Стратегія формування Інвестиційних ресурсів

Одним із напрямків фінансового проектування є розроб­ка стратегії формування інвестиційних ресурсів підприєм­ства, етапи якої ми детально розглянемо.

Першим етапом єпрогнозування потреби в загальному обсязі інвестиційних ресурсів.Він проходить у наступній послідов­ності: По-перше, визначається необхідний обсяг фінансових коштів для реального фінансування. Для цього потрібно розрахувати вартість нового чи будівництва, чи придбання. Вартість будівництва нових об'єктів може бути визначена:

- за фактичними витратами на будівництво аналогічних об'єктів (з урахуванням інфляції);

- за питомими капітальними вкладеннями.

В останньому випадку вона розраховується за відомою формулою:

 

(8.1)

 

де KB – загальна потреба в капітальних вкладеннях для будівництва нового об'єкта;

П – потужність об'єкта, що передбачається, у відповід­них одиницях;

ПКВ – середня сума будівельних витрат на одиницю потужності об'єктів даного профілю;

ВБ – інші витрати, пов'язані з будівництвом об'єкта.

Вартість будівництва складає лише частину потреби в інвестиційних ресурсах, пов'язаних із введенням нових об'єктів. Поряд з вартістю будівництва об'єкта потрібно пе­редбачити фінансування обігових активів нового підприєм­ства. Тоді потребу в інвестиційних ресурсах під час впровад­ження вдію нового підприємства визначають так:

оцінці ураховуються: індексована вартість основних фондів за винятком їхнього зносу, фактична вартість матеріальних обігових фондів, сума дебіторської та кредиторської забор­гованості й ін. Відповідно до методики оцінки вартості при­ватизованих об'єктів в Україні розрахунок чистої балансо­вої вартості підприємства здійснюється за формулою:

 

(8.2)

 

де ЧБВ – чиста балансова вартість підприємства;

ОФ – залишкова вартість проіндексованих основних фондів підприємства;

НА – сума нематеріальних активів;

З – сума запасів матеріальних обігових фондів за за­лишковою вартістю;

ФР – сума усіх форм фінансових ресурсів підприємства без заборгованості;

KB – капітальні вкладення;

НБ – незакінчене будівництво;

Кі – коефіцієнт індексації основних фондів.

б) На основі прибутку. Принцип такої оцінки базується на визначені реальної суми середньорічного прибутку за ряд останніх років чи очікуваної суми середньорічного прибут­ку в майбутньому періоді та середньої норми прибутковості інвестицій (у якості якої, як правило, використовують ре­альну ставка відсотка при нарощенні або дисконтуванні коштів). Розрахунок здійснюється за формулою (8.4):

 

(8.3)

 

де ЗП – загальна потреба в інвестиційних ресурсах при будівництві і впровадженні в дію нового об'єкта;

КВБУ – загальна потреба в капітальних вкладеннях для бу­дівництва й устаткування нового об'єкта;

ЧОФ – питома вага основних фондів у загальній сумі активів аналогічних підприємств даної галузі.

Вартість придбання діючого підприємства визначають на основі його оцінки наступними методами:

а) На основі чистої балансової вартості. Принцип такої оцінки засновано на зменшенні загальної балансової вар­тості активів підприємства на суму його зобов'язань.

 

(8.4)

 

де ВП – вартість підприємства на основі розміру його прибутку;

ССП – середньорічна сума реального прибутку;

СНП – середня норма прибутковості інвестицій у кое­фіцієнті.

в) На основі ринкової вартості. Принцип такої оцінки засновано на використанні даних про продаж аналогічних підприємств на аукціонах. До потреби в інвестиційних ре­сурсах для реального інвестування шляхом нового будівництва чи придбання в необхідних випадках додається потреба в цих ресурсах для технічного переозброєння чи реконст­рукції діючих об'єктів підприємства. Загальна потреба в інвестиційних ресурсах для реального інвестування дифе­ренціюється за окремими періодами реалізації інвестицій­ної стратегії.

По-друге, визначається необхідний обсяг інвестиційних ре­сурсів для здійснення фінансових інвестицій. Розрахунок цієї потреби ґрунтується на встановлених раніше співвідношеннях різних форм інвестування в прогнозному періоді. Для кожно­го з періодів потреба в інвестиційних ресурсах для здійснення фінансових інвестицій визначається за формулою:

 

(8.5)

 

де ПІФ – потреба в інвестиційних ресурсах для здійс­нення фінансових інвестицій;
ПІР – потреба в інвестиційних ресурсах для здійснення реальних інвестицій;

ЧІФ – частка фінансових інвестицій у прогнозному пе­ріоді;

ЧІР – частка реальних інвестицій у прогнозному періоді.

Загальна потреба в і н вести ці й них ресурсах для здійснен­ня фінансових інвестицій визначається шляхом складання потреби в них у першому (початковому) періоді та розмірів прирощення цих ресурсів у кожному наступному періоді.

По-третє, визначається загальний обсяг необхідних інвестиційних ресурсів. Його розраховують шляхом скла­дання потреби в інвестиційних ресурсах для реального інвестування, потреби в цих ресурсах для здійснення фінан­сових інвестицій і резерву.

Другим етапом розробки стратегії є вивчення можливих дже­рел формування інвестиційних ресурсів.Залежно від належності до суб'єкта господарювання джерела фінансування інвес­тицій класифікують таким чином:

- власні фінансові ресурси та внутрішні господарські ре­зерви інвесторів: прибуток, амортизаційні відрахування, інші власні кошти;

- запозичені фінансові ресурси інвесторів: банківські та комерційні кредити;

- залучені фінансові кошти – кошти, які одержано від продажу акцій, пайових та інших внесків членів трудового колективу;

- інвестиційні асигнування з державного бюджету;

- іноземні інвестиції (див. рисунок).

Наступним етапом розробки стратегії формування інвестицій­них ресурсів є визначення методів їхнього фінансування.В умо­вах ринкових відносин є багато методів інвестування, що ґрунтуються на використанні як власних грошових коштів, так і запозичених, зокрема, наступні:

1. Самофінансування інвестиційних витрат.

Сутність даного методу полягає в тому, що після вилучення з прибутку (доходу) податків та інших обов'язкових платежів у бюджет решта грошових накопичень залишаються в розпо­рядженні підприємства. За самофінансування за рахунок власних та запозичених джерел забезпечується розширене відтворення, а також вирішення соціальних завдань колек­тиву.