Особливості формування та обліку статутного капіталу на підприємствах різних форм власності

На державному підприємстві розміри статутного капіталу визначає держава (міністерство, відомство) у період заснування підприємства і наділення його основними та оборотними засобами.

У процесі діяльності статутний фонд державних підприємств постійно змінюється під впливом тих чи інших господарських операцій.

Статутний капітал господарських товариств - це сумарний внесок вкладів у майно (у грошовому виразі) засновниками товариства при його створенні. Розмір статутного капіталу визначається установчими документами і фіксується в статуті підприємства, але його розмір не може бути меншим за встановлену законодавством суму.

Наприклад, для товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) - не менше 100 мінімальних заробітних плат, для акціонерного товариства (загальна номінальна вартість випущених акцій) - не менше суми, до дорівнює 1250 мінімальних заробітних плат.

Згідно із Законом України "Про господарські товариства", до моменту реєстрації підприємства кожен з учасників зобов'язаний внести не менше 30% зазначеного в засновницьких документах вкладу. Цей вклад повинен бути підтверджений документом, виданим банківською установою.

Ці та інші положення, щодо формування статутного капіталу господарських товариств, зазначені Законом України від 19.09.91 р. № 1576-ХІІ "Про господарські товариства" (зі змінами та доповненнями).

Для обліку та узагальнення інформації про стан та рух статутного капіталу підприємства призначено рахунок 40 "Статутний капітал": по кредиту рахунку 40 відображується збільшення статутного капіталу, по дебету - його зменшення (вилучення). Кредитове сальдо на цьому рахунку повинно відповідати розміру статутного капіталу, зафіксованому в установчих документах підприємства.

Первісною вартістю внесених в статутний капітал підприємства НМА, запасів, основних засобів визнається їх справедлива вартість (п.14 П(с)БО 8, п.П П(с)БО 9, п.10П(с)БО7).

Формування статутного капіталу відображається по дебету рахунка 46 "Неоплачений капітал" і кредиту рахунка 40 "Статутний капітал".

Фактичне надходження вкладів засновників статутний капітал відображується по кредиту рахунку 46 "Неоплачений капітал" і дебету рахунків:

10 "Основні засоби"

12 "НМА"

20 "Виробничі запаси"

28 "Товари"

30 "Каса"

311 "Поточний рахунок"

та інших рахунків, в залежності від складу активів, внесених в статутний капітал.

Аналітичний облік Статутного капіталу ведеться за видами капіталу, за кожним засновником (акціонером), а в акціонерних товариствах - також і за видами акцій.

Джерелами збільшення Статутного капіталу є:

- нерозподілений прибуток (Дт 442 Кт 40);

- індексація основних засобів (Дт 423 Кт 40);

- резервний капітал (Дт 43 Кт 40).

Зменшення Статутного капіталу відбувається за рахунок зменшення номінальної вартості акцій (Дт 40 Кт 67), та внаслідок анулювання акцій (Дт 40 Кт 451). Порядок відображення в бухгалтерському обліку операцій зі Статутним капіталом розглянемо на прикладі.

Формування статутного капіталу

 

№ п/п Зміст господарських операцій Сума (грн.) Кореспонденція рахунків
Дебет Кредит
Сформовано Статутний капітал підприємства або господарського товариства
Внесено засновником в статутний капітал:      
- грошовима коштами 30,31
- основними засобами
- НМА
- виробничими запасами
- товарами
Спрямовано в статутний капітал частка нерозподіленого прибутку
Примітка: В акціонерного торавиства на рахунку 40 облікуються випущені акції
  Збільшено статутний капітал внаслідок збільшення номінальної вартості акцій
Зменшено статутний капітал внаслідок зменшення номінальної вартості акцій
Компенсована акціонерам різниця вартості акцій внаслідок зменшення їх номінальної вартості 30, 31
Анульовані акції
Викуплені акції у акціонерів 30.31

 

Інформація про Статутний капітал розкривається в формах фінансової звітності:

- Ф № 1 "Баланс";

- Ф № 2 "Звіт про фінансові результати", де в розділі "Розрахунок показників прибутковості акцій" акціонерні товариства повинні розкривати інформацію про кількість простих акцій, які знаходяться в обігу на фондовому ринку;

- Ф № 4 "Звіт про власний капітал", де міститься інформація про розподіл прибутку між учасниками (власниками) підприємства (рядок 140), або спрямування прибутку в статутний капітал (рядок 180) та про зміни неоплаченого капіталу внаслідок збільшення або зменшення дебіторської заборгованості учасників за внесками в статутний капітал (рядки 190, 200).

Більш детальна інформація про акції розкривається в Примітках до фінансової звітност