Тема 2. Трудові ресурси

Поняття, класифікація і структура персоналу підприємства та інших

суб'єктів господарювання. Тлумачення економіч­них термінів: трудові

ресурси, кадри, персонал, трудовий потенціал. Категорії персоналу підприємств. (керівники, спеціалісти, службовці, робітники). Поділ персоналу за професіями, спеціальностями і ква­ліфікацією. Виокремлення і характеристика робітників за рівнем кваліфікації. Особливості структури персоналу підприємств та орга­нізацій різних типів, розмірів і форм власності. Тенденції динаміки структури персоналу в окремих галузях та сферах діяльності.

Визначення чисельності окремих категорій працівників Чинники, які мають враховуватися у процесі розрахунків необхідної чисельності персоналу фірми. Визначення чисельності працівників управління, спеціалістів і службовців для підприємств різних розмі­рів, форм власності та сфер діяльності. Розрахунки чисельності окремих категорій робітників виробничих підприємств. Обґрунтування раціональної структури персоналу підприємств різних типів та інфраструктурних організацій.

Сучасна система управління персоналом. Поняття та особливості системи управління персоналом підприємств та інших суб'єктів господарювання. Сучасні вимоги до ділових якостей різ­них категорій персоналу. Адаптована до ринкових умов господарювання система формування та набору різних категорій персоналу. Поняття і визначення ціннісно-орієнтаційної єдності «трудового колективу та привабливості праці. Методи оцінки і відбору працівників для підприємств та інших суб'єктів господарювання. Оцінка ділових якостей керівників і менеджерів. Форми та ефективність підготовки перенавчання і підвищення кваліфікації кадрів.

Зарубіжний досвід формування та ефективного викорис­тання трудового потенціалу фірми. Особливості систем управління персоналом у фірмах окремих зарубіжних країн. Усталений досвід формування і забезпечення ефективного використання кадрового потенціалу фірми. Участь держави у підготовці висококваліфікованих спеціалістів і керівників. Конкурсно-контрактна система, найму працівників фірми. Службова дотація кадрів. Сучасна система періодичного підвищення кваліфікації кадрів і постійного забезпечення умов для творчої та високопродуктивної праці.

Практична робота №1 «Розрахунок чисельності персоналу»

Продуктивність праці персоналу. Продуктивність праці як економічна категорія. Різноманітність підходів до визначення та можливі методи розрахунку продуктивності праці на підприємствах виробничої сфери. Показники рівня продуктивності праці. Зовнішні та внутрішні чинники зростання продуктивності праці. Чинниковий метод прогнозування рівня продуктивності персоналу на підприємстві. Динаміка і резерви підвищення продуктивності праці на підприємствах різних галузей економіки за сучасних умов господарювання.

Мотивація трудової діяльності працівників. Поняття системи мотивації праці. Концептуальні характеристики багатофакторних моделей мотивації трудової діяльності, що ґрунтуються на теоріях справедливості, очікування та потреб. Вимоги щодо формуван­ня системи мотивації праці на рівні первинної ланки господарювання (підприємства, організації). Класифікація методів мотивації; Фундаментальні принципи регулювання поведінки працівників. Ал­горитм регулювання поведінки окремих категорій персоналу залежно від результативності діяльності.

Оплата праці: сутність, функції, державна політика і загальна організація. Поняття оплати праці. Основна заробітна-плата і додаткова оплата праці. Основні функції заробітної плати (відтворювальна, стимулювальна, регулювальна, соціальна) та їх реалізація. Державна політика оплати праці. Механізм державного регулювання оплати праці та соціального захисту. Політика оплати праці підприємств, організацій та інших первинних1 суб'єктів господарювання. Закон України «Про оплату праці» (1995 р.). Договірне регулювання оплати праці найманого персоналу шляхом укладання різнорівневих тарифних угод. Регулювання оплати праці на основі колективного дві говору. Основи організації оплати праці на підприємствах (в організаціях). Тарифно-посадова система (тарифно-кваліфікаційні довідники: кваліфікаційні довідники посад керівників, спеціалістів і службовців! тарифні сітки; схеми посадових окладів або єдина тарифна сітка).

Застосовувані форми і системи оплати праці робітників. Дві форми заробітної плати, що базуються на тарифній системі і почасової форми заробітної плати. Основні системи оплати і праці; форм заробітної плати: відрядної—пряма відрядна, непряма відрядна; відрядно-преміальна, відрядно-прогресивна, акордна; почасової (проста почасова, почасово-преміальна, за посадовими окладами). Права засновників щодо вибору форм і систем оплати праці. Сучасні тенденції у застосуванні форм заробітної плати. Колективні фор­ми організації та оплати праці.

Доплата і надбавки до заробітної плати та організація преміювання персоналу. Доплати і надбавки як самостійний еле­мент заробітної плати, що спрямовується на компенсацію або вина­городу за суттєві відхилення від нормальних умов роботи. Їх відмінність від тарифної заробітної плати. Класифікація доплат до заробітної плати. Сутність і види надбавок. Доплати і надбавки спе­ціалістам. Напрями Пошуку кращих варіантів встановлення розмірів доплат і надбавок до заробітної плати. Основні принципи формування системи преміювання персоналу. Обґрунтування розміру премій ти ефективності системи преміювання. Організація преміювання окремих категорій персоналу (робітників, функціональних груп спеціалістів і службовців).

Участь працівників у прибутках підприємства (установи, організації). Сутність і стимулююча роль участі працівників фірми в її прибутках.(доходах). Системи участі працівників у прибутках за результатами сукупної діяльності і на основі відносин власті. Характеристика та ефективність окремих систем участі персоналу фірми у прибутках. Зарубіжний і вітчизняний досвід участі працівників у прибутках (доходах) і власності приватизованих підприємств.

Практична робота №2 «Визначення ФЗП при різних формах оплати праці».

Практична робота №3. «Розрахунок ЄСВ та ПДФО».