Моніторинг реалізації інвестиційних проектів

 

У період освоєння інвестицій (реалізації інвестиційного проекту) кон'юнктура інвестиційного ринку піддається істотним, іноді знач­ним, коливанням. Здійснення інвестиційного проекту займає три­валі періоди часу — від ідеї до випуску продукції і досягнення проектної потужності. У цей період усі суб'єкти інвестиційної діяльності, що виконують свої функціональні обов'язки за проектом, мають здійснювати постійне спостереження, контроль і нагляд за процесом реалізації проекту, оцінювати поточні результати (відхилення) і вносити корективи у бізнес-план, проект організації будівництва, проект провадження робіт, план фінансування, календарний план, сітковий графік і інші документи, що фіксують і регулюють освоєння інвестицій. Механізм проведення такого постійного нагляду і кон­тролю за процесом освоєння інвестицій прийнято називати моніто­рингом інвестиційних проектів.

Загальний моніторинг проекту здійснює інвестор (замовник) або від його особи дирекція споруджуваного підприємства. Такий мон­іторинг за договором з інвестором може здійснювати фірма-девелопер або генеральний підрядчик відповідно до договору про кон­сорціум.

Маркетинговий моніторинг проводиться з метою забезпечення своєчасних постачань на будівництво матеріально-технічних ре­сурсів, і його здійснюють ті учасники, на яких в контрактах покладе­но обов'язки з матеріально-технічного забезпечення будівництва.

фінансовий моніторинг проводиться інвестором, замовником, фірмою-девелопером з його доручення, а також іншими фінансово-кредитними установами, учасниками проекту. На першому етапі ос­воєння інвестицій (проектування і будівництво) фінансовий моніто­ринг проводиться за такими показниками:

1) загальний обсяг інвестицій за проектом, у т. ч.:

— витрати на земельну дільницю;

— витрати на проектно-дослідницькі роботи;

— вартість будівельно-монтажних робіт;

— контрактна вартість обладнання, інструмента, інвентаря;

— інші витрати;

2) джерела фінансування проекту;

3) власний капітал (акціонерний та інші залучені кошти);

4) позикові кошти (кредити банку, облігації та інші боргові зобов'я­зання, лізинг і інші позикові кошти);

5) мобілізація внутрішніх ресурсів.

В умовах України оцінка виконання річної програми може проводитися щомісячно відповідно до прийнятого порядку розрахунків за виконані будівельно-монтажні роботи. Постійному спостереженню (наглядові) піддаються зроблені витрати на відчуження землі під забудову (оренда або покупка земельної ділянки, витрати на проектно-дослідницькі роботи, оплата будівельно-монтажних робіт за договірними цінами, розрахунки за поставлене встановлене і Не встановлене устаткування, інші, що не збільшують вартості основ них фондів, витрати). Моніторинг виробляється в розрізі використання джерел фінансування: власних, притягнутих і позикових коштів. У процесі моніторингу виявляються відхилення від програми реалізації проекту, приймаються рішення про мобілізації внутрішніх фінансових ресурсів, додаткове залучення (позику) коштів або, у противному разі, інвестиційні менеджери обґрунто­вують альтернативне рішення про припинення або заморожуван­ня фінансування.

Технічний моніторинг, крім інвестора і його представників здійснює генпроектувальник, інші проектні організації-учасники розробки інвестиційного проекту. Технічний моніторинг проводить­ся у вигляді авторського нагляду з метою забезпечення відповідності об'ємно-планувальних і конструктивних рішень, прийнятих у буді­вельній і технологічній частинах проекту, вимогам ДБН, держстандартам, технічним умовам.

В період освоєння інвестицій і виконання будівельно-монтажних робіт інвестор зацікавлений у вдосконаленні проектних рішень, впро­вадженні нових прогресивних науково-технічних досягнень, ощад­ливому використанні всіх ресурсів і підвищенні ефективності інвес­тицій.

У більшості випадків збільшення кошторисної вартості при стабільній економіці відбувається через корінні зміни потужності підприємств і номенклатури продукції, в зв'язку з чим розробляють­ся практично нові проекти, які мають представлятися на узгодження і перезатвердження з наступним включенням в титульні списки но­вобудов.

Однак у ряді випадків збільшення кошторисної вартості в значній мірі викликається відсутністю діючого контролю інвестора за дотри­манням кошторисної вартості будівництва в процесі його здійснен­ня, низьким рівнем проектно-кошторисної документації, недостат­ністю виявлення причин помилок і прорахунків проектно-дослідниць­ких і науково-дослідних організацій.

