Зовнішні фактори, що впливають на організацію проекту

Зовнішні фактори — це, як правило, неконтрольовані сили, Що впливають на рішення менеджерів та їх дії і, врешті-решт, на внутріш­ню структуру і процеси в організації. Менеджери мають відповісти на питання, хто і що іззовні впливатиме на успіх проекту.

Основними зовнішніми факторами є політико-правові та економічні.

Усі проекти розвитку як у державному, так і приватному секторах зазнають великого впливу урядової макроекономічної політики, а та-нормативних актів, що уособлюють цю політику. Крім того, на проект також впливають політичні преференції більшості парламенту, президентського оточення та лідерів політичних партій. Якщо організації змушені розтрачувати свої сили і ресурси на боротьбу з не­гативним впливом політичних рішень, вони не спроможуться ефек­тивно будувати свою роботу на тривалу перспективу.

Політичні умови мають велике значення, особливо в довгостро­ковій перспективі. Зміна курсу політичного керівництва або навіть зміна чиновників на міністерському рівні можуть істотно вплинути на долю проекту, а також на працездатність і моральний стан персо­налу проекту.

Аналіз політичних умов і політичний прогноз є неодмінним компо­нентом інституційного аналізу. Протягом 1992 — 1997 рр. в Україні відбу­валися часті зміни прем'єр-міністрів, керівників міністерств і відомств. Політика держави не була стабільною. Співвідношення сил у Верховній Раді змінювалося. Це мало вплив буквально на всі проекти: від вели­ких —у галузі машинобудування і нафтопереробки, до дрібних —в агропереробці й торгівлі. Дії структур влади завжди загрожують підприєм­цям збитками. Останнім часом широкого застосування набула теорія раціональних очікувань, яка дає нам змогу відповісти на питання, як. підприємцеві враховувати в своїй діяльності можливі дії державних органів у галузі оподаткування, фінансової політики, регулювання і т. п.

Аналіз правових факторів у рамках інституційного аналізу відіграє важливу роль. Знання правового середовища і вміння до нього при­стосуватися дає змогу уникнути зайвих витрат. Розробник проекту повинен завжди стежити за змінами правового середовища і навіть уміти прогнозувати ці зміни. Основними компонентами правового інвестиційного середовища є режим інвестування, податкове оточен­ня, валютний режим та режим зовнішньої торгівлі. Правове середо­вище в Україні досить мінливе і потребує спеціального вивчення пе­ред розробкою проекту.

Економічні фактори. Число інституційних проблем різко зростає, якщо політика уряду серйозно змінює економічні умови здійснення проекту. Необгрунтований курс обміну валют (або торговельної пол­ітики) може не тільки вплинути на фінансові доходи, а й здатен спри­чинитися до неефективного відволікання сил, скажімо, на подолання бюрократичних перепон в експортно-імпортних операціях. Держав­на політика цін або податкова політика при неправильному тлума­ченні ринкових сигналів може ввести менеджерів в оману.

Особливо наочним є вплив державної цінової та бюджетної полі­тики на економічну й фінансову діяльність у рамках проекту.

Економічне середовище проекту характеризується такими основними компонентами:

• структура внутрішнього валового продукту;

• рівень інфляції;

• бюджетний дефіцит;

• вартість кредитів.

Внутрішній валовий продукт (ВВП) відображає ринкову цінність усіх кінцевих благ, вироблених у країні протягом року. Статистика ВВП, згідно з системою національних рахунків, ведеться в Україні з 1990 р. Аналіз структури ВВП дає змогу зробити висновок про макроекономічний клімат країни та загальні інвестиційні потреби.

Рівень інфляції залежить від кількох факторів: темпів приросту гро­шової маси, темпів зміни швидкості обігу грошової маси і темпів зміни обсягів виробництва. Рівні інфляції визначаються експертним шляхом у рамках макроекономічного аналізу. Розрахунки рівнів інфляції є не­одмінною умовою аналізу економічного середовища проекту.

Бюджетний дефіцит є фактором зростання грошової маси в обігу. Нормальним вважається рівень дефіциту консолідованого державно­го бюджету, який не перевищує 4% від, ВВП. Якщо планується більший дефіцит, це неминуче спричиниться до грошової емісії та інфляції.

Вартість кредитів та умови надання позик аналізуються, щоб обрати кредитну політику фірми. Вони характеризуються такими показниками:

• процент річних за короткостроковими кредитами на термін до 12 місяців у гривнях і 115 доларах (українських та іноземних банків);

• процент річних за довгостроковими кредитами на термін понад 12 місяців у гривнях і 115 доларах (українських та іноземних банків).

Важливим показником середовища є облікова ставка (ставка ре­фінансування) Національного банку. Вона характеризує вартість кре­дитів Нацбанку комерційним банкам. Зниження або підвищення став­ки рефінансування впливає на вартість кредитів комерційних банків.