагу на зв'язок шуму з II тоном, епіцентр (аорта, точка Боткіна), направлене проведення ліворуч (верхівка, аксілярна область). Вислухайте хворі в стоячому і лежачому положеннях.

4 КРОК. Аускультація хворих з трикуспідальному стенозом: зверніть увагу на наявність шуму перед I тоном в зоні вислухування тристулкового клапана, шуму з інтервалом після II тону, залежність їх амплітуди і тривалості від дихання симптом Рівера-Корвальо), положення на правом боку.

5 КРОК. Аускультація хворих з трикуспідальною недостатністю: в зоні тристулкового клапана звернете увагу на зв'язок шуму з тоном, наростання його гучності до II тону, на вдиху (с. Риверо-Корвальо), в положенні на правом боку, на направлене проведення (ліворуч, різке його ослаблення за межами абсолютної серцевої тупості).