Інвентаризація коштів та грошових документів.

Наявність коштів, цінних паперів, грошових документів ( сплачених санаторно-туристичних путівок, почтових марок та ін.) і бланків суворої відповідальності встановлюється інвентаризацією та оформлюється інвентаризаційним актом.

Кошти в інвалюті заносяться в акт інвентаризації із зазначенням назви та суми іноземної валюти, курсу НБУ на день інвентаризації, суми інвалюти в перерахунку на грошову одиницю України.

Росписки на видачу коштів з каси та заяви касира про наявність в касі готівки та інших цінностей, що не належать даному підприємству, до уваги не приймаються.

В акті інвентаризації наявності готівки вказується фактичний залишок та залишок за даними обліку і визначається результат інвентаризації.

Інвентаризація коштів на поточному, валютному та інших рахунках, на акредитивах, а також заборгованості за кредитами банків проводиться шляхом співставлення залишків сум за даними бухобліку з даними виписок банку.

До окремого акту інвентаризації вносяться дані про довгострокові та корот кострокові фінансові інвестиції в цінні папери (акції, облігації та ін.), депозити, статутний капітал інших підприємств. Інвентаризація цих коштів проводиться шляхом перевірки наявності цінних бумаг; перевірки в засновницьких документах та інших документах даних про паї та вклади до депозитів та в статутний капітал спільно створених підприємств.

В акті інвентаризації розрахунків вказується найменування рахунків дебіторів, кредиторів, суми, строки визначення заборгованості та встановлюються особи, винні в несплаті та пропущенні строків позивної давності.

Під час перевірки розрахунків з покупцями та постачальниками підприємства обмінюються виписками з особистих рахунків, які підприємства-кредитори надсилають своїм дебіторам. Дебітори зобов’язані перевірити отримані виписки в десятиденний термін, підтвердити або обгрунтовано заперечити суми заборгованості. Таким чином, в результаті взаємної перевірки заборгованості, на рахунках повинні залишатися узгоджені суми.

Якщо при звірці виникли розбіжності чи не з’ясовані розходження в розрахун ках, які не вдалося усунути до кінця звітного періоду, кожна із сторін залишає на своєму балансі ті суми заборгованості, які підтверджуються документами і вважаються вірними.

Комісія визначає строк заборгованості по рахунках дебіторів і кредиторів і встановлює осіб, винних в недотриманні сплати і пропущенні строків позивної давності.

Порядок відображення результатів інвентаризації касової готівки на рахунках бух галтерського обліку подано в таблиці 9.

Таблиця 9

Зміст господарських операцій Дт Кт
    Лишки грошових коштів -оприбуткування Нестача коштів в касі Відображення суми нестачі у складі розрахунків звітного періоду Віднесення нестачі на матеріально- відповідальну особу Отримання в касу суми відшкодування