Побудова процесу виробництва в системі рахунків бухобліку.

Для обліку витрат використовуються рахунки класу 8 « Витрати за елементами», рахунки класу 9 «Витрати діяльності» і окремі рахунки класу 2 ( рах.23 «Виробництво», рах. 25 « Напівфабрикати», рах.24 « Брак у виробництві») і рах.39 «Витрати майбутніх періодів»

Рахунки класу 8 призначені для накопичення інформації про витрати за економічними елементами, що обумовлене необхідністю заповнення 2-го розділу Ф№2 «Звіту про фінансові результати». Це рахунки:

80 «Матеріальні витрати»

81 «Витрати на оплату праці»

82 « Відрахування на соціальні заходи»

83 « Амортизація»

84 « Інші операційні витрати»

Рахунки класу 9 призначені для систематизації інформації про витрати за функціональними ознаками.

Це рахунки: 90 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)»

91 « Адміністративні витрати»

93 «Витрати на збут»

94 «Інші операційні витрати»

Всі рахунки класу 9 активні; на їх дебеті відображується виникнення витрат, а на кредиті- їх списання.

Суб'єкти малих підприємств, організації, чия діяльність не направлена на комерційну діяльність (неприбуткові організації), можуть вести облік витрат тільки з використанням рахунків класу 8 (без використання рахунків класу 9).

При цьому витрати списуватимуться з К-та рахунків класу 8 в Д-т рах.23 «Виробництво» в частині прямих і виробничих непрямих витрат (ЗВВ), а решта витрат буде віднесена на рах.79 «Фінансові результати». Всі інші підприємства повинні вести облік витрат на рахунках класу 9.

Можна використовувати наступну схему відображення витрат (для систематизації інформації щодо елементів витрат): спочатку відображати витрати на рахунках класу 8, а потім списувати на рахунки класу 9 або на рах. 23 «Виробництво».

Використання 9-го класу дозволяє вести детальніший облік витрат. Малі підприємства за бажанням можуть вести облік не на 8-му, а на 9-му класі рахунків.