Спадкової патології

Наприкінці другого тисячоліття вже ні в кого не йиникає сумнівів в можливостях лікування спадкової ЇІатології. Патологія, як і здоров'я, є наслідком реалі­зації генетичної програми в конкретних умовах життя. Якщо змінити або програму, або умови її реалізації, можливим стає зміна фенотипу і в багатьох випадках навіть призводить до зворотного розвитку хвороби.

Можливості хірургічного виправлення аномалій розвитку зростають з кожним днем. Оперативне втру­чання щодо усунення природжених вад розвитку ус­пішно здійснюється навіть в антенатальному періоді. У багатьох країнах широко розвинута пластична хірур­гія (етична медицина) косметичних дефектів: корек­ція шестипал ості, синдактилій, зміна розрізу очей, фор­ми носа, рота, вух і таке інше, що спостерігаються при генних і хромосомних синдромах та негативно вплива­ють на психосоматичний розвиток дитини. При цьому мутантні гени зостаються в генофонді популяції, ра­зом з ними не елімінуються і всі інші (до 100 тис. у кожного організму) гени і всі їх, можливо, успішні ком­бінації. Популяції організмів живуть за своїми особ­ливими законами, остаточно не пізнаними.

Тому намагання вплинути на ці закони шляхом елімі-дації «поганих», на нашу думку, генів з популяції можуть викликати непередбачені генетичні зміни, з якими люд-ІЬтво не зможе впоратися. Завдання ж медицини в цілому і кожного лікаря особисто — зберегти всі генотипи, все Генетичне розмаїття людства, бо «погані» сьогодні в гомо­зиготному стані гени можуть виявитися (як правило, так і


е) генами селективної переваги в гетерозигот ному, наборі завтра, коли зміниться навколишнє середовище. "

Сьогодні ж лікар обов'язково повинен скорегува­ти навколишнє середовище для кожного хворого та­ким чином, щоб запобігти клінічним проявам хвороби, або полегшити її перебіг, не пошкодивши генотипи наступних поколінь. Саме це, виходячи з клятви Гіппок­рата, відповідає законам медичної етики: дотримання інтересів тільки хворого, пробанда, а не сім'ї, не сус­пільства, не держави. Лікарі — це особлива спільнота людей, які мають перед собою завдання, зовсім відмінні, навіть альтернативні тим, що стоять перед юридичною, правоохоронною та іншими службами, для яких інте­реси держави та суспільства вищі понад усе. Принцип не елімінувати, а зберігати генотипи, має застосовува­тися не тільки щодо природжених вад розвитку, але тим паче до лікування спадкових хвороб метаболізму, дефектів сечостатевої системи, імунодефіцитів, фарма-когенетичних вад.

Основи лікування формулюються так:

1. Дієтотерапія: усунення з їжі речовин, змінений ме­
таболізм яких веде до інтоксикації або порушення
функцій організму (ФКУ, галактоземія, целіакія та ін.).

2. Замісна терапія: введення гормонів, антигемофіль-
них, імуномоделюючих факторів, ферментів та інших про­
дуктів генів, які не утворюються в організмі хворого.

3. Усунення факторів зовнішнього середовища, що провокують патологію (травми при гемофілії, фосфат-діабеті; лікарські препарати при фармакогенетичних ензимопатіях; ультрафіолетове опромінення, інсоляція при порфіріях та дефектах репарації ДНК; інфікуван­ня при муковісцидозі та імунодефіцитах і таке інше). 4. Очищення організму від накопичених у ньому ток­сичних продуктів метаболізму (унітіол, Д-пеніциламін, купреніл при гепато-лентикулярній дегенерації та інші).


5. В останнє десятиріччя багато уваги дослідники приділяють методам прямої корекції мутантного гена в соматичних клітинах пацієнта. Але ці методи ще не досконалі і не в змозі забезпечити специфічність замі­ни пошкодженого локусу і саме в клітинах компетен­тних тканин; ставитися до цих методів необхідно з ос­торогою, усвідомлюючи неможливість зважити всі (в тому числі небажані) наслідки втручання в генетичну програму людини. Досвід, набутий в модельній системі (інформаційні віруси в програмах комп'ютерів), не викликає оптимізму.

Будь-який вид специфічного лікування спадкової патології, застосований ще до появи клінічної карти­ни захворювання, попередить розвиток патології, тоб­то буде мати профілактичний характер. Саме в таких випадках використовується термін профілактичне ліку­вання — профілактика хвороби у носія комплексу мутацій, достатнього для розвитку патологічного про­цесу. Встановлення правильного етіопатогенетичного діагнозу в доклінічному періоді генетичних дефектів має вирішальне значення для збереження здоров'я про-банда.

Профілактика виникнення нових мутацій тісно по­в'язана з санацією (оздоровленням) довкілля, раціональ­не збереження якого може принести відчутні позитивні наслідки.

Профілактика передачі мутацій у поколіннях на­щадків повністю залежить від медико-генетичної служ­би країни, яка складається з мережі медико-генетич-них центрів, консультацій та кабінетів. Саме в цих зак­ладах лікарями-генетиками має бути встановлено пра­вильний діагноз з урахуванням генетичної гетероген­ності, типу успадкування, наявності гено- та фенокопій, визначено прогноз для хворого та членів родини (захво­ріти чи мати хворих дітей) та комплекс заходів, дос­татніх для реабілітації хворого і родини.


Генетичний ризик для нащадків хворого, його сибсів та інших членів родини залежить від того, мутаційної чи тератогенної природи є природжена патологія, на­бута чи успадкована мутація та тип успадкування. Ця інформація має вирішальне значення для проведення генетичного моніторингу в умовах постійного антро­погенного забруднення, змінення середовища існуван­ня живих організмів, серед яких живе і до яких нале­жить людство.