Концепція життєвого циклу проекту

 

Життєвий цикл проекту (або проектний цикл) — це проміжок час) між моментом появи проекту і моментом його ліквідації. Проектний цикл є вихідним поняттям для рішення проблеми фінансування робіт з проекту, прийняття відповідних рішень. Відповідно до сформовано практики, стани, через які проходить проект, називаються фазами (етапами, стадіями). У самому загальному виді проектний цикл поділяється на три фази:

1) передінвестиційна;

2) інвестиційна;

3) експлуатаційна.

У рамках кожної фази можна виділити ряд етапів.

Наприклад передінвестиційна фаза може бути розділена на етапи:

- розробка концепції проекту;

- оцінка життєздатності проекту;

- планування проекту; розробка технічних вимог;

- вибір і оформлення земельної ділянки;

- ескізне проектування.

Інвестиційна фаза може мати такі етапи:

- детальне (робоче) проектування;

- організація торгів і укладання контрактів;

- організація закупівель і постачань;

- будівельно-монтажні роботи;

- завершення робіт (пусконалагоджувальні роботи, здача об'єкта).

 

Чіткого (раз і назавжди визначеного) розподілу фаз на етапи бути не може. По-перше, існує специфіка окремих країн і секторів економіки, у яких реалізується інвестиційний проект. По-друге, є досить широке коло учасників реалізації інвестиційного проекту (спонсори, проектна компанія, підрядчики, кредитори, інвестори, оператори і т. д.), і кожен учасник може дивитися на проектний цикл «своїми очима», мати особ­ливе представлення про фази, етапи, стадії проектного циклу. Зокре­ма, слід зазначити такі найважливіші відмінності у підходах до проект­ного циклу кредитора (комерційного банку) і позичальника (компанії, що безпосередньо веде роботи з проекту).

1. Для позичальника проектний цикл має більш широкі часові рам­ки; саме в нього, як правило, зароджується концепція проекту (поча­ток проектного циклу); і саме він в основному доводить інвестицій­ний об'єкт до ліквідації (демонтаж, продаж, корінна реконструкція — кінець проектного циклу).

Для кредитора проектний цикл по суті починається з моменту одер­жання від майбутнього позичальника заявки на фінансування проек­ту, а закінчується моментом, коли позичальник виконує усі свої платіжні зобов'язання з кредиту і кредитний договір припиняє свою дію.

2. У рамках окремих фаз проектного циклу позичальник і креди­тор виділяють для себе різні етапи. Для кредиторів найбільш важли­вими є етапи: відбору і оцінки проекту; переговорів і ухвалення рішен­ня про фінансування проекту; контролю за реалізацією проекту.

Третій етап охоплює відразу інвестиційну й експлуатаційну фази проектного циклу. Досить важливо, щоб кредитор мав чітке уявлення проектний цикл позичальника, а позичальник — кредитора, щоб припускатися збоїв у просуванні проекту і діяти максимально скоординировано. Банку необхідно доскональне знання проектного цик­лу позичальника для того, щоб:

- максимально повно врахувати усі витрати і доходи, пов'язані з реалізацією проекту (у кожній фазі і за кожним етапом):

- уявляти всі ризики, пов'язані з реалізацією проекту (знов-таки в кожній фазі і аа кожним етапом);

- розробити свій графік контролю за реалізацією проекту (з означен­ням часових крапок, що відокремлюють різні фази і етапи один від одного).

Слід зазначити, що членування власного проектного циклу банку на три етапи є загальним і універсальним. У деяких банках можуть бути додаткові етапи, наприклад, у банках, що спеціалізуються на фінансуванні інвестиційних проектів і працюють за схемами проект­ного фінансування. Так, проектний цикл Міжнародного банку рекон­струкції і розвитку містить у собі шість основних етапів:

1) відбір проектів;

2) підготовка проектів;

3) оцінка проектів;

4) ведення переговорів і затвердження проекту;

5) реалізація проекту і контроль за її ходом;

6) оцінка результатів реалізації проекту.

У банках, що спеціалізуються на фінансуванні інвестиційних про­ектів, звичайно розробляються внутрішні інструкції, що чітко регламен­тують проектний цикл банку, визначають списки і формати необхідних внутрішніх і зовнішніх документів, посадові обов'язки співробітників.

Відбір проектів і їх оцінка.Банки, що спеціалізуються на фінансу­ванні інвестиційних проектів (ІП), звичайно мають справу зі стійким потоком заявок і проектних пропозицій від компаній-спонсорів про­ектів. Такі банки звичайно створюють системи добору і сортування заявок на основі цілого ряду формальних і неформальних критеріїв.

