Методика дослідження хворого з захворюваннями черевної порожнини.

1.Провести огляд живота у вертикальному положенні хворого: оцінити форму (звичайна, випнутий, відвислий, утягнутий), симетричність, пупок (згладжений, утягнутий, випнутий), стан шкіри (колір, еластичність, наявність висипань, фляків, стрій); виявити наявність венозних колатералей і напрямок струму крові в них, розходження прямих м'язів живота, гриж.

2.Провести перкусію живота у вертикальному положенні хворого (для виявлення асциту): для цього палець-плесиметр установлюють над пупком по серединній лінії (перпендикулярно їй) і тихо перкутують униз, аналізуючи звук, що виникає (перехід від тимпанічного звуку до тупого свідчить про наявність рідини).

3.Провести огляд живота в горизонтальному положенні хворого: оцінити форму, симетричність, участь у диханні (активна, слабка, не бере участь (локально, дифузно)), видну перистальтику.

4.Провести перкусію живота в горизонтальному положенні хворого (для виявлення асциту): для цього палець-плесиметр установлюють над пупком по серединній лінії (паралельно їй) і тихо перкутують до фланків живота, аналізуючи звук, що виникає (перехід від тимпанічного звуку до тупого свідчить про наявність рідини).

5.Провести аускультацію живота: вислухувати систематично (у вертикальному і горизонтальному положеннях хворого) всі області живота (починаючи з лівої пахвинної і далі проти годинникової стрілки), аналізуючи інтенсивність кишкових шумів (нормальні - слабкі, посилені, відсутні), наявність чи відсутність шуму тертя очеревини.

6.Провести поверхневу пальпацію живота: для цього хворого укладають на спину з низьким узголів'ям, а руки його укладаються уздовж тулуби (у такому ж положенні проводиться і глибока пальпація), долоню правої руки лікаря розташовують плазом (спочатку в лівій пахвинній області) і злегка натискають м'якоттю кінцевих фаланг пальців, переміщаючи їх на 3-4 см у сторони, при цьому аналізуючи болючість, консистенцію, піддатливість черевної стінки; потім порівнюють з симетричною ділянкою праворуч. Так само зіставляють ділянки мезогастральної й епігастральної ділянок. *

Ситуаційні задачі.