Роль мінеральних речовин у режимі харчування спортсменів

Для спортсменів характерна підвищена потреба в різних мінеральних речовинах, особливо у фосфорі, кальції, калії, залізі, які інтенсивно виводяться з організму при м'язовій діяльності. Так, фосфор потрібен для ресинтезу високоенергетичних фосфатних сполук (АТФ та інші) в період відпочинку, а також для відновлення солей у кістковій тканині. Найбільший вміст фосфору – в рибі та яйцях.

Кальцій бере участь у процесі скорочення м'язів, побудови кісткової тканини, посилює засвоєння фосфору. Основним джерелом кальцію є молоко і сир.

За напруженої м'язової діяльності можливі втрати калію, що викликає зміни функції серцевого м'язу, нервової системи тощо. Основними джерелами калію є картопля, ізюм, курага.

Недостатнє надходження заліза негативно впливає на спортивні результати, особливо у видах спорту на витривалість, а також на процеси відновлення. Для покриття добової потреби в залізі (1,5-2 мг) необхідне 10-разове його надходження через складність всмоктування. Продукти, що містять багато заліза: печінка, “червоне” м'ясо.

Для задоволення організму всіма мінеральними речовинами у раціон харчування слід включати велику кількість овочів і фруктів. Додаткове їхнє надходження можливе з мінеральною водою або з полівітамінними комплексами.

У спортсменів збільшується потреба у воді. Вода повинна надходити в організм у потрібній кількості. Її слід приймати часто, але в невеликих кількостях.