Поняття та класифікація витрат підприємства

Первинними елементними об'єктами обліку витрат на виробництво є витрати праці й матеріальних ресурсів при виконанні різних виробничих операцій, витрати на утримання та експлуатацію обладнання, приладів, будівель, на управління виробництвом. Відомості про ці первинні витрати за допомогою елементів методу бухгалтерського обліку й облікових процедур групуються й узагальнюються за різними ознаками, формуючи необхідні для управління облікові показники.

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства та її розкриття в фінансовій звітності визначає Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати».

Згідно П(С)БО 16 (п. 6), витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Усі витрати поділяються в обліку за видами діяльності підприємства:

а) витрати звичайної діяльності – це витрати будь-якої основної діяльності, а також операції, що її забезпечують або виникають внаслідок
її проведення:

- витрати операційної діяльності (складаються з витрат основної діяльності та витрат від іншої діяльності);

- витрати інвестиційної діяльності;

- витрати фінансової діяльності;

б) витрати надзвичайної діяльності.

Витрати операційної діяльності групуються за такими економічними елементами:

- матеріальні затрати;

- витрати на оплату праці;

- відрахування на соціальні заходи;

- амортизація;

- інші операційні витрати.

Найважливішим напрямом операційної діяльності є визначення та облік собівартості реалізованої продукції. Відповідно до П(С)БО вона визначається таким чином, рис. 20.1.

 
 

 


Рис. 20.1 – Складники собівартості реалізованої продукції

за П(С)БО 16

Як бачимо основними складниками собівартості реалізованої продукції є виробнича собівартість продукції та одна з частин загальновиробничих витрат – постійні, нерозподілені (див. рис. 20.1). Інша ж частина загальновиробничих витрат (постійні, розподілені) увійшла до складу виробничої собівартості продукції, рис. 20.2.


 

 


Рис. 20.2 – Складові виробничої собівартості продукції


Загальновиробничі витрати підприємства поділяються на постійні
і змінні. Перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат установлюються підприємством, рис. 20.3.

 
 


Рис. 20.3 – Складові загальновиробничих витрат підприємства

відповідно до П(С)БО 16