Біологічні регулятори метаболізму

Гормони. Основні гормони, визначення яких використовують для оцінки функціонального стану спортсменів, наступні: адреналін, інсулін, глюкагон, соматотропін, АКТГ, кортізол, тестостерон, естрадіол, тироксин.

Вміст гормонів у крові залежить від потужності та тривалості навантажень, від ступеня тренованості спортсмена. Крім того, за зміною вмісту гормонів у крові можна судити про адаптацію організму до фізичних навантажень, інтенсивність метаболічних процесів, розвиток втоми, застосування анаболічних стероїдів та інших гормонів.

Ферменти. У спортивній практиці часто визначають активність низки індикаторних (тканинних) ферментів – альдолази, каталази, креатинкінази, лактатдегідрогенази (ЛДГ). Поява їх у крові (або їхніх ізоферментів) після навантажень є показником неадекватності фізичного навантаження, розвитку втоми, а швидкість їхнього зниження свідчить про швидкість відновлення організму.

Вітаміни. Визначення вітамінів у сечі входить у діагностичний комплекс характеристики стану здоров'я спортсменів, їхньої фізичної працездатності (особливо вітамінів групи В і вітаміну С). У сечі вітаміни з'являються при достатньому вітамінному забезпеченні організму. Часто в організмі спортсменів спостерігається гіповітаміноз, тому контроль за їх вмістом в організмі дозволяє своєчасно коректувати раціон харчування або призначити додаткову вітамінізацію шляхом прийому спеціальних вітамінних комплексів.