Облік розрахунків з бюджетом по сплаті податку на додану вартість

Податок на додану вартість (ПДВ) є частиною новоствореної вартості і сплачується до Державного бюджету на кожному етапі виробництва товарів, виконання робіт, надання послуг. Подана вартість - це прибуток, заробітна плата з нарахуваннями на неї та інші витрати, пов'язані з власне виробничим процесом.

Основним нормативним документом, що регулює механізм розрахунку і сплати ПДВ, є "Інструкція з бухгалтерського обліку податку на додану вартість", затверджена Наказом МФУ № 141 від 01.07.1997 р. зі змінами та доповненнями. За змістом основних положень Інструкція відповідає вимогам Закону України від 03 04.1997 р. № 168/97-ВР зі змінами і доповненнями від 26.09.1997 р.

Відповідно до Закону, платником податку на додану вартість є особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка ввозить (пересилає) товари на митну територію України або отримує від нерезидента роботи (послуги) для їх використання або споживання на митній території України.

Закон визначає об'єкт, базу та ставки оподаткування, порядок розрахунку та сплати податку, розкриває значення термінів:

Ø податковий період - період, за який платник податку зобов'язаний здійснити розрахунок податку і сплатити його в бюджет;

Ø податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду. Він включає суму ПДВ, сплаченого платником по придбанні товарів, вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва;

Ø податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержаного (нарахованого) платником податку в звітному періоді;

Ø бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню з бюджету.

Об'єктом оподаткування є операції з продажу товарів (робіт, послуг).

ПДВ не включається до ціни реалізації, а встановлюється понад ціну реалізації.

Ставки ПДВ:

20 % — основна ставка;

0 % — при експорті товарів.

Від ПДВ звільнено (п. 5 Закону про ПДВ) операції продажу деяких лікарських засобів, продуктів дитячого харчування, надання послуг з освіти, з перевезення пасажирів міським та приміським пасажирським транспортом та ін.

Ставка 0 % і звільнення від ПДВ розрізняються тим, що при ставці 0 % підприємство має право на податковий кредит, а в разі звільнення від ПДВ податок, сплачений постачальникам, включається до первинної вартості придбаних запасів.

Законом встановлено єдиний порядок обкладання податком на додану вартість операцій з продажу товарів та відшкодування податку з державного бюджету як для виробників товарів, так і для підприємств торгівлі. Суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли у зв'язку з будь-яким продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду. У разі, коли за результатами звітного періоду вказана сума податку має від'ємне значення (суми податку на додану вартість, що сплачені (нараховані) за придбані товари, перевищують суми податку, що отримані від покупців), то така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного за звітним періодом.

Датою виникнення податкових зобов'язань з продажу товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

- або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, а в разі продажу товарів (робіт, послуг) за готівкові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів в установі банку, що обслуговує платника податку;

-або дата відвантаження товарів, а для робіт ( послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку (пп. 7.3.1).

Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:

-або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунка (товарного чека - в разі розрахунків з використанням кредитних, дебетових карток або комерційних чеків);

- або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг) (пп. 7.5.1).

База оподаткування визначається, виходячи з конкретної вартості товарів (робіт, послуг) з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших податків, зборів, платежів, за винятком податку на додану вартість, віднесених до ціни товарів (робіт, послуг) згідно з діючим податковим законодавством. Відшкодування ПДВ базується на податковому обліку, який потребує ведення значної кількості облікових реєстрів (книги обліку продажу та купівлі товарів (робіт, послуг)).

 

Облік розрахунків з бюджетом по сплаті податку на додану вартість ведуть на субрахунках рахунку 64 "Розрахунки за податками і платежами":

641 - "Розрахунки за податками"

643 - "Податкові зобов'язання"

644 - "Податковий кредит"

На субрахунку 643 ведеться облік суми ПДВ, визначеної виходячи з суми одержаних авансів за готову продукцію, товари, інші матеріальні цінності та нематеріальні активи, роботи, послуги, які підлягають відвантаженню (виконанню).

На субрахунку 644 "Податковий кредит" ведеться облік суми ПДВ, на яку підприємство придбало право зменшити податкове зобов'язання.

Порядок розрахунку ПДВ

При реалізації товару сума ПДВ, яку повинен сплатити покупець, має становити 20 % від встановленої ціни реалізації, наприклад:

ціна 5000 + (20 % ПДВ) 1000 = 6000 грн.;

350 + (20 % ПДВ) 70 = 420 грн.

При купівлі в магазині товару, для того щоб визначити, скільки в сплаченій сумі становить ПДВ, необхідно вирахувати від цієї суми шосту частину:

1/6 частина від 6000 грн. — 1000 грн. (6000 : 6); 1/6 від 420 грн. — 70 грн. (420 : 6).

У практиці сума ПДВ обов'язково виділяється окремим рядком у платіжних документах (платіжних дорученнях, платіжних вимогах-дорученнях).

Бухгалтерські проведення з відображення ПДВ залежать від того, яка подія відбулася першою — отримання (відвантаження) запасів або перерахування (надходження) коштів. Щоб зрозуміти сутність відображення в обліку ПДВ, розглянемо спочатку ситуацію, коли першою подією є надходження (відвантаження) запасів.

Надходження

1) Оприбутковано запаси:

Д-т 20, 22, 28 К-т 631 - 1000 грн.

2)Відображено податковий кредит з ПДВ: