Короткі методичні вказівки до роботи на занятті

Заняття починається в учбовій кімнаті з визначення рівня підготовки до заняття за допомогою тесів вихідного рівня. Потім викладач на одному з студентів демонструє техніку дослідження артеріального пульсу. При цьому демонструються і аналізуються сфігмограми сонної і променевої артерій. Визначається артеріальний кров'яний тиск аускультативним способом Короткова.

Заняття продовжується в палатах. Викладач демонструє студентам методику вислухування артерій, шийних вен, визначення "капілярного пульсу", подвійного шуму Віноградова-Дюрозье при недостатності аортального клапана.

Потім студенти самостійно досліджують хворих, розділившись на групи по 2-3 людини, визначають властивості артеріального пульсу і вимірюють артеріальний тиск сфігмоманометром Ріва-Роччі.

Далі викладач показує студентам техніку дослідження вен. Основна увага приділяється способам відмінності артеріальної пульсації на шиї від пульсації вен, а також визначенню форми венного пульсу. Передсердну форму венного пульсу викладач демонструє студентам сам. Після цього студенти самостійно визначають форму венного пульсу у 4-5 хворих, у одного з яких, бажано, щоб була шлуночкова форма.

Заняття продовжується в учбовій кімнаті, де проводиться обговорення отриманих результатів дослідження, демонструється апарат Вальдмана з обговоренням методики визначення венозного тиску.

Завершуючи заняття, проводиться тестовий контроль за темою заняття за допомогою тестів формату А, обговорюються помилки студентів, підбиваються підсумки і оцінюється робота студентів.