Организация информационных систем учета и аудита

Мжрегональна Академя управлння персоналом Закарпатський нститут м.Августина Волошина Факультет бзнесу та зовншньо-економчно дяльност Кафедра економки та управлння бзнесом Габор Кристина ванвна Контрольна робота З дисциплни Органзаця нформацйних систем облку, контролю аудиту Шифр групи 11-2000 С6ОА 2.0з Спецальнсть облк аудит залково книжки Фз-00437 Ст.викладач Калинич Н.В. Ужгород-2002 З М С Т 1. Виникнення розвиток нформацйних технологй2. Основн напрямки автоматизац нформацйно-управлнсько дяльност 5 3. нформацйн можливост прикладних комплексв9 Використана лтература1. Виникнення розвиток нформацйних технологй Розвиток нформацйно технолог може бути представлено у вигляд сукупност етапв, кожний з яких характеризуться визначеними параметрами.

Початковий етап 1950-1960 рр. характерний тим, що в основ засобв взамод людини ЕОМ лежали мови, в яких програмування велось в термнах того, як необхдно досягти мети обробки нформац.

На цьому на послдуючих етапах до появи нтелектуальних мов високого рвня ЕОМ були досяжн тльки професоналам-програмстам. У ц роки почалось створення мов алгоритмчного типу. Однак у бльшост випадкв програмування здйснювалось безпосередньо з використанням командних мов ЕОМ. При цьому взамодя програмств з ЕОМ здйснювалось в далоговому монопольному режим. Другий етап розвитку нформацйно технолог 1960-1970 рр. характеризувався створенням операцйних систем, як дозволяють вести обробку деклькох завдань, що формуюються рзними користувачами.

Основна мета при цьому полягала в забезпеченн найбльшо завантаженост машинних ресурсв. Тут також використовувались алгоритмчн мови, орнтован на ту чи ншу предметну область. Третй етап характерний яксною змною критерю ефективност автоматизовано обробки даних. Якщо на перших етапах в якост такого критерю виступали машинн ресурси внаслдок обмежено област використання ЕОМ, то в послдуючих основними стали людськ ресурси, що здйснюють розробку супровд програмного забезпечення.

Область використання обчислювально технки до того часу була вже достатньо обширна включала в себе ряд складних задач проблем. Крм того, почали розроблюватись впроваджуватись в практику не тльки велик, але й бльш дешев мн-ЕОМ, що дозволило в основному виршити проблему необхдност обчислювальних ресурсв. З метою бльш швидкого розроблення програмного забезпечення на цьому етап використовувася нтерактивний режим взамод деклькох користувачв з ЕОМ, пдтримуваний нтерактивними операцйними системами.

Але ц технологчн ршення, як в цлому пдняли рвень технологх розробки програмного забезпечення, не дозволили виршити проблему людських ресурсв. Розрив мж об мами автоматизац загальною клькстю програмств продовжував рости. Четвертий етап ознаменував новий яксний стрибок технолог розробки програмного забезпечення, що вдкрив можливсть виршення вказано проблеми. Його суть зводиться до того, що центр тяжння технологчних ршень переноситься на створення засобв, що забезпечували б взамодю користувачв з ЕОМ на етапах створення програмного продукту.

Ключовим ланцюгом ново нформацно технолог ста представлення обробка знань. Свй розвиток отримують мови представлення знань, як дозволяють користувачам безпосередньо вносити сво знання в ЕОМ в подальшому використовувати х при виршенн конкретних задач. ндустря знань стала швидко впроваджуватись у рзн област створення прикладних нформацйних систем в тепершнй час створюються нтелектуальн пакети прикладних програм, бази даних, експертн системи.

Цей етап характеризуться також створенням використанням персональних комп ютерв. Створюються технчн передумови для застосування ПЕОМ в широкому масштаб безпосередньо споживачами нформац користувачами. В системах, заснованих на концепц банка даних, реалзуються функц дедуктивного виводу вд узагальнених знань, представлених в баз знань, здйснються перехд до конкретних знань, як формуються при вришенн задано практично задач. В тепершнй час отриму свй розвиток й нший напрямок використання концепц банка знань автоматичний синтез знань.

Проблема синтезу знань, чи ндуктивного виводу, безсумнвно, бльш складна бльш глобальна, нж аналз наявних знань що вдбуваться в експертних системах. По сут, мова йде тут про надання ЕОМ елементв творчого мислення, характерного для людини. часткове виршення поляга у створенн механзмв знань в рамках окремих проблемно-орнтованих областей, в яких можливий синтез на основ деякого набору правил, що характеризуюються повнотою вдносно можливих ситуацй створення знань.

Можливост ново нформацйно технолог проникають в ус сфери нформацйно ндустр. Зарах широко використовуються мереж ЕОМ, що нтегруюють розподлен бази знань. х створення дозволя забезпечитит доступ до необхдно нформац в любй точк Земл виршити ус проблеми, починаючи вд створення вдповдних технчних засобв, як забезпечували б передачу обробку нформац, закнчуючи мовними засобами взамод людини та ЕОМ. 2.

Основн напрямки автоматизац нформацйно-управлнсько дяльност

Основн напрямки автоматизац нформацйно-управлнсько дяльност. 2 Розрахунки потреби в матералах по планам виробництва виробв нормам в... Для цих цлей ефективно використовуються методи асоцативного програмува... Крм того, файли PowerPoint можуть бути легко перетворен у слайди чи ко... До складу пакету входить популярна програма пдвищення продуктивност пр...