ПОРУШЕННЯ МЕТАБОЛІЗМУ АМІНОКИСЛОТ

У переважній більшості випадків це — аутосомно-рецесивна патологія.

Алкаптонурія — перша з ензимопатій, описаних у людини. Проявляється темною сечею відразу після на­родження дитини. У подальшому внаслідок накопичен-


ня в тканинах гомогентизинової кислоти темнішають склери й слизові оболонки. У віці 10 — 12 років розвив ваються охронозний артрит і захворювання серцево-су­динної системи. Внаслідок генетичного дефекту гомо-гентизиноксидази порушується метаболізм фенілалані­ну і тирозину. Успадковується алкаптонурія за АР-ти-пом. Лікування її включає обмеження вмісту фенілала­ніну і тирозину в їжі, застосування великих доз аскорбі­нової кислоти для поліпшення окислювальних процесів.

Фенілкетонурія — порушення метаболізму фенілала­ніну на більш ранніх його стадіях. Проявляється в перші місяці життя (найчастіше у віці 6 — 9 міс) затримкою роз­витку. У дитини світлі волосся і очі (внаслідок порушен­ня синтезу пігментів), пігментації шкіри немає. Спостері­гаються олігофренія, судомний синдром, характерний ми­шачий запах. Нерідко спостерігаються екзема, дерматит, підвищена чутливість до світла, пастозність, косоокість, ністагм. Захворювання зумовлене відсутністю або зни­женням активності ферменту фешлаланін-4-гідроксилази. За допомогою патоморфологічного дослідження вияв­ляється гліозне переродження головного мозку. Успад­ковується фенілкетонурія за АР-типом. З метою докліні-чного виявлення патології вдаються до масового скри-нінгу новонароджених. За умов раннього призначення дієти, що обмежує споживання фенілаланіну (дієтичні продукти «Берлафен», «Цимогран», «Мінафен», «Апонті»), і суворого лікарського контролю фізичний та психічний розвиток дитини не порушується. Без прове­дення дієтотерапії в 100% випадків розвивається важка розумова відсталість, ідіотія. Більш як відсоток осіб сло­в'янського походження є носіями мутантного гена.

Аргінінемія проявляється судомами, блюванням не­вдовзі після народження дитини. Згодом додаються ге-патоспленомегалія, мікроцефалія, парапарез, відставан­ня в розумовому і фізичному розвитку. У крові й лікворі підвищується концентрація аргініну. Носійство вірусу


папіломи Шоупа, що синтезує аргіназу, призводить до зниження вмісту аргініну в крові. Успадковується аргі-нінемія за АР-типом.

Альбінізм — група захворювань, зумовлених дефек­том метаболізму меланіну, котрий утворюється з тиро­зину. Розрізняють тирозиназопозитивний та тирозина-зонегативний альбінізм (з геморагічним діатезом). Є форми захворювання з глухотою та неушкодженим слухом. Успадковується за АД- , АР-, ХР-типом.

Окрім зазначених порушень амінокислотного обміну, бувають аміноацидемії, пов'язані з дефектами транс­портних систем організму, зокрема — з генетичними дефектами сечових органів.

Целіакія — спадкова патологія, що спостерігається досить часто (1:3000). Вона пов'язана з дефіцитом фер­ментів, які розщеплюють гліодин — частину білка глю-тену, котрий входить до складу пшениці, жита, ячменю, вівса, тобто всіх зернових культур. Патологія проявляєть­ся після введення прикорму у вигляді каш, хліба, при­чому здебільшого наприкінці першого року життя. Внас­лідок токсичної дії глютамінпептиду у хворих гине війча­стий епітелій кишок. Порушується всмоктування всіх поживних речовин. Спостерігаються ентеропатія, дегід­ратація, часті випорожнення рідкої консистенції, гіпот­рофія. Целіакія успадковується за АР-типом. Лікування полягає у виключенні з харчового раціону каш (манної, вівсяної, перлової), хліба.

У наш час є агліодинові зернові, виведені шляхом селекції сортів, мутантних за відповідним геном. Про­дукти з таких круп і борошна можна давати дітям, які страждають на целіакію.