Завдання 4

Хворий Д., 54 років, скаржиться на постійне відчуття важкості в епігастральній ділянці, ниючий біль тут протягом 2-3 годин після їжі, відрижку тухлим, вранці періодично буває блювота рясним вмістом, з неприємним запахом, залишками їжі, з'їденої напередодні, поганий апетит, закрепи. Хворіє близько 12 років. Поступово з'явилися болі в епігастрії після їжі, відрижка кислим, печія, протягом останнього року – решта скарг.

Об'єктивно: нормостенічної статури, угодованість знижена, язик обкладений сірим нальотом. Органи грудної порожнини – без патології. Живіт м'який, болючий при пальпації в підкладковій області, там же видна перистальтика зліва направо і зверху вниз. При перкусії тимпанічний відтінок звуку (за винятком областей тупого звуку над печінкою, селезінкою і ділянкою, розміром 7 см (висота) на 14 см (довжина), який розташований зліва від серединної лінії, починаючи від рівня пупка, донизу). Велика кривизна шлунку пальпується на 4 см нижче за пупок, більше зліва, гладка, болюча. Над описаною ділянкою притуплення перкуторного звуку визначається «шум плескоту». Що, на вашу думку, сприяє такому розташуванню великої кривизнишлунку в даному випадку?

A. Особливості статури.

B. Опущення внутрішніх органів через слабкість м'язів черевної стінки.

C. Розширення шлунку через стеноз воротаря.

D. Зсув шлунку вгору через асцит.

E. Норма

Завдання 5

Хворий Д., 36 років, скаржиться на болі переважно в нижній половині живота, в області фланків. Болі частіше з'являються після прийому фруктів, молока, жирних блюд, носять тупий, ниючий характер, зменшуються після відходження газів, дефекації.

Об'єктивно: нормостенічної статури, дещо зниженого живлення, язик обкладений сіруватим нальотом. Живіт дещо роздутий, при пальпації наголошується помірна розлита хворобливість. При глибокій пальпації сигмовидна кишка болюча, 4 см в діаметрі, тверда, зміщується на 6-7 см; сліпа, висхідна, низхідна, поперечно-ободова кишки хворобливі, до 4-5 см в діаметрі, бурчать. Лікар припустив наявність коліту. Оцініть пальпаторні властивості сигмовидної кишки:

A.Норма.

B. Змінений тільки діаметр.

C. Змінена тільки консистенція.

D.Змінена тільки рухливість.

E. Всі властивості змінені.

Завдання 6

Хворий С., 52 років, скаржиться на болі в лівій половині живота, здуття, поганий апетит, загальну слабкість, наполегливі закрепи (до 3-4 діб), що змінялися хворобливими поносами з відходженням газів і водянистих спорожнювань, що приносять полегшення на декілька днів. Живіт асиметричний, права половина його в бічному відділі випнута, при перкусії – гучний тимпаніт. Виражена видима перистальтика в мезогастрії, хвороблива.

При глибокій пальпації: сигмоподібна кишка – у вигляді чутливого гладкого циліндра діаметром 1-1,5 см, (було випорожнення вранці); сліпа і висхідна – до 6-7 см в діаметрі, роздуті газом, бурчать; низхідна – до 2 см, а вище по ходу її, ближче до ребрового краю, визначається щільне утворення до 3-4 см, з чітким контуром, нерухоме, помірно хворобливе. Поперечно-ободова кишка – на 1-2 см нижче за пупок, діаметр 3-4 см, хвороблива, бурчить. Лікар запідозрив наявність часткової кишкової непрохідності. В приведеному списку відділів товстої кишки вкажіть ті з них, поперечник яких розширений у хворого:

A.Сигмоподібна кишка.

B. Всі, вказані нижче.

C. Поперечно-ободова кишка.

D.Висхідна кишка.

E. Сліпа кишка.

Завдання 7

Хворий У., 58 років, звернувся в клініку зі скаргами на розпираючі болі в правій клубовій області, закрепи по 2дня, поганий апетит, схуднення на 6 кг за останній рік, протягом якого і з'явилися дані скарги. При глибокій пальпації живота виявлено наступне: сигмоподібна кишка – безболісна, гладка, діаметр її 1,5-2 см, консистенція еластична, не бурчить; сліпа – безболісна, гладка, діаметр її 5 см, консистенція еластична, бурчить; висхідна, низхідна і поперечно-ободова кишки не пальпуються через виражену підшкірно-жирову клітковину.

Оцініть отримані дані:

A.Норма.

B. Змінений діаметр сліпої кишки.

C. Змінений діаметр сигмоподібної кишки.

D. Змінені діаметри обох кишок.

E. Змінена консистенція обох кишок.

Завдання 8

Хворий С., 70 років, скаржиться на слабкість, субфебрильну температуру, практично постійні болі в правій половині живота, втрату ваги, закрепи. Хворіє 6 місяців. При глибокій пальпації висхідної кишки у хворого С. отримані такі дані: наголошується помірна болісність, діаметр близько 6 см, щільна, горбиста, абсолютно нерухома. Оцініть пальпаторні властивості кишки:

A.Змінений тільки діаметр.

B. Змінена тільки консистенція.

C. Всі властивості змінені.

D. Змінений тільки стан поверхні.

E. Змінена тільки рухливість.

Завдання 9

Хворий З., 52 років, поступив в клініку зі скаргами на відчуття тяжкості в епігастральній ділянці, поганий апетит, швидку насищенність і відчуття переповнювання шлунку при прийомі малої кількості їжі, відрижку «тухлим», часту нудоту і блювоту з неприємним запахом і домішкою їжі, з'їденої за 1-2 дні до цього, закрепи, значне схуднення. Протягом 20 років страждає виразковою хворобою шлунку. Об'єктивно: угодованість знижена, живіт був запалий, при пальпації хворобливий, особливо в епігастрії і припупковій області. При глибокій пальпації живота у хворого З. знайдено: велика кривизна шлунку пальпується на 2 см нижче за пупок, безболісна, у вигляді «сходинки», м'яко-еластичної консистенції, рухома в межах 3-4 см.

Оцініть пальпаторні властивості великої кривизни шлунку:

A. Змінена тільки рухливість.

B. Змінена тільки консистенція.

C. Змінена тільки топографія.

D. Всі властивості змінені.

E. Норма.