Инфляция в Украине

ЗМСТ ВСТУП 1. ПОНЯТТЯ НФЛЯЦ 2. ПРИЧИНИ НФЛЯЦ 3. ВИДИ КФЛЯЦ 4. НФЛЯЦЙНА СИТУАЦЯ В УКРАН ВИСНОВОК ЛТЕРАТУРА 22 ВСТУП Найефективншим ндикатором здоров я економки крани фнансовий стан. Адже фнансова система не лише забезпечу необхдн взамозв язки в економц, вона одним з найвпливовших важелв макроекономчного регулювання, нструментом, за допомогою якого уряди мають змогу регулювати економчний розвиток.Саме тому дяльнсть виконавчо влади кожно крани спрямована на забезпечення стабльност фнансово-кредитно системи та фнансового стану в цлому.

Запорукою цього, серед ншого, ма бути стан керованост нфляцйними процесами. Необхднсть у цьому викликана тим, що нфляця не лише призводить до тяжких соцально-економчних наслдкв за умов нфляц втрачаться ефективнсть д та вдбуваться деформаця нструментв макроекономчного регулювання. Особливо виразно деформаця економчних механзмв проявляться в умовах гпернфляц. В економчнй науц вважаться, що нфляця переходить в гперстадю за умов перевищення швидкост росту цн 50 на мсяць.

Прикладом того Нмеччина 1920-1923рр Австря 1921-1923рр СРСР 1921-1924рр Греця 1943-1944рр Латиноамериканськ крани 1970-1980рр. нфляця в Угорщин псля Свтово вйни була найвищою з усх, вдомих в стор свтово економки. 3 червня 1946 року були випущен банкноти на суму мльярд бллонв 1 млрд.млрд У червн 1946 року Золотий пенге 1931 випуску коштував 130 трильйонв паперових пенге. Ось чому вивчення нфляц таким важливим актуальним.

У свой робот я намагався визначити суть, причини наслдки та шляхи подолання нфляцйних криз. 1. ПОНЯТТЯ НФЛЯЦ Як економчне явище нфляця сну вже тривалий час. Вважаться що поява пов язана з виникненням паперових грошей, з функцонуванням яких вона нерозривно пов язана. Термн нфляця вд лат. Inflatio - надування вперше почав вживатися в Пвнчнй Америц в перод громадянсько вйни 1861 - 1865 рр. означав процес збльшення паперово - грошового обгу. В ХХ столтт цей термн вживаться також в Англ в Франц. Широкого розповсюдження в економчнй лтератур поняття нфляц одержало в ХХ столтт вдразу псля першо свтово вйни. На початок 90-х рокв ХХ сторччя не було жодно постсоцалстично крани, яка б не вдчула руйнвного впливу нфляц.

У класичнй економчнй теор нфляця трактуться як частина теор грошей. Вона процесом пдвищення загального рвня цн та зниження купвельно спроможност грошей. Дж. М.Кейнс вперше проаналзував нфляцю як елемент макроекономчно теор. Млтаризм, змнивши кейнсанськй теор у 80-х роках вже не просто включа проблеми нфляц в макроекономчну теорю.

Проблеми нфляц стають найважлившою складовою частиною останньо. Пд нфляцю пише М.Фрдмен я розумю стйке та безперервне зростання цн, що завжди всюди виступа як грошовий феномен, викликаний надмрною масою грошей по вдношенню до випуску продукц. Це положення перекону в тому, що причини нфляц - у сфер обгу. А тому допускаться обмеження впливу держави в процеси суспльного вдтворення. На противагу цьому в кейнсанських теорях пд нфляцю розумться надмрний попит, причини якого як на сторон пропозиц, так попиту В раз якщо пропозиця грошей у порвнянн з пропозицю товарв для купвл збльшилася, ма мсце нфляця.

З середини 60-х рокв у свтовй економчнй науц формуться новий напрям у дослдженн нфляцй. Його представники виходять з необхдност комплексного аналзу явищ грошово сфери, що враховують загальн змни в економц 2- половини ХХ столття. Згдно з цим пдходом, найважлившою рисою сучасних нфляцйних процесв тсне переплетння грошових та загальноекономчних факторв росту цн. Звдси виплива, що незалежно вд того, як причини початковими мпульсами, будь-яке пдвищення цн виклика необхднсть пдвищення обсягв грошово маси, навпаки. ншими словами, зростання останнього часто виступа вже не як причина росту цн, а як його похдна.

Грошов та загальноекономчн фактори в цьому процес змнюють мсцями причини та наслдки нфляц. Тому всляке зростання рвня цн виклика пдсилення нфляц ста тим самим нфляцйним.

