Показники вуглеводного обміну

Глюкоза. Вміст глюкози в крові складає 3,5-5,9 ммоль/л. Зміна вмісту глюкози в крові та її поява в сечі вказує на швидкість аеробного окислення її в тканинах під час роботи м'язів та на інтенсивність мобілізації глікогену в печінці.

Слід зауважити, що короткочасні навантаження субмаксимальної інтенсивності можуть викликати підвищення вмісту глюкози в крові за рахунок підсиленої мобілізації глікогену в печінці. Тривалі навантаження призводять до гіпоглікемії. Причому у нетренованих осіб це зниження більш виражене, ніж у тренованих.

Молочна кислота (лактат) утворюється як кінцевий продукт анаеробного гліколізу. Вміст її в крові у нормі складає 1,0-1,5 ммоль/л і суттєво підвищується під впливом фізичних навантажень. Значне підвищення її вмісту спостерігається і в м'язах під впливом напруженої короткочасної роботи. Зниження концентрації лактату свідчить про покращення тренованості, а підвищення – про її погіршення.

За вмістом лактату в крові визначають анаеробну гліколітичну можливість організму, що важливо при відборі спортсменів, розвитку їхніх рухових якостей, контролі тренувальних навантажень і ходу процесу відновлення організму.