Показники кислотно-лужного стану (КЛС) організму

В процесі інтенсивної роботи у м'язах утворюється значна кількість молочної та піровиноградної кислот, які дифундують у кров і можуть викликати метаболічний ацидоз; це призводить до стомлення м'язів, появи болі у м'язах. Такі зміни пов'язані з виснаженням буферних резервів організму. У спортивній діагностиці визначають наступні показники КЛС:

1) рН крові (7,36-7,44);

2) рСО2 – парціальний тиск вуглекислого газу крові (35-45 мм.рт.ст.);

3) SB – стандартний бікарбонат плазми крові НСО3 (22-26 мекв/л).

4) ВВ – буферні основи цільної крові або плазми (43-53 мекв/л), що є показником ємності буферних систем крові або плазми;

5) NBB – нормальні буферні основи цільної крові;

6) BE – надлишок основ або лужний резерв (від -2,4 до +2,3 мекв/л), що є показником надлишку або нестачі буферної ємності.

Найбільш інформативними показниками КЛС є величина BE, тобто лужний резерв, який збільшується з підвищенням кваліфікації спортсменів, особливо тих, які спеціалізуються у швидкісно-силових видах спорту.

Мінеральні речовини. За вмістом неорганічного фосфату (у вигляді Н3РО4) в крові можна судити про потужність креатинфосфокіназного механізму енергозабезпечення спортсменів, а також про рівень тренованості, оскільки приріст вмісту фосфатів в крові у спортсменів високої кваліфікації під час виконання анаеробної фізичної роботи є більшим, ніж у крові менш кваліфікованих спортсменів.