Первісна «фільтрація» заявок здійснюється на основі таких формаль­них ознак, як галузева приналежність проекту, розміри запитуваного кре­диту і загальна сума інвестицій у проект, ступінь пропрацьованності про­екту (наявність техніко-економічного обґрунтування, бізнес-плану, тех­нічної документації та ін.), наявність гарантій або інших способів забезпе­чення платіжних зобов'язань позичальника з кредиту, тип інвестиційного проекту (нове будівництво, реконструкція існуючих потужностей, розши­рення виробництва тощо) і деякі інші. Усі ці формальні ознаки (критерії) мають бути сформульовані внутрішнім керівництвом банку.

До розряду неформальних критеріїв належать: комерційна життє­здатність проекту, фінансовий і загальноекономічний стани позичаль­ника, технічні, фінансові, екологічні та інші ризики реалізації проекту професійна здатність позичальника здійснювати реалізацію проекту, державна підтримка проекту та ін. «Фільтрація» і добір заявок і про­ектних пропозицій на основі неформальних критеріїв вимагає знань і досвіду, і ця функція покладається звичайно на професіоналів,що представляють різні галузі знання.

У західних банках операція з «фільтрації» і попереднього відбору проектних пропозицій зветься «скринінг»— «просвічу-заявок, або експрес-аналіз. Іноді під скринінгом розуміється експрес-аналіз заявок на основі формальних критеріїв, а аналіз основі неформальних критеріїв зветься «попередній огляд». 3 Найбільш відповідальний етап проектного циклу банку — оцінка інвестиційного проекту.

Об'єктом Інвестиційного проектує документація, що належить до інвестиційного проектування:

- техніко-економічне обґрунтування інвестицій у проекті або бізнес-план;

- фінансова звітність підприємства-заявника;

- звіти фінансового аудиту;

- установчі документи підприємства-заявника;

- допоміжні (стосовно ТЕО) дослідження (звіти про до розвідку корисних копалин; оцінка впливу проекту на навколишнє середови­ще; звіти технічних, енергетичних і екологічних аудитів; поглиблені маркетингові дослідження та ін.) ;

- контракти або проекти контрактів (на постачання машин і устатку­вання, підрядні роботи постачання майбутнього проектного продукту та ін.);

- дозволи, ліцензії і узгодження державних органів (на надрокористування, викиди у навколишнє середовище, землевідводи та ін.);

- інші документи і матеріали.

Цілями оцінки інвестиційного проекту є:

- перевірка вихідних посилок і даних, закладених у техніко-еко­номічне обґрунтування інвестицій (і/або у бізнес-план) ;

- перевірка на основі власних аналізу і розрахунків кінцевих ви­сновків і кількісних показників, що характеризують життєздатність проекту (чиста приведена вартість, внутрішня рентабельність ін­вестицій, строк окупності, індекс прибутковості та ін.);

- формулювання рекомендацій і умов заявнику; формулювання рекомендацій кредитному комітету (раді директорів) банку з питання про надання кредиту для фінансування ІП; визначення рамкових фінансових умов для ведення переговорів надання кредиту (процентна ставка, терміни використання кредиту, пільговий період, спосіб погашення та ін.).

Оцінка ІП оформляється у виді оцінної доповіді з проекту (структура може досить варіювати в різних банках), однак типовими розділами доповіді є:

o резюме;

o оцінка фінансового і економічного стану підприємства-позичальника;

o загальний опис ІП;

o технічна й екологічна оцінки ІП;

o оцінка організаційного плану робіт і керування ІП;

o оцінка комерційної (а іноді також економічної, соціальної, бюд­жетної) ефективності ІП;

o оцінка основних ризиків за ІП;

o план фінансування ІП;

o рекомендації і висновки.

За представленою керівництву банку оцінною доповіддю прий­мається рішення щодо доцільності ведення переговорів і рамкових умов кредитної угоди.

Переговори і затвердження проекту. Переговори банку з пози­чальником ведуться насамперед за кредитною згодою. У цій угоді (або угодах), крім всіх інших питань, властивих будь-якій кредитній угоді, розглядаються такі:

- звітність позичальника про хід реалізації ІП;

- способи реалізації ІП (закупівлі товарів, послуг і робіт на основі конкурсного відбору постачальників (консультантів) підрядчиків; закупівлі на основі прямого контрактанта; проведення робіт госпо­дарським способом);

- графік ведення робіт і заходів щодо ІП;

- графік витрати засобів на реалізацію ІП і категорії витрат, фінан­сованих за рахунок кредиту банку;

- можливість кредитора втручатися в керування ІП у випадку відхилення від графіків ведення робіт, погіршення фінансового ста­новища позичальника, порушення графіка погашення заборгованості за кредитом та ін.

Принципове рішення про фінансування проекту керівництво бан­ку звичайно приймає на стадії парафування кредитної угоди, після чого вона підписується.

Деякі домовленості між кредитором і позичальником (як правило, з технічних питань) можуть бути зафіксовані в протоколі ведення пе­реговорів.

Набрання чинності кредитної угоди відбувається не тільки після виконання позичальником необхідних від нього умов, але і повідомлення банку про те, що угода вступає в силу: з цього моменту починається інвестиційна фаза проектного циклу.