У зв'язку з цим рішення про перезатвердження проектів прийма­ються тільки тоді, коли роботи, що викликали збільшення кошторис­ної вартості, вже виконані і кошторисний ліміт з будівництва вичер­паний або близький до цього.

Часто мають місце факти розробки робочої документації і будівництва за нею з відступом від затверджених основних рішень проектів без необхідного в цих випадках перезатвердження у встановленому порядку.

у порядку контролю робіт на діючих підприємствах інвестор визначає співвідношення в грошовому вираженні і відсотках між обсягами реальних інвестицій і обсягами будівельно-монтажних робіт. Дирекція підприємства, яке будується, як представник інвестора робить контрольні обмірювання обсягів виконаних будівельно-монтажних робіт, звіряє їх з даними локальних, об'єктних і зведених кошто­рисів, перевіряє платіжні документи, звіряючи їх дані з діючими кош­торисними цінами і нормами, встановленими урядом України коефі­цієнтами індексації витрат, діючою системою оподатковування і т. д. Зокрема, при аналізі оплачених і пред'явлених до оплати доку­ментів виявляються витрати і суми, необґрунтовано (зайво) сплачені іншим організаціям і підприємствам:

— що підлягають віднесенню за рахунок коштів основної діяль­ності підприємств (вартість експлуатаційних матеріалів, утримання апарату замовника на підприємствах, що реконструюються, вартість налагоджувальних робіт і ін.};

— на пайову участь будівництва в спорудженні загальних і відом­чих об'єктів, що не відносяться до даного будівництва;

— на накладні витрати або нові накопичення, заготовчо-складські витрати понад установлені ліміти;

— на будівництво об'єктів, які не є першочерговими;

— на позапланове будівництво;

— на НДР, що не мають відношення до конкретного будівництва. Допущене підрядчиком подорожчання будівництва, як правило,

веде до відступу від норм тривалості будівництва, нормативів заділу і термінів введення об'єкта в експлуатацію.

Діючі в цьому розділі СНіПи, нормативи в даний час носять реко­мендаційний характер. Однак відображені в титульних списках і уз­годжені з усіма учасниками терміни виконання робіт є основою для визначення розрахункових показників виконання програми робіт при й моніторингу.

Інвестор, або за його доручення аудиторська фірма, визначає гро­шові і натуральні втрати від затримки понад передбачені в догово­рах і календарних планах терміни виконання робіт (освоєння про­ектної потужності), введення і освоєння повної потужності підприємства з одночасним виявленням причин цієї затримки. Ці втрати являють собою упущену вигоду від експлуатації і випуску підприємством продукції в періоді, протягом якого було заморожено інвестиції, а також додаткові витрати, пов’язані з подорожчанням і збільшенням тривалості будівництва.

Після введення об'єкта або його черги (пускового комплексу) в експлуатацію з боку інвестора має проводитися тільки фінансовий моніторинг. На цьому етапі освоєння інвестицій підприємство починає виробляти продукцію, від реалізації якої утвориться грошовий потік у вигляді коштів, що повертаються інвесторові, які він починає використовувати на відшкодування власних витрат, на погашення заборгованості кредиторам, а також на виплату дивідендів за залученим капіталом.

На цьому етапі моніторинг інвестиційного проекту проводиться за такими показниками:

1) загальний обсяг інвестицій за проектом;

2) джерела фінансування;

3) введено в експлуатацію виробничих фондів;

4) грошові потоки;

5) мобілізація внутрішніх ресурсів;

6) обгрунтування інших джерел фінансування;

7) внутрішня динамічна норма ефективності інвестицій;

8) термін окупності введених в експлуатацію фондів за динаміч­ною нормою ефективності інвестицій.

Постійному нагляду підлягає готова програма завершення (про­довження) інвестиційного процесу, відслідковуються місячні плани і фактичні обсяги інвестицій, будівельно-монтажних робіт, витратна устаткування. Аналізується рівень використання власного капіталу, залучених і позикових коштів, виявляються відхилення, обґрунто­вується необхідність мобілізації внутрішніх ресурсів і залучення (ви­користання) інших джерел фінансування.

За введеними в експлуатацію виробничими фондами і реалізацією отриманої від них продукції розраховуються грошові потоки, виробляється їх розподіл за джерелами капіталу, що підлягає відшкодуванню: на виплату дивідендів, покриття боргових зобов'язань, відшко­дування власного капіталу.