Середній результат невизначеного проекту

Можливі результати (чистий прибуток від проекту), грн. Вірогідність кожного результату Результат, зважений за вірогідністю, грн.
0,25 • 250
0,25
0,25
0,25
  1,0

Сутність цього підходу наглядно показано на рис. 6.2, на якому відби­то розподіл вірогідностей результатів різних проектів.

Усі три проекти мають однакове математичне очікування, що дорівнює 400 грн.. Проект С – це інвестиційна можливість, що відбито на попередньому графіку. Багато експертів будуть визначати проект В як менш ризикований, ніж проект С, ос­кільки крайні значення першого проекту наближені до серед­нього значення та існує більша вірогідність одержання матема­тичного очікування 4000 грн.. Виходячи з наведених критеріїв можна затверджувати, що проект А є кращім за В і С.

Звичайним виміром розходження є дисперсія (V) або се-редньоквадратичне відхилення 6 розподілу вірогідностей, які визначаються за допомогою загальновідомих формул:

(6.1)
(6.2)

 

де О; – можливий результат;

 

 

Рис. 6.2. Невизначеність, що виміряється розходженням результатів відносно їх очікуваних значень.

 

Е – математичне очікування розподілу вірогідностей;

Р. – вірогідність результату О і.

Розходження розподілу вірогідностей результатів проекту є звичайною мірою ризику оцінки інвестиційного проекту. Пов'язана з проектом невизначеність визначається шляхом розрахунку дисперсії або середньоквадратичного відхилення.

Концепція вірогідності, що використовується у статис­тиці, базується на певній інтерпретації частот виникнення. Але ці вірогідності не можуть бути використані під час прий­няття інвестиційних рішень, які, як правило, не можна пов­торити декілька разів. Для цих випадків розроблено відпо­відну концепцію, яку назвали суб'єктивною вірогідністю. Вона дозволяє розрахувати середнє значення та середньоквадратичне відхилення для суб'єктивних розподілів вірогід­ностей. Суб'єктивна вірогідність являє собою специфічну індивідуальну думку можливостей здійснення даної події. Велика суб'єктивна вірогідність – це впевненість індивіду­ума в тім, що дана подія здійсниться. Однією з головних відзнак концепції суб'єктивної вірогідності від класичної є те, що у кожного індивідуума оцінка суб'єктивної вірогід­ності різноманітна. Наведемо приклад використання су­б'єктивної вірогідності під час прийняття інвестиційного рішення.

Таблиця 6.3