Згдно з цю теорю, нфляця, особливо в умовах перехдно економки, зумовлються багатьма процесами, що вдбуваються у сфер грошового обгу та безпосередньо в суспльному виробництв. Де б не розпочалася дя нфляцйних факторв чи у виробництв, чи у сфер державних фнансв, чи у, власне, грошово кредитнй сфер нфляцйне зростання цн супроводжуться збльшенням грошово маси. Спочатку воно вдбуваться в активному обгу за рахунок зменшення нагромаджень, а потм зроста загальна маса грошей.

Переповнення каналв обгу грошовою масою знецню грошову одиницю, що найхарактерншою ознакою нфляц в класичному вигляд. нфляця це процес зростання загального рвня цн в кран в наслдок порушення закону грошового обгу. нфляця виника тод, коли в обгу знаходиться надлишкова кльксть грошей готвкових безготвкових. Таке становище веде до х знецнення, грош дешевють, а цни набувають тенденц до зростання. нфляця тонке соцально - економчне явище, породжене диспропорцями виробництва в рзних сферах ринкового господарства.

Одночасно нфляця одна з найбльш гострих проблем сучасного розвитку економки практично всх кран свту. 2. ПРИЧИНИ НФЛЯЦ Незалежно вд стану грошово сфери товарн цни можуть пднматися в наслдок змн в динамц виробничо прац, циклчних сезонних коливань, структурних зрушень в динамц виробництва, моноползац ринка, державного регулювання економки, введення нових податкв, змна коньюктури ринку, дя зовншньо економчних зв язкв, стихйних лих т.д. Отже рст цн викликаться рзними причинами. Але не всякий рст цн - нфляця.

Серед вище згаданих причин росту цн важливо видлити справд нфляцйн. Так рст цн, пов язаний з циклчними коливаннями коньюктури, неможна назвати нфляцйним. По мр проходження рзних фаз циклу особливо в його класичнй форм характернй для ХХ - початку ХХ столття буде мнятися динамка цн. х пдвищення в перод буму змнються х паднням в фазах кризи й депрес знову ростом в фаз пожвавлення. Пдвищення продуктивност прац, при нших незмнних умовах, повинно привести до зниження цн. нша справа - якщо пдвищення продуктивност прац супроводжуться випереджуючим це пдвищення ростом заробтно плати.

Таке явище називаться нфляцю витрат. Стихйн лиха не можуть бути причиною нфляцйного росту цн. Так, якщо в результат повен в якй-небудь мсцевост зруйнован дома, то, очевидно зростуть цни на будвельн матерали. Це буде стимулювати виробникв будвельних матералв розширити пропозицю сво продукц по мр насичення ринка цни почнуть падати. Що ж можна вднести до дйсно нфляцйних причин росту цн Назвемо найважливш з них. По - перше, це диспропорцйнсть, або незбалансовансть державних витрат доходв, що проявляться в дефцит держбюджету.

Якщо цей дефцит фнансуться за рахунок активного використання друкарського верстата це призводить до збльшення маси грошей в обгу, а вдповдно до нфляц. По - друге, нфляцйне зростання цн може вдбуватись, якщо фнансування нвестицй проводиться аналогчними методами. Особливо нфляцйно небезпечними нвестиц, пов язан з млтаризацю економки.

Так, непродуктивне використання нацонального доходу на вонн цл означа не тльки втрату нацонального багатства. Одночасно вйськов витрати створюють додатковий платоспроможний попит, що веде до збльшення грошово маси без вдповдного товарного покриття, збльшення вйськових витрат одню з головних причин хрончних дефцитв державного бюджету збльшення державного боргу в багатьох кранах, для покриття якого держава збльшу грошову масу. По - трет, з зростанням вдкритост економки то чи ншо крани, все бльшим втягуванням в миро господарськ зв язки збльшують небезпечнсть мпортовано нфляц.

По - четверте, нфляця набува само пдтримуючий характер в результат нфляцйних очкувань. Багато вчених кран Заходу нашо крани особливо видляють цей фактор, що подолання нфляцйних очкувань населення виробникв - найважливше якщо не головне завдання антинфляцйно полтики Безлч причин нфляц вдмчаться в практично у всх кранах. Але комбнацйна залежнсть вд конкретних економчних факторв.

Так, зразу псля Друго свтово вйни в Захднй вроп нфляця була зв язана з гострим дефцитом багатьох товарв. В наступн роки головну роль в розкачуванн нфляцйного процесу почали грати державн витрати, спввдношення цна - заробтна плата, перехд нфляц з нших держав деяк нш фактори. 3.

ВИДИ КФЛЯЦ

Якщо профнансувати проритетн програми металургйного, хмчного, машинобу... А тому можливе застосування принципу збльшення грошово маси за ефектом... Крани, що ршуче пшли шляхом ринкових перетворень, частково вже мають п... Л. Самуельсон П Нордгауз В.