Облік операцій на поточних рахунках в іноземній валюті

Підприємства, що здійснюють зовнішню економічну діяльність, відкривають валютні рахунки в комерційних банках.

Рахунки відкриваються на підставі документів:

1. Оригінал або нотаріально завірений примірник засновницького документу.

2. Свідоцтво або розпорядження уповноваженого органу державної влади про реєстрацію підприємства.

3. Свідоцтво регіонального управління статистики.

4. Примірник (нотаріально завірений) про реєстрацію в Міністерстві зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України.

5. Примірник інвестиційного свідоцтва МФУ для спільних підприємств з іноземними інвестиціями.

6. Індивідуальна ліцензія НБУ на ведення торгівлі товарами з оплатою в іноземній валюті.

7. Договір про відкриття банківського рахунку.

8. Дві картки зі зразками підписів осіб-розпорядників кредитів.

Записи на валютному рахунку здійснюються на підставі банківських виписок та розрахункових платіжних документів. Для відображення операцій на валютних рахунках здійснюється перерахунок валюти за курсом НБУ, діючий на дату виписки розрахункових документів.

Перелік дат, на які здійснюється перерахунок операцій в іноземній валюті

№ п/п Зміст операції в іноземній валюті Дата, яка вважається датою здійснення господарської операції і датою, на яку здійснюється перерахунок
    Реалізація продукції, товарів (робіт, послуг) та інших цінностей за іноземну валюту Дата митного оформлення продукції, товарів та інших цінностей, що експортуються
  а) при визначенні виручки від реалізації за продажною вартістю відвантаженої продукції і товарів, виконаних робіт і послуг (метод нарахування) Підпункт б) виключено (згідно з наказом Мінфіну № 268 від 05.12.97 в.) Дата підписання документів про фактичне виконання робіт і послуг
Імпорт сировини, матеріалів, обладнання, товарів, робіт, послуг та інших цінностей Дата митного оформлення сировини.
матеріалів, обладнання та інших цінностей, які імпортуються. Дата підписання документів про фактичне виконання робіт і послуг.
Банківські операції на валютних рахунках Дата зарахування або списування валютних коштів по виписці установ банків
Касові операції з іноземною валютою Дата оприбуткування або видачі іноземної валюти за касовими ордерами, квитанціями обмінних пунктів
Погашення заборгованості в іноземній валюті, виданої працівникам підприємства під звіт для здійснення передбачених витрат Дата затвердження авансового звіту працівника
Формування розміру Статутного капіталу за участю іноземних інвесторів За курсом, зафіксованим в установчому договорі, але не вище курсу Національного банку України на дату його підписання
Утворення заборгованості іноземних інвесторів, які є засновниками підприємства, по внесках до Статутного капіталу Дата підписання установчого договору
Складання бухгалтерської звітності За останнім курсом котирування у звітному періоді

Курсові різниці за операціями в інвалюті, тобто різниці між оцінкою валютних активів і пасивів на дату складання бухгалтерського звіту за попередній звітний період і на дату фактичного здійснення операцій, або на дату складання бухгалтерського звіту за звітний період по курсу НБУ, відображуються в складі фінансових результатів від іншої операційної діяльності.

Приклад. На валютному рахунку на початок кварталу залишок валютних коштів складає 3500S США за курсом НБУ - 8,20 грн. за 1$, тобто 28700 (3500 х 8,20). На кінець кварталу курс НБУ - 8,40 грн. за 1$. Залишок в гривнях на кінець кварталу – 29 400 грн. Курсова різниця (позитивна) - 700 грн. (29400-28700 ).

Бухгалтерський запис: Дт 312 Кт 714

Бухгалтерський облік іноземної валюти, що знаходиться в установах банків ведеться на субрахунку 312 "Поточні рахунки в іноземній валюті" і на субрахунку 314 "Інші рахунки в банку в іноземній валюті".

Бухгалтерський облік готівки в іноземній валюті ведеться на субрахунку 302 "Каса в іноземній валюті".

Доходи і витрати в іноземній валюті за якими формується результат від здійснення фінансово-господарської діяльності за межами України визначається у грошовій одиниці України за курсом НБУ на дату здійснення відповідної операції в іноземній валюті або середній величині курсів. Середня величина курсів є результатом ділення добутку величин курсів НБУ і кількості днів їх у дії у звітному періоді на кількість календарних днів у звітному періоді.

 

Бухгалтерський облік курсових різниць

Курсові різниці визначаються за сумами й операціями в іноземній валюті, обліковуваними на рахунках №№ 302, 312, 314, 33, 35, 342, 63, 371, 36, 374, 622, 372, 377, 67, 602, 50 і відображуються в обліку і звітності у тому ж періоді, до якого належить дата розрахунку, або за який складається бухгалтерська звітність.

Згідно з п. 153.1.3 ст. 153 ПКУ визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку.При цьому прибуток (додатне значення курсових різниць) ураховується у складі доходів платника податку, а збиток (від'ємне значення курсових різниць) ураховується у складі витрат платника податку.

 

В наведеній нижче таблиці приведена кореспонденція рахунків з обліку курсових різниць за новим Планом рахунків бухгалтерського обліку.

 

Кореспонденція рахунків з обліку курсових різниць

 

№ п/п Назва операції Кореспонденція рахунків
        Дебет Кредит
1. На суму гривень, перераховану для купівлі валюти (за ринковим курсом валюти, який дорівнює балансовій вартості іноземної валюти)
2. На суму утриманих банком комісійних Одночасно 23, 92, 93,94
3. На суму іноземної валюти, що надійшла (перерахована у гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом НБУ, що діяв на останній робочий день звітного періоду)
4. У випадку збільшення курсу НБУ
5.   У випадку зменшення курсу НБУ
6. На суму перерахованої валюти постачальникові
7. На суму курсової різниці
8. На суму митної вартості товару (за курсом НБУ на дату проходження ВМД)
9. На суму митних зборів, мита Одночасно
12. На суму сплаченого ПДВ за імпортованими товарами
13. На суму курсової різниці у разі збільшення курсу
14. На суму курсової різниці у разі зменшення курсу

 

На суму курсових різниць складаються записи:

1) Дт 945 Кт 312 - на суму негативної курсової різниці з відображенням в складі витрат у податковому обліку.

2) Дт 312 Кт 714 - на суму позитивної курсової різниці з відображенням у складі доходів у податковому обліку.

 

В таблиці розглянуті приклади відображення в обліку операцій з іноземною валютою.

 

 

  № п/п   Дата   Зміст операції Кореспонденція рахунків Сума, грн
Дебет Кредит
1. Надання послуг нерезиденту
1.1 5.03.2012 (дата акту) Виконано послуги нерезеденту 20000$ (курс НБУ 8,1 грн).
1.2 31.03.2012 (дата балансу) Оскільки оплату не проведенонараховуються курсові різниці (курс НБУ-8,0)
1.3 4.04.2012 Отримано оплату від нерезидента (курс НБУ 8,3 грн).
1.4 4.04.2012 Відображено курсові різниці
2. Підприємство продає валюту. Курс НБУ на дату продажу 7,9 грн. Курс на біржі : А) 8,0 грн. (перший варіант) Б) 7,7 грн. (другий варіант)
2.1 Перерахування валютних коштів для продажу на кореспондентський рахунок уповноваженого банку на дату здійснення операції ( 7,9х100$=790 грн.)
2.2 Зарахована на поточний рахунок сума від продажу іноземної валюти: А) За курсом НБУ -8,0 грн. Б) За курсом НБУ -7,7 грн            
  А) Дохід від продажу інвалюти Б) Витрати від продажу інвалюти