ПОРУШЕННЯ ОБМІНУ МЕТАЛІВ

Найбільш відома патологія цієї групи — гепато-лентикулярна дегенерація (хвороба Вільсона —Коно­валова) . Це захворювання починається у віці 12 — 20 ро­ків. У хворого спостерігається слабкість, біль у животі, жовтяниця, тремор, м'язова ригідність, гіперкінези, дис­фагія, дизартрія, псевдобульбарні симптоми. По зовні­шньому краю рогівки з'являється кільце зелено-буро­го кольору (кільце Кайзера —Флейшера). Розрізняють абдомінальну, ранню ригідно-аритмо-гіперкінетичну, тремтячо-ригідну та екстрапірамідно-коркову форми


захворювання. Абдомінальну форму часто сприймають завірусний гепатит, що завершується цирозом печінки. Гепатолентикулярна дегенерація супроводжується де­менцією, успадковується за АР-типом. Вона пов'язана з мутацією в гені, розташованому на хромосомі 13, кот­рий бере участь в обміні міді в організмі. Цей дефект призводить до накопичення міді в крові та відкладан­ня цього металу в клітинах печінки, головного мозку, нирок, селезінки, райдужної оболонки, рогівки, в криш­талику ока.

Білку церулоплазміну (ген на хромосомі 6), дефект якого вважався раніше головним в патогенезі хвороби Вільсона —Коновалова, зараз приділяється основна ува­га в порушенні обміну заліза (Fe2—>Fe3) та розвитку анемії і гемосидерозу. Лікування включає призначення дезінтоксикаційної терапії (унітіол, гемодез), пеніцила-міну, купрбнілу або інших хелатів, оксид цинку, тетра-борату натрію. Необхідно виключити з раціону мідьвмісні продукти (мозок, печінка, горіхи, сухофрук­ти тощо); не можна готувати страву в мідному посуді. Протипоказані вітаміни групи В, жовчогінні, мідьвмісні препарати. За умови правильного і тривалого лікуван­ня значно поліпшується клінічна картина.

Генетичний дефект обміну міді зумовлює ще одне важке захворювання — синдром Менкеса, що прояв­ляється судомами, котрі важко припинити, порушенням терморегуляції, жовтяницею, відмовою від їжі, летаргією в період новонародженості. Швидко знижується гос­трота зору. Волосся дуже кучеряве, ламке, гіпопігмен-товане, виявляються симптоми недосконалого остеоге-незу. В основі захворювання лежить дефект всмокту­вання і транспорту міді з кишок, що залежить від мідь-вмісного ферменту — цитохромоксидази. У печінці зни­жується вміст міді, а в сироватці крові — рівень церуло­плазміну. Успадковується синдром Менкеса за ХР-ти-пом. Лікування передбачає парентеральне введення солей міді, мідьвмісного гістидину — бажано в анте-


нагальний період, щоб уникнути необоротних змін у головному мозку й кістках. У постнатальний період внутрішньовенно вводять солі міді під постійним кон­тролем її вмісту в сироватці крові.