Бухгалтерський облік вексельного обігу

Постановою Верховної Ради від 17.07.92 р. "Про застосування векселя в господарському обороті України" введено вексельний обіг з використанням простого та переказного векселя.

Вексель - це зобов'язання платника здійснити оплату товарів, робіт, послуг в визначений термін та в відповідній сумі конкретному постачальнику.

В векселі вказується: кредитор (векселетримач) і той, хто запозичує кошти (векселедавець), сума боргу, місце та час платежу.

В обігу використовується два види векселів - простий та переказний. Простий вексель виписується тим, хто запозичує кошти. Вексель знаходиться у кредитора.

Переказний вексель (тратта) - вимога кредитора до боржника сплатити відповідну суму третій особі (ремітенту). Тратта зберігається у ремітента і в обов'язковому порядку повинна бути акцептована тим, хто запозичив кошти, тобто на відповідній сторінці векселя повинний бути підпис, відбиток печатки та гарантія оплати (оваль).

Оформлюється оваль спеціальним підписом юридичної або фізичної особи. При цьому особа, яка оформила оваль, несе відповідальність по оплаті векселя.

Порядок бухгалтерського обліку вексельного обігу такий:

1. Витрати пов'язані з придбанням бланків векселів, відносяться на загально­господарські витрати.

2. Заборгованість по розрахунках з покупцями, замовниками та іншими кредиторами - дебіторами, забезпечена одержаними векселями облікується на активному рахунку 34 "Короткострокові векселі одержані". Аналітичний облік по рахунку 34 ведеться по кожному одержаному векселю. Підприємства, які виручку від реалізації продукції (робіт, послуг) визначають в сумі, яка в вигляді платежу за відвантажену продукцію зараховується на рахунок в установах банків, облік одержаних векселів до їх оплати ведуть на забалансовому рахунку 06 "Гарантії та забезпечення отримані" (наказ МФУ № 13 від 23.01.96 p.). Якщо векселетримач реалізацію продукції (робіт, послуг) відображує в обліку за пред'явленням розрахункових документів покупцем (замовником), то при одержанні векселів на суми реалізованих товарів (робіт, послуг) дебетується рахунок 34 "Короткострокові векселі одержані" і кредитується рахунок 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками". Таким чином, в обліку відображуються операції, пов'язані з одержанням векселів в забезпечення інших видів заборгованості. Суми, що облікуються на рахунку 34 списуються по мірі погашення заборгованості, забезпеченої векселями, в кореспонденції з рахунками обліку грошових коштів (Дт 31, Кт 34).

3. Заборгованість по розрахунках з постачальниками, іншими кредиторами, яка забезпечена виданими векселями, облікується підприємством на рахунку 62
"Короткострокові векселі видані". Аналітичний облік векселетримач веде по,
кожному виданому векселю. На суму виданих векселів в оплату вартості товарів
(робіт, послуг) складається запис: Дт 63, 611 Кт 62

Суму витрат в вигляді договірних відсотків за відстрочку платежу векселетримач відображає по кредиту рахунка 62 та дебету рахунку 94 - якщо векселями здійснено розрахунки за ТМЦ, послуги для забезпечення поточної виробничої діяльності, або рахунків 15, 443 - якщо векселями здійснено розрахунки за основні засоби, будівельно-монтажні роботи та інші, витрати яких не відносяться до собівартості продукції (робіт, послуг).

Погашення заборгованості, забезпеченої виданими векселями, відображається по дебету рахунку 62 "Векселі видані" і кредиту рахунків обліку грошових коштів 31.

Якщо виданий вексель передається на користь векселедавця або платника в оплату за відвантажену продукцію (виконані роботи, послуги), то в бухгалтерському обліку заборгованість по векселям списується в кореспонденції з рахунками 90, 36, 371,377.

4. Кредити, одержані векселетримачем в комерційних банках під заклад векселя, облікуються в загальноприйнятому порядку.

5. При здійсненні дисконтних операцій (продаж векселя векселетримачем банку) складаються записи:

Дт 311 - на суму, одержану від продажу векселя;

Дт 94 - на суму облікового відсотку (дисконту);

Кт 34 - на загальну суму.

Операції з придбанням векселів відображуються на рахунках в слідуючий кореспонденції:

Дт 14 "Фінансові вкладення"

Кт 311 "Розрахунковий рахунок"

Продаж таких векселів як цінних паперів відображується в зворотному порядку з включенням різниці між вартістю продажу і вартістю придбання векселів до складу фінансових результатів. (Наказ МФУ № 65 від 26.07.94 p.).

6. Одержані векселі зберігаються підприємством самостійно або подаються на зберігання до банку.

7. Суми заборгованості по рахунках з покупцями, замовниками та іншими дебіторами по відвантаженій продукції, виконаним роботам, наданим послугам, які забезпечені одержаними векселями та суми заборгованості, на які підприємством видано векселі, показано в відповідних статтях активу та пасиву балансу підприємства.

Підприємства за домовленістю з банком можуть передавати останньому векселі для подальшої роботи. Банк здійснює з векселями наступні операції:

1. Приймає на інкасо.

2. Веде облік векселів.

3. Видає позику під забезпечення векселів.

Прийнявши вексель, банк несе відповідальність за пред'явлення векселя платнику і за виконання цих функцій має право на комісійну винагороду.

Векселетримач має право передати банку вексель і одержати відповідну суму по векселю за (-) облікового проценту (дисконту).

Передаточний підпис на векселі, який підтверджує перехід права до 3-ої особи називається індосаментом. Особа, яка здійснює індосамент- індосант.

Якщо дисконтований вексель знаходиться в банку, але облікується на підприємстві, то векселетримач одержує вексельну суму за мінусом облікового проценту (дисконту), що знаходить відображення в обліку

Дт 31 - на суму по векселю за (-) дисконту

Дт 94 - на суму дисконта

Кт 60 - на суму кредиту виданого банком за векселем

Такі записи мають місце тоді, коли банком надається позика під заклад векселя.