СПАДКОВІ ДЕФЕКТИ НЕФЕРМЕНТНИХ БІЛКІВ

До цієї групи перш за все треба віднести спадкові нервово-м'язові хвороби, надзвичайно гетерогенні за своєю природою; це міопатії та міодистрофії, що розви­ваються внаслідок ушкодження м'язових структур або нервових елементів. Серед прогресуючих м'язових ди-строфій найбільш вивчені Х-зчеплені хвороби, зумов­лені різними мутаціями в гені білка дистрофіку.

Міопатія Дюшенна — характерна раннім проявом клінічних симптомів: дитина стає малорухливою, не бере участі в забавах; у віці 3 — 5 років важко піднімається сходами, протягом наступних 5 — 10 років повністю втра­чає здатність рухатися. Розвивається псевдогіпертро-фія м'язів гомілок внаслідок заміщення м'язових струк­тур сполучною тканиною, страждають серцеві м'язи. У сироватці крові вже на початку клінічних проявів хво­роби зростає рівень активності креатинкінази та кре-атинфосфокінази. Але це — вторинна біохімічна озна­ка, яка свідчить про порушення мембран м'язових клітин.


Посилення клінічних проявів міодистрофії, погіршен­ня стану хворого супроводжується зниженням рівня активності креатинкінази в крові. Тип успадкування — ХР. Можлива ДНК-діагностика цієї патології і на її основі пренатальна діагностика (в тканинах плоду).

Міопатія Беккера — відрізняється від попередньої форми клінічним проявом у віці 20-30 років, подовже­ним доброякісним (без втрати рухомості та ураження серцевих м'язів) перебігом, псевдодистрофія менш ви­ражена, ніж при міопатії Дюшенна, слабкішими є й біохімічні порушення. В основі цієї спадкової хвороби лежить мутація того ж гена дистрофіку, яка розташова­на в іншій його частині і коротша. Тобто міопатії Дю­шенна і Беккера — це різні алельні форми генетичної патології. Тип успадкування — ХР. Можлива ДНК-діаг­ностика та пренатальне встановлення діагнозу.

Лікування міопатій поки що має симптоматичний характер, скеровується на покращання трофіки м'язів (комплекси амінокислот, АТФ, вітамінів групи В та Е, антихолінестеразні препарати, гемотрансфузії, місцева стимулююча терапія).

Муковісцидоз або фіброз кістозний (підшлункової залози) — спадкова хвороба, що зумовлена мутацією в гені трансмембранного регуляторного білка, який відпо­відає за транспорт натрію, хлору та води крізь мемб­рани клітин. Вперше в історії за допомогою методів молекулярної біології (зворотна генетика) був відкри­тий та локалізований ген на хромосомі 7q 31.1, визна­чені та розшифровані численні мутації в цьому гені, які у гомозиготному стані або у вигляді компаундів (2 різних мутантних алелів ) викликають захворювання. У той же час залишався невідомим первинний біохімі­чний дефект, тобто продукт експресії цього гена. Хво­роба розповсюджена з частотою 1: 2000 — 2500 новона­роджених. Клінічний перебіг захворювання може по­чинатися з періоду новонародженості, мати дуже тяж­кий симптомокомплекс так званого меконіального ілеуса,


коли густа та в'язка пробка з меконію викликає киш­кову непрохідність і всі наслідки цього процесу. В подальшому в перші 6 міс життя дитини розвивається клінічна картина муковісцидоза, в якій можуть мати перевагу спонтанні ураження легенів (легенева фор­ма), кишкового тракту (кишкова форма) або змішана симптоматика. При всіх формах хвороби порушені секреторні процеси у відповідних клітинах всіх ек­зокринних залоз. Хворі важко дихають, у них спостері­гаються коклюшеподібний спазматичний кашель, хронічні бронхолегеневі запалення, емфізема, ателек­таз легенів. Після введення прикорму з'являються часті дефекації з великою кількістю світлих калових мас, мас­лянистих з неприємним запахом, збільшується печінка, розвиваються цироз печінки, гіпотрофія, кахексія. Якщо неправильно лікувати хворих, вони вмирають у віці до 10—12 років. Хворі на муковісцидоз діти добре інте­лектуально розвинуті. За умов постійного відповідного лікування хворі живуть навіть до 40 років. Специфіч­не діагностичне значення серед лабораторних показ­ників має підвищення концентрації натрію та хлору у поті, нігтях та волоссі («солона дитина»,' «гіркі сльо­зи»). У 3 —б-річних дітей у вмісті дванадцятипалої кишки виявляється зниження активності ліпази, діас­тази, трипсину. Можлива ДНК-діагностика, пренаталь­на діагностика. АР-тип успадкування. Лікування: дієто­терапія (калорійна, білкова, солона їжа, бідна на жири); ферментотерапія (креон, вобензим, панкреатин та подібні), інгаляції з муколітиками, вібраційний масаж для полегшення виділення слизу, анаболічні гормони. Під час інфекційних ускладнень як міра їх профілактики — антибіотикотерапія. Для хворих на муковісцидоз особ­ливо небезпечна внутрішньогоспітальна інфекція, тому для них необхідні ізольовані приміщення (бокси) й де­яку перевагу має амбулаторне лікування та кваліфіко­ване обслуговування в домашніх умовах, якщо вони відповідають усім вимогам, що встановлені лікарем.