Урахування впливу оподаткування на ефективність проектів

У реальних умовах інвестування при розрахунку прибут­ковості вкладеного капіталу треба ураховувати усі чинники, що впливають чи можуть впливати на ефективність реалі­зації проекту. Одним з важливих чинників впливу є подат- ки. Існує кілька можливих проявів впливу податків на інвес­тиційні рішення:

- доходи (або зниження витрат) від капітальних вкладень збільшують прибуток;

- витрати (або зниження доходів) при здійсненні капі­тальних вкладень зменшують прибуток;

- наявність прибутку або збитків від продажу основних засобів;

- амортизація або списання основних засобів, зайнятих у реалізації інвестиційного проекту;

- наявність спеціальних податкових пільг, спрямованих на стимуляцію інвестицій.

Найчастіше трапляються перші два прояви податково­го ефекту. Інвестиційні доходи не можна оцінювати тільки до оподаткування. Доходи, які змінюють звітний прибуток, можуть також змінювати і суму податків. Крім того, треба визначити, як податкові потоки розподіляються у часі. Більшість фірм сплачують податки через один рік після за­кінчення звітного фінансового року. Таким чином, витрати або доходи, які виникають зараз, підлягають оподаткуванню не раніше ніж через рік після закінчення поточного фінан­сового року. Грошові надходження від інвестицій можуть виникати в різний час протягом року, але, як правило, роб­лять допущення, що всі грошові надходження припадають на кінець року. На практиці розподіл грошових потоків у часі при аналізі капіталовкладень здійснюється приблизно. Коли грошові надходження виникають рідко, то подібні спрощення проблем не викликають.

ПРИКЛАД. Кондитерська фабрика планує придбати новий дозатор. Машина коштує 3000 грн., вартість установ­лення 300 грн., термін служби машини 3 роки. Експлуа­таційні витрати — 200 грн. щорічно, але прибуток від підви­щення продуктивності праці та якості виробів від застосу­вання складає 1200 грн. на рік. Залишкова вартість машини через 5 років дорівнює 0. Податок на прибуток становить ЗО %, номінальна ставка процента 10 % річних, очікуваний темп інфляції 5 % у рік. Розрахувати грошові потоки від про­екту з урахуванням податків та інфляції.

Розв'язання представимо у вигляді таблиці 5.2.

Розглянемо детальніше вплив податків за умов наявності прибутків та збитків від продажу майна. Якщо інвестицій­ний проект включає продаж будь-якого майна, яке належить підприємству, то може проявитися ще один податковий ефект. У випадку коли ціна продажу відрізняється від балан­сової вартості активів, виникають прибутки або збитки від реалізації основних засобів. Доходи від продажу майна збільшують прибуток, що означає збільшення суми сплаче­них податків. Навпаки, збитки зменшують прибуток і зменшують податки. Такі зміни в пільгових зобов'язаннях відомі як балансові нарахування (коли пільгові зобов'язан­ня збільшуються) і балансові знижки (коли витрати від про­дажу активів зменшують податки).

Існує ще, як відзначалося раніше, податковий ефект, по­в'язаний з амортизацією основних засобів. Хоча капітальні вкладення здійснюються на початковому етапі інвестицій, передбачається розподіл цих первісних витрат протягом усього строку експлуатації нових засобів шляхом нарахуван­ня амортизації. Отримання прибутку від інвестування відбу­вається протягом багатьох років. Розмір зносу співвідноситься з цим прибутком шляхом розподілу суми зносу по роках протягом строку здійснення проекту. Основні засоби амортизуються протягом всього життя, амортизація кожен рік відображається у графі витрат у звіті про прибутки і збит­ки, таким чином зменшуючи прибуток. А скорочення при­бутку, хоча і є поганим фактором у бухгалтерському обліку, для грошових потоків — це плюс, який веде до зменшення податків.

Таблиця 5.2