Класифікація проектних ризиків

Класифікаційна знака ВИДИ ПРОЕКТНИХ РИЗИКІВ
Залежно від джерела виникнення а) Природно-кліматичні (у тому числі сти­хійні) і екологічні; б) технічні (відмови машин і устаткування, зниження якості продукції та ін.); в) виробничі (порушення технології, зупинки та перерви виробництва, затримка постачань сировини та ін.); г) економічні (зростання витрат, збільшення цін на сировину і комплектні, інфляція та ін.); д) ринкові (падіння цін на продукцію, змен­шення обсягів збуту, зростання конкуренції та ін.); є) фінансові (кредитні, валютні, процентні та інші ризики, пов'язані з фінансовими і кредит­ними операціями); ж) соціальні (страйки, збільшення соціаль­них витрат); з) політичні (зміна законодавства, пріорите­тів; адміністративні обмеження, преференції та ін.); і) інноваційні, тобто ризики недосягнення очікуваних результатів наукових і інженерних розробок; ї) регіональні, тобто ризики підприємницької діяльності з урахуванням різних країн і регіонів; к) галузеві, тобто специфічні ризики галузі підприємницької діяльності (промисловість, бу­дівництво, сільське господарство, транспорт, фі­нанси та ін.);л) ризики зловмисних дій (шахрайство, ван­далізм та ін.).
Залежно від місця прояву а) зовнішні (стосовно проекту); б) внутрішні.
За вилом виробництва а) ризики основного виробництва; б) ризики допоміжних і обслуговуючих ви­робництв.
За тяжкістю прояву Ризики, що викликають: а) втрачену вигоду; в) втрати; б) збиток; г) банкрутство.    

Продовження табл. 6.1

За формою впливу а) ризики прямих збитків; б) ризики непрямих збитків.
За можливістю страхування (захисту) а) ризики, що страхуються; б) ризики, що не страхуються.
За складністю: а) ризики часткові (локальні); б) ризики системні; в) ризик сукупний.
За ступенем контролю а) контрольовані ризики, яких можна уник­нути або зменшити їхні шкідливі наслідки; б) частково контрольовані ризики, котрих можна лише частково уникнути або зменшити їхні шкідливі наслідки; в) неконтрольовані ризики, яких не можна уникнути або зменшити їхні шкідливі наслідки.
За інтенсивністю прояву наслідків а) що швидко проявляються; б) що проявляються повільно
За рівнем прояву а) низькі б) помірні; в) сильні; г) катастрофічні.
За ступенем передбачуваності а) передбачувані з високою можливістю; б) передбачувані з малою можливістю; в) непередбачувані.
За регулярністю а) систематичні (регулярно повторювані); б) не систематичні.
За характером причин а) ризики випадкових подій; б) ризики злочинних дій.
За часом прояву а) ретроспективні; б) поточного періоду; в) майбутнього періоду.

 

Хоча майбутнє є принципово непередбачуваним, очіку­вані події можна передбачати з тією або іншою похибкою (часто дуже низькою) залежно від того, якою є природа та­ких подій: ймовірною або невизначеною.

Таким чином, походження ризиків пов'язане з неодноз­начністю майбутнього через стохастичність (імовірність) і невизначеність багатьох процесів і подій. Ризики, зумовлені невизначеністю, можна звести до ситуації з нормальними ризиками, якщо вдається розкрити і зменшити невизна­ченість до розумних меж.

Поняття інвестиційного ризику може бути визначено як непостійність, мінливість доходів від інвестицій. Ця мін­ливість властива всім капіталовкладенням як результат змін ситуацій на ринку або в макроекономіці. Однак одні інвес­тиції менше схильні до цих коливань, ніж інші. Для оцінки рівню проектного ризику використовують певні